Uhlík a filtrace: Víte, co všechno dokáže s vaší vodou?

Uhlík a filtrace: Víte, co všechno dokáže s vaší vodou?

Přemýšleli jste někdy nad tím, co vám teče doma z kohoutku? Možná vás to překvapí, ale je to přísně kontrolovaná a hygienicky nezávadná voda s vyváženým poměrem minerálních látek. Často je hlídaná lépe než třeba voda v obřích plastových barelech nebo PET lahvích.
Protože se ale její kvalita napříč republikou různí, někde nám může být její složení ovlivňující vůni a chuť nepříjemné. V takovém případě se dostávají ke slovu filtrační zařízení s uhlíkovými filtry. Jak vlastně uhlíkové filtry fungují, a jaké (ne)výhody jsou s nimi spojené? Prozradíme na následujících řádcích.

Laica

Proč právě uhlík?
Součástí filtračních zařízení (například těch od výrobce Laica) jsou unikátní uhlíkové Bi-flux filtry s pětistupňovou filtrací, které se mohou oproti klasickým filtrům pochlubit zhruba o 30 % vyšší účinností. Proč ale precizní italský výrobce zvolil pro filtraci vody právě uhlík? Důvodem jsou jistě jeho úžasné schopnosti.

Cenově dostupný a efektivní uhlík totiž dokáže z vody odstranit přebytečný chlor, vodní kámen, měď, olovo, zinek i případné pesticidy a herbicidy. To vše při zachování látek důležitých pro naše tělo. Jednoduchým procesem se tak voda zbaví nevzhledného zakalení, pachuti i nepříjemného chlorového zápachu.

Nepřehlédněte:
5 způsobů jak pít vodu z kohoutku
Díky tomu voda lépe chutná a je vhodná nejen pro každodenní pití, ale také přípravu nejrůznějších nápojů nebo pokrmů. Takto upravená voda, zbavená vodního kamene a dalších látek, navíc chrání naše spotřebiče (např. konvice, žehličky, kávovary apod.) a prodlužuje jejich životnost.

To vše díky obyčejnému uhlíku, který má úžasné absorpční a čistící schopnosti, díky čemuž představuje efektivní metodu čištění a filtrování vody. Jen pro zajímavost -  kávová lžička aktivního uhlíku má povrch o rozloze větší než je fotbalové hřiště, takže troška uhlíku ve filtrecch efektivně přefiltruje velké množství vody (asi 150 l), což ocení zejména vaše peněženka.

Jak celý tenhle proces vypadá v praxi? Jednoduše! Voda z kohoutku, kterou nalijete do filtrační konvice, začne postupně protékat/prokapávat skrze velkou plochu aktivního uhlíku. Když voda aktivním uhlíkem prochází, všechny chemikálie a znečišťující látky se navážou na molekulární úrovni k uhlíku, čímž se efektivně z vody odstraní.  

Pozor na „životnost“ filtrů
Při výběru vhodného filtračního zařízení se informujte o tom, jaké látky dokáže z vody vybraný filtr odstranit. Ne všechny látky jsou totiž pro naše tělo špatné. Inovativní Bi-flux filtry, které zvládne do filtračního zařízení Laica umístit prakticky každý, z vody odstraňují pouze látky, které naše tělo nepotřebuje. To vše ale při zachování optimálního množství minerálů.

Nepřehlédněte:
Chytrá a nadčasová: taková je nová aplikace pro filtrační láhve FLOW'N GO
Výběrem vhodného filtračního zařízení a filtru ale naše úloha nekončí. Aktivní uhlík totiž není samospásný a jeho zásoba ve filtrech nekonečná. Proto je potřeba filtr po nějaké době vyměnit (nejčastěji po přefiltrování cca 150 litrů vody nebo 30 dnech).

Laica

Abyste si nemuseli pamatovat, kdy je potřeba filtr znovu vyměnit, stačí si na indikátoru konvic Laica nastavit měsíc, během kterého jste filtr do konvice umístili. Novější modely (například filtrační láhev Flow´n go) jsou dokonce opatřeny QR kódem a aplikací pro chytré telefony. Telefon vám tak jednoduše zahlásí, kdy je nejvyšší čas na výměnu filtru. Zařaďte i vy do svého života zdravý a efektivní pitný režim.
comments powered by Disqus