Jak si vybrat SMART hodinky

Jak si vybrat SMART hodinky

Většina inteligentních hodinek je v současnosti navrhnuta ke spolupráci se smartphonem. Už i ve střednía nižší cenové kategorii lze najít modely, které jsou na telefonu buď méně závislé, nebo jsou celkem samostatné, s portem na kartu SIM a modulem 3G či 4G (např. LG Watch Urbane W200 2nd Edition).
Display a vyhotovení
Při výběru displaye je třeba zohlednit hlavně jeho rozlišení. Nejdražší modely smart hodinek mají obvykle rozlišení od 240 × 240 do 400 × 400 bodů. Například Samsung Gear S3 má rozlišení 360 × 360, což je vcelku příjemné. Typická velikost displaye je okolo 1,1 až 1,4", což závisíi na tvaru hodinek. Většinou se střetnete s klasickým kruhovým, čtvercovým nebo obdélníkovým vyhotovením. Volba je primárně otázkou vkusu, ale funkčnost může mírně ovlyvnit kruhový tvar těla hodinek, jelikož se na takový display vejde méně textu. Není to výrazný hendikep, i když při čtení náhledu zprávy může být rozdíl oproti hranatému displayi viditelný.

TomTom Sporttester

Upřednostňujte modely, které mají display typu OLED. Ten přináší výhodu v lepším kontrastním poměru a pozorovacích uhlech. Pokud je chráněný sklem Gorilla Glass či safírovým sklíčkem, bude odolný vůči poškrábání (s výjimkou diamantu, prstenem ho poškrábete) a může obsahovat antirefexní vrstvu. I Gorilla Glass má mnohonásobně vyšší odolnost než klasické křemičité sklo, takže oboje je výhoda. V oblasti řemínků platí totéž, co u klasických hodinek. Modely s koženým řemínkem budou pravděpodobně o cosi dražší, ale kovové vyhotovení levnějších modelů může v některých případech způsobovat alergické reakce pokožky a vykazovat známky nižší životnosti. Plastové řemínky by neměly reagovat s žádným materiálem ani pokožkou, měly by mít dobrou životnost, ale mohou působit levně. Jelikož smart hodinky jsou i módní doplněk, dá se to považovat za argument.

Smart hodinky mají obvykle co nejúhlednější design. Většinou jsou vybaveny jedním tlačítkem k aktivaci napájení a ostatní funkce jsou ovládané dotykově. Existují však i modely, které mají pod displayem nebo na boku dvě či tři tlačítka s proměnlivým významem. To může být praktické například při přijímání hovorů, kdy příslušné tlačítko můžete prstem najít i bez toho, abyste se podívali na display. To je však málo pravděpodobné, protože většinou se podíváte, kdo volá. 

Nepřehlédněte:
Tomáš Čelko překvapeně vítězí v Itálii
Funkce a výbava
Najvýrazněji je vidět užitečnost smart hodinek v notifikačních službách. Upozorní na e-maily, zprávy ze sociálních sítí, telefonáty, SMS atd. Na displayi se ihned zobrazí náhled zprávy s částí textu či přicházející hovor a většinou i možnost nějak reagovat. Hodinky, které mají na seznamu schopností možnost reagovat na notifikace přímo bez smartphonu lze považovat za komfortnější. 

TomTom Sporttester

I některé dražší modely (např. první Huawei Watch) totiž zobrazují informaci o přicházejícím hovoru, umožní ho i dotykem přijmout, ale vzápětí musíte sáhnout po smartphonu, protože hodinky zvuk nepřijímají ani nevydávají. Existují i opačné případy (např. Carneo U8), kdy levné hodinky obsahují mikrofon a reproduktor na uskutečnění hovorů bez použití rukou, a to včetně funkcí spojených s vytáčením čísla. Sice nemají vlastní port SIM, ale smartphonu se není třeba dotknout ani při vytáčení, jelikož seznam je z něj čerpaný a zobrazený na displayi hodinek.

Upozorníme, že levnější modely mohou mít problém s dosahem a udržením spojení se smartphonem. Běžně je výhoda v tom, že mobil může být kdekoliv ve vašem okolí, řekněme ve vzdálenosti do deseti metrů, a žádná informace vám neujde. Lze se však setkat s hodinkami, které pro slabší modul bluetooth nejsou schopné udržet spojení ani na vzdálenost 5 až 7 metrů. Platí to hlavně o nejlevnějších modelech, které se dají obstarat za sumu pod 1 300 Kč (50 eur). Z tohoto důvodu se proto vyplatí investovat do vyšší cenové kategorie. Už okolo 2 700 Kč (100 eur) - např. Alcatel one Touch Go Watch - by takové problémy neměly hrozit, ale nelze z toho vytvořit zaručené pravidlo.  Kdyby vám však nepřekáželo, že budete muset mít svůj mobil neustále nablízku, můžete sáhnout i po levném low-ende.

Velké lákadlo ke koupi smart hodinek jsou funkce související s fyzickou aktivitou a životným stylem. V tomto směru se modely obvykle poměrně výrazně liší, i přes to, že jednoduché senzory na tento účel mají i nejlevnější kusy. Ty dokáží obvykle měřit tep srdce a počet vykonaných kroků. Sofistikovanější hodinky mohou tyto údaje zpracovat v aplikacích, ať už zabudovaných nebo pomocí smartphonu, a vypracovat tak statistiky, doporučení a sledovat dodržování stanovených cílů majitele. V této „trénerské“ oblasti vyniká množství typů od značek Garmin (např. Fenix 5S a 5X se safírovým sklíčkem) a TomTom (např. Runner 2 Music s bluetooth přehrávačem MP3). Méně propracované modely se mhou chlubit podobně znějícími funkcemi, ale ve skutečnosti jim chybí např. stanovení cílů či podrobnsost statistik, což jsou u aktivit velmi důležité aspekty.

Nepřehlédněte:
Další významná aktualizace TomTom Sports
TomTom Sporttester

Je lepší se dopředu informovat o tom, jaké aplikace mají hodinky zabudované a do jaké míry se v tomto směru spoléhají na smartphone. U modelů s vlastním OS jste odkázáni na soupravu aplikací od výrobce. Oproti tomu hodinky se systémy jako Android Wear nebo Samsung Tizen umožňují instalaci z aplikačních obchodů. Tímto způsobem si můžete naistalovat kromě aplikací i hry, ale je třeba si uvědomit, že na tak malém displayi nemusí být ani obyčejný Solitaire příjemný zážitek. Funkčnost výrazně ovlyvŇuje i podpora různých ciferníků. Nejde jen o to, zda se vám souprava ciferníků poskytnutá výrobcem líbí, ale i o to, jakou funkčnost ukrývá. Propracovanější hodinky vám například nabídnou už v ciferníku krokoměr, výškoměr či přepočet spálených kalorií za den. V tomto směru je dobré si ověřit, zda hodinky na monitoring tělesných funkcí potřebují dodatečný senzorický pás umístěný na hrudník uživatele nebo si poradí i bez něj. 

Rozhodně preferujte hodinky s otevřenějším OS, jelikož to umožní dodatečnou instalaci ciferníků od jiných výrobců, čímž se jejich nebídka rozšiřuje na obrovské množství. Některé hodinky jsou schopné spolupracovat s vícero platformami, často s omezením. Setkáte se proto i s modely, které podporují například Android, ale dokáží spolupracovat i s iPhonem s omezením některých funkcí.

Fanoušci outdoorových aktivít pravděpodobně ocení i zabudovaný modul GPS, ale pokud si zvolíte hodinky, které ho nemají, není třeba se obávat, měli by být schopné tyto a podobné údaje čerpat ze smartphonu. Zabudované GPS se hodí hlavně k lokalizaci v modelech pro děti. NFC není nutností, všechno stačí nastavit jednou a spojení přes bluetooth bude pracovat automaticky i při přerušení.

TomTom Sporttester

Samostatná kapitola je spotřeba energie. Od časů prvních smart hodinek se značně zlepšila a dnešní produkty už dokáží vydržet několik dní bez nabíjení. Toto je parametr, který si nejlépe ověříte sledování recenzí. Potom se přesvědčte, zda je zvolený model vybavený i vodotěsností a odolností vůči prachu, ideálně podle protokolu IP68. Takový je například Samsung Gear S3, Sony SmartWatch 3 či ještě odolnější, ale výrazně dražší Apple Watch 2.
comments powered by Disqus