Je chlór ve vodě skutečně nezbytný?

Je chlór ve vodě skutečně nezbytný?

Pít, či nepít kohoutkovou vodu? Toť otázka, kterou si klade pravděpodobně každý, kdo už někdy domů nesl těžký balík balených vod z obchodu. Zvlášť tehdy, když voda tekoucí z českých kohoutků patří mezi jednu z nejkvalitnějších v Evropě.
Aby byla voda nezávadná a nemnožily se v ní bakterie, je potřeba ji odpovídajícím způsobem upravovat. K úpravě se používá třeba chlór, který ale může ovlivňovat její chuť nebo vůni. Opravdu se bez chlóru neobejdeme a co dělat, pokud nám kohoutková voda tak úplně „nevoní“?

Laica

Když to bez chlóru nejde
Jak vlastně vypadá cesta pitné vody až do vašeho vodovodního kohoutku? Voda začíná svou cestu v úpravně vody, kterou opouští ve výborné bakteriologické kvalitě. Zároveň obsahuje pouze prvky nezbytné pro naše zdraví (např. soli a minerály). Aby v této kvalitě voda doputovala až do vaší domácnosti, je potřeba ji během cesty maličko pomoct. A k tomu slouží právě zmíněný chlór.

• Mohlo by vás zajímat: Chlór není jedinou látkou, která se do vody přidává. Přečtěte si o dalších a zjistěte, jak je v kohoutkové vodě eliminovat.

Nepřehlédněte:
Jablečný ELIXÍR- imunita v "živých" pohárech
Chlór se do kohoutkové vody přidává z několika důvodů. V první řadě zabraňuje množení zárodků bakterií ve vodovodních sítích. Dále působí jako potravní konzervační prostředek a zaručuje uchování kvality vody dodávané spotřebitelům z hlediska zdravotní nezávadnosti. V malých dávkách je samozřejmě zcela neškodný. Jeho přítomnost ale můžeme ve vodě vycítit díky typickému chlorovému zápachu a pozměněné chuti.

Jak zmírnit vliv chlóru na chuť a aroma pitné vody?
Zatímco na některých místech republiky teče z kohoutků voda, která svým složením a vlastnostmi může směle konkurovat vodě kojenecké (pro klid v duši je ale potřeba ji před podáváním kojencům převařit), jinde může být zápach chlóru dosti výrazný. Naštěstí existuje několik způsobů, jak ho eliminovat nebo alespoň zmírnit:
• Před konzumací nechte vodu několik minut „odstát“
• přidejte do vody pár kostek ledu nebo několik kapek citrónu
• uchovávejte vodu v chladničce v uzavřených skleněných láhvích (po dobu max. 24 h)
• vodu můžete také před konzumací krátce převařit
• použijte filtrační zařízení (např. filtrační konvice nebo speciální filtrační láhev FLOW'N GO).

Laica

Úspora času, lepší chuť a moderní vychytávky
Pokud se vám nechce čekat, až z vody přebytečný chlór samovolně vyprchá, zrovna nemáte po ruce led nebo citron, případně nechcete vytvářet dodatečné náklady spojené s převařením kohoutkové vody, je skvělou alternativou pořízení filtračního zařízení. V této oblasti exceluje italský výrobce Laica, který představil celou řadu inovativních filtračních konvic a nedávno také filtrační láhev FLOW'N GO s QR kódem a chytrou aplikací.

Ptáte, se, co všechno tihle filtrační pomocníci v domácnosti zvládnou? Především eliminují z vody nežádoucí látky (třeba zmíněný chlór), které mohou ovlivňovat chuť nebo vůni vody. To vše při zachování pro tělo nezbytných minerálů a solí. Filtrační zařízení Laica navíc vodu zbavují vodního kamene, takže je vhodná třeba pro použití do kávovarů nebo žehliček.

Nepřehlédněte:
5 způsobů jak pít vodu z kohoutku
Voda je tak chutnější a to bez nutnosti zdlouhavého čekání. Filtrační konvice vodu profiltrují během malé chvilky a filtrační láhve FLOW’N GO dokonce přímo v procesu nalévání. O úpravu kohoutkové vody se starají inovativní filtry s aktivním uhlím, které je ale potřeba čas od času vyměnit.

Jejich výměnu, například u filtrační láhve FLOW'N GO, hlídá aplikace, kterou si jednoduše stáhnete do svého chytrého mobilního telefonu (je dostupná pro vícero zařízení Laica). Aplikace na základě stupně chlorace vody spočítá datum nejbližší výměny filtru a v tento den vám pošle notifikaci na mobilní telefon. Chytré, viďte?

• Více informací o filtrační láhvi FLOW'N GO se dočtete v jednom z našich dřívějších článků.

Když k těmhle moderním vychytávkám přičtete ještě časovou a finanční úsporu, důraz na ochranu životního prostředí a skutečnost, že si přefiltrovanou vodu snadno můžete vzít do práce, fitka, nebo kdekoli jinde, jen stěží najdete silnějšího konkurenta.

Nepřehlédněte:
„Berber whiskey " ELIXÍR- tradiční nápoj z Maroka
comments powered by Disqus