Nesmrtelné smoothie: jediný koktejl na hubnutí, který doporučují i lékaři

Nesmrtelné smoothie: jediný koktejl na hubnutí, který doporučují i lékaři

Hledáte koktejl na hubnutí, který vám opravdu pomůže? Nebo vás už nebaví pít džusy plné chemie, které si kupujete v marketu? Pravděpodobně jakýkoli důvod, proč jste se začali zajímat o smoothie, je správný a chvályhodný. Proč? A jak si ho doma jednoduše a bez chemických přídavků připravit? Dozvíte se vzápětí.
Co je to smoothie
     Někomu může smoothie [smůtý] znít hrozně cize. Aby ne, o cizí slovo jde. Každý vyznavač zdravé výživy a zdravého životního stylu ho ale pravděpodobně důvěrně zná. Smoothie je mixovaný nápoj připravovaný z ovoce nebo zeleniny. Kromě tohoto základu může, ale nemusí, obsahovat mléko či bílý jogurt nebo led.

     Smoothie není žádným výdobytkem moderní doby. Existují o něm zmínky staré několik staletí, kdy si ho připravovali obyvatelé Středomoří. Mezi běžné pokrmy se však toto pyré zařadilo během 20. století, kdy byl vynalezen mixér. Původně se zpracovávalo jen sezónní ovoce a zelenina, po vynálezu mrazáku už byl repertoár základních surovin pestřejší. Boom zažilo smoothie v 60. letech 20. století, kdy se rozšířil zájem o zdravý životní styl a makrobiotiku. Samotný pojem smoothie v překladu znamená „jemný“. A to tuto dobrotu poměrně dobře vystihuje.

Smoothie

Smoothie vs. odšťavňování

     Možná vám smoothie připomíná odšťavňování, ale to k němu má v jistém ohledu docela daleko. Při přípravě smoothie totiž můžete mixovat celé ovoce i se slupkou a s vitamíny, které jsou v ní obsaženy, kdežto při odšťavňování slupku vyhazujete, což je mnohdy škoda.

Nepřehlédněte:
Oživte Váš talíř růžovými palačinkami!
Milióny variací – zdravých i nezdravých
     Jestli rádi vaříte stylem „co dům dá“, pak tento přístup můžete aplikovat i při přípravě smoothie. A pravděpodobně nikdy se nestane, že by výsledek nešel pozřít a nebyl chutný. Zdravou kombinací může být ovoce s ledem, ovoce s ledem a mlékem nebo jogurtem, stejně tak zelenina. U zeleniny se může stát, že budete žádoucí přidat trochu vody, aby nevznikla příliš hustá hmota.
Tip: Do smoothie můžete přidat i malé množství sušeného ovoce, ale opatrně. Stačí pár kousků do lahvičky, abyste nápoj nepřesladili.

     Z nezdravých, ale zato velmi oblíbených variant můžeme jmenovat čokoládové smoothie, které lze chuťově vylepšit ještě vybraným ovocem, například banánem nebo jahodami.

Smoothie

Nalákejte děti na ovoce a zeleninu
     Příprava smoothie je jedním z mála zaručených způsobů, jak děti přimět ke konzumaci ovoce a zeleniny. I ty děti, do nichž tyto potraviny za běžných okolností nedostanete, totiž po smoothie rády sáhnou, zvlášť když jim ho dokážete naservírovat zábavně, například ho pěkně dozdobit.

Připravte si smoothie snadno a rychle
     Příprava tohoto lahodného nápoje není nikterak složitá, když máte po ruce toho správného pomocníka. Může jím být třeba sympatický stroj Russell Hobbs Kitchen Collection Mix & Go. S ním si během několika vteřin nápoj vyrobíte a můžete si ho s sebou odnést kamkoli, kam se zrovna chystáte – jeho součástí jsou 2 plastové lahve. Do jedné se smoothie připraví a druhá zůstane u přístroje, kdyby ho chtěl použít někdo jiný. Svůj nápoj si tak můžete vzít do práce, do školy, do posilovny, do MHD nebo do auta – je uzavíratelná a v autě dokonale zapadne do držáku na hrnek.

Nepřehlédněte:
Inovativní nádobí Salter přináší revoluci v kuchyni: Víte, jak se vaří na mramoru a kovaném hliníku?
Smoothie

Tipy na smoothie, na které nezapomenete
Pro ty, kteří zrovna nevědí, jaké smoothie si namíchat, si dovolujeme přidat drobnou inspiraci. K některým můžete dle chuti přidat trochu třtinového cukru, lze také použít nebo vůbec nepoužívat mléko. Můžete vyzkoušet smoothie:
- jahodové (jahody, led, mléko)
- banánové (banán, led, mléko)
- čokoládové (kakao, led, mléko)
- kombinace čokolády a ovoce dle chuti
- kombinace vybraného ovoce (např. banán s jablkem)
- mangové s chilli (mango, banán, Goji, prášek Maca, chilli)
- mangové s mátou (mango, avokádo, citrón, mátové lístky)
- zelené se špenátem (špenát, banán, pomeranč, med, slunečnicová semínka)
- ananasové se zázvorem (ananas, pomeranč, šťáva z grepu, máta, zázvor podle chuti)
- jablečnobanánové s piškoty (jablko, banán, piškoty, mléko – jedna lahev zasytí i 2 dospělé)
- rajčatové (rajčata, jablečná šťáva, mrkev, celer, led, pálivá omáčka)
- okurkové (okurka, avokádo, bílý jogurt, šťáva z limetky, led, pepř, sůl, petrželka na ozdobu)
…variant je spousta, stačí popustit uzdu fantazii a nechat se překvapit výslednou chutí.

     Připravte si lahodný a zdravý koktejl, ten jediný, který vám doporučí i lékaři. Smoothie neodmyslitelně patří do zdravého jídelníčku a vaše chuťové buňky budou z jakékoli vámi vybrané kombinace ingrediencí také nadšené. S šikovným pomocníkem můžete mít navíc hotovo během okamžiku. Není na co čekat!
comments powered by Disqus