Unboxing a první test Ariete Pastamatic

Unboxing a první test Ariete Pastamatic

Na tento víkend jsem se těšil už pár týdnů. Bylo jasné, že velká krabice se stane předmětem komentářů paní domácí jako “další krám doma, který musí pryč“. Byl jsem také zvědavý, jak dopadne srovnání s podobným výrobkem od Trebsu, který jsem zkoušel před pár roky s rozpačitým výsledkem. Jako těstovinový nadšenec jsem se pustil najprve do rozbalování nového zařízení na výrobu domácích těstovín Pastamatic. Do krabice se “leze” netradičně z boku, takže si ji postavíme " na stojáka”.
První co uvidíte je kompletní příslušenství uložené přehledně v polystyrénu : odměrky na vodu a mouku, metlička na čištění příslušenství, stěrka na krájení a štípání těstovín, plastový klíč na upevňování nástavců a 6 nástavců na pappardelle, tagliolini, fettuccine, tagliatelle, spagetti a makaróny. Nástavce do sebe krásně zapadají, snadno se skladují. Přiložený je barevný “recipe book”, receptář, doplněný distributorem Ariete, DSI Czech a Slovakia o tipy hlavně na u nás dostupné suroviny.

Ariete Pastamatic

Ariete Pastamatic

Obával sem se provedení plastových částí, ale Pastamatic od Ariete je o několik tříd nad srovnávanou konkurencí.  Vyměnil sem přednadstavený nástavec na špagety za tagliatelle a objevil upevňovací plastový klíč. Nástavec je vhodné klíčem upevnit, protože, jak jsem později konstatoval, odolává nemalým tlakům při vytláčení granulátu těsta.

Ariete Pastamatic

Ariete Pastamatic

Jako první jsem zvolil pšeničnou celozrnnou hladkou mouku. Podle základního receptu jsem k 500 gramům přidal půl lžičky soli, trochu olivového oleje a spustil automatické míchání. Po pár desítkách sekund jsem přidal dvě vejce a necelé deci vody přes otvor nad šnekem. Doporučuji se vyhnout tomu, že do suchých surovín klepenete dvě vajíčka a odběhnete. Surová vajíčka se chovají jako tekutina a najdou si cestu ven. Vajíčka je třeba přidávat počas hnětení, následně vodu. Za 4 minuty už Pastamatic měl vymíchaný granulát těsta a začal sám tlačit těsto ven. Těstovina se mi zdála trochu střapatá (chlupatá) a měl sem pocit, že těsto jde těžce ven. Podle doporučení výrobce sem tedy přidal lžičku vody a trošku oleja. Ne víc.

Nepřehlédněte:
Tagliatelle s vodkou - Tagliatelle alla vodka. Specialita na víkend
Ariete Pastamatic

Ariete Pastamatic

Potom už stačilo jen odřezávat zlehka tagliatelle plastovou stěrkou. Protože z půl kila mouky bylo těsta požehnaně, dovolil sem si frajeřinku a měnil nástavce pastamatic. Ocenil sem klíč na uvolňování nástavců pastamatic.

Ariete Pastamatic

Chtěl sem vidět, jaký výsledek bude z tagliolini a macceroni. Výsledek byl velmi dobrý a hlavně makaróny na mně udělaly dojem. Samotné vaření těstovín  bylo rychlejší. Konzistencí byly těstoviny dobré, jak kdyby slizké, aby lépšé klouzaly :)  Chuťově to bylo určite jinde než ze sušených “hotovek” z obchodu. Mám to štěstí a mohu porovnat s domácimi italskými těstovinami a bylo to ono.
Likvidovat spoušť po vaření sem se odhodlával asi hodinu. Též kvůli ne nejlepší zkušenosti s konkurencí, kde to nijak nešlo uklidit. Musím říct, že umývání šlo nad očekávání rychle a efektivně. Co je třeba se naučit, je vyčištění drobných otvorů nástavců od těsta. Sázím na myčku. Platí, že čím jemnější a komplikovanější nástavec použijete, tím se s ním při čistění budete muset víc vyhrát. Nemyslím ale, že u robotů, kde každý nástavec stojí až okolo 800 Kč to s čištěním bude lepší. Každopádně sem si tu uvědomil, že nástavce Pastamatic jsou z velmi solidního plastu a dobře skladovatelné, protože do sebe krásně zapadají.

Ariete Pastamatic
Ariete Pastamatic

Ariete Pastamatic

Ještě k přístroji. Na první pohled robustní, bezprostředně po použití však musím říct, že si neumím představit, že by byl menší. Tlaky a pohyby, které musí překonávat při míchání si žádají takovou a ne menší krabici. Plasty a díly do sebe zapadají přesně tak jak očekáváte. Nic mi kupodivu po umytí a skládání nechybělo. Když jsem viděl Pastamatic Ariete poprvé, měl sem obavy, či to bude praskat a jak to vydrží. Neumím si představit po tomto testování, že by díly měly, mohly, či musely být jiné, například z kovu. Tak jak to Ariete vyrábí v tomto výročním, retro modelu připomínajícím více než 65 letou historii pastamatic, je úplně v pořádku. Budu se snažit “mému” Pastamaticu najít místo ve špajzu. Těstoviny mají v našem jídelníčku pevné místo minimálně jednou týdně.

Ariete Pastamatic

A začneme experimentovat s moukou… doporučuji
comments powered by Disqus