Revoluce v grilování aneb jde to i jinak:  bez ohně, bez námahy, bez tuku a s pomocníky!

Revoluce v grilování aneb jde to i jinak: bez ohně, bez námahy, bez tuku a s pomocníky!

Venkovní teploty posledních dnů jsou předzvěstí počátku letní sezóny, s níž je neodmyslitelně spojeno pohodové posezení na zahrádce v okruhu rodiny či přátel u křupavého grilovaného masíčka, piva nebo oblíbeného vínka. Pokud i vy netrpělivě vyčkáváte na počátek grilovací sezóny nebo jste dokonce již zazimovaný gril vytáhli, pak nám dáte jistě za pravdu, že chuť grilovaného masa a zeleniny, případně ovoce je jednoduše neodolatelná. Víte ale, že díky domácím kontaktním grilům se nemusíte ohlížet na rozmary počasí či venkovní teploty a oblíbenou grilovanou pochoutku si připravit během několika mála minut pěkně v pohodlí svého domova? A víte taky, že taková večeře připravená dle základních grilovacích zásad je mnohdy lepší, než klasický chleba s máslem? Pojďme se společně podívat, jak si připravit grilované pochoutky bez rizika a během několika mála minut. Těšit se můžete nejen na praktické rady, ale také několik chutných, rychlých a dietních receptů.
Mýty a fakta o grilování
     Grilování představuje rychlou přípravu pokrmu, k níž je během velmi krátké doby (cca do 30 minut) používáno tepelného záření. A zde narážíme na rozdíl mezi klasickým grilováním a přípravou pokrmu za pomocí BBQ. Ačkoli se může na první pohled zdát, že se jedná o synonyma, určité rozdíly zde skutečně existují. Při BBQ upravujeme zeleninu, maso či další potraviny při nižší teplotě a po delší dobu. Do procesu vstupuje také kouř ze dřeva. Dle nejnovějších výzkumů holdují grilování zejména čeští muži, z nichž se 40 % ke grilu uchýlí zhruba jednou týdně. Obecně lze tvrdit, že potraviny připravené na grilu jsou (světe, div se!) zdravější, protože jsou obvykle připravovány z čerstvých surovin a bez dalšího zbytečně přidaného tuku. Ovšem i v tomto případě bychom měli dodržovat určité grilovací „desatero“, jenž minimalizuje rizika přípravy pokrmů za pomoci tohoto postupu.

Russell Hobbs Grilovanie

Grilovací „desatero“

     Ať již grilujete na zahrádce nebo jste si pořídili praktický domácí gril, hodit by se vám mohly následující rady a tipy:
- Na výběru grilu si dejte záležet
- Suroviny nakupujte vždy čerstvé a kvalitní
- Maso nechte před grilování alespoň 30 minut aklimatizovat
- Vyvarujte se přidávání zbytečného tuku
- Potraviny negrilujte déle než 30 minut
- Marinádu připravujte vždy čerstvou
- Grilujete-li uzeniny, vybírejte ty bez přídavku dusitanů
- Dodržujte základní hygienické zásady
- Vnitřní teplota grilovaného masa by měla dosáhnout alespoň 72 °C
- Grilované potraviny po přípravě okamžitě konzumujte

Russell Hobbs Grilovanie

Proč upřednostnit grilovanou večeři oproti té studené?
     Důvodů je hned několik, nejen, že vás klasický chleba s máslem nebo sýrem příliš nezasytí, také ve své podstatě neobsahuje žádné živiny, vitamíny a další látky pro naše tělo nezbytné. Je nám zcela jasné, že po náročném pracovním dni se vám nebude chtít zdlouhavě marinovat maso a rozpalovat venkovní gril. Právě pro tyto případy jsou připraveny vnitřní rodinné grily, s nimiž si připravíte chutné, dietní, zdravé a rychlé jídlo během několika mála minut. Jako příklad můžeme uvést třeba Russell Hobbs Cook@Home 3v1 panini gril s univerzální 3 in 1 funkcí, díky němuž si pochutnáte nejen na lahodném grilovaném pokrmu, ale také na dozlatova opečené bagetě či sendviči. Kuchyňské grily jsou připraveny k akci prakticky okamžitě, samotná příprava pokrmu vám pak nezabere více než čtvrt hodinku. Některé modely jsou určeny zejména do menších kuchyní, díky některým však pohostíte nejen celou rodinu, ale i případně sousedy z vedlejšího vchodu. Pro tyto případy je ideálním pomocníkem Russell Hobbs Entertaining gril a plotýnka, s nímž připravíte až chutných 10 porcí potravin. Pokud bychom srovnali například 200 gramů grilovaných kuřecích prs s 200 gramy smaženého kuřete, pak v sobě grilovaná varianta ukrývá zhruba o polovinu méně tuku, než ta smažená.

Nepřehlédněte:
Grilování (nejen) v paneláku
Na závěr si pochutnejte!
     Jak jsme slíbili v úvodu článku, přikládáme také několik rychlých, zdravých a především chutných receptů, jejichž příprava vám na domácím grilu zabere pouze pár minut!

Russell Hobbs Grilovanie

Grilovaný baklažán
     Baklažán nakrájíme na dlouhé pásky i se slupkou. Následně dobře prosolíme, aby pustil vodu, v níž je obsažena ona příznačná hořkost. Po 10 minutách setřeme sůl papírovou utěrkou nebo opláchneme. Gril potřeme kvalitním olivovým olejem a položíme na něj plátky baklažánu. Ten grilujeme pár minut a podáváme na grilovaném toustovém chlebu, který můžeme v případě potřeby potřít prolisovaným česnekem.  

Russell Hobbs Grilovanie

Pětiminutové kuře s bylinkovým máslem
     Omyté kuřecí prsní řízky zbavíme kůže a bez přídavků soli a dalších kořenících příprav položíme na rozpálený kontaktní gril. Opékáme zhruba 5 minut a následně potřeme bylinkovým máslem. Rychlé, dietní a velmi chutné steaky můžete podávat s opečenou zeleninou, brambory nebo dalšími přílohami dle chuti a preferencí.
comments powered by Disqus