Domácí smoothie: v létě lahodné osvěžení, v zimě zabiják bacilů

Domácí smoothie: v létě lahodné osvěžení, v zimě zabiják bacilů

Mixovaný ovocný nebo zeleninový nápoj, který si doma zvládnete připravit během několika minut. Nabije vás vitamíny a minerály, zasytí vás, v létě osvěží a v zimě posílí vaši imunitu, hubnoucím pomůže hubnout. A ta chuť! Každý si bezpochyby najde své oblíbené variace, protože jich existuje nespočet. Ano, to je smoothie!
Proč pít smoothie a jak si ho vytvořit doma
     Smoothie bývá nejlepší připravené doma. Jeho základem je ovoce nebo zelenina, můžeme přidat bílý jogurt, mléko nebo led. Ovoce se samozřejmě dá různě kombinovat a zelenina jakbysmet. Jediným limitem při přípravě smoothie je vaše aktuální chuť. Jahody, borůvky, maliny, banán, kiwi… Záleží jen a jen na vás.
Smoothie je na běžném denním plánu většiny lidí, kteří se snaží žít zdravě. Je plné vitamínů a minerálů, pokud přidáte mléko nebo bílý jogurt, tak kromě jednoduchých sacharidů, které vás nabijí energií, získáte i příjem tolik potřebných bílkovin. Dá se sehnat v marketech, ale vyjde docela draho a navíc obsahuje konzervanty a jiná aditiva, kterým se doma vyhnete. A co může chutnat lépe než čerstvé vitamíny, které si sami doma připravíte?

Russell Hobbs Smoothie

Lahodný nápoj za několik minut
     Příprava smoothie je úžasně jednoduchá a rychlá, když víte, kterého pomocníka máte mít po ruce. Naším tipem je mixér Russell Hobbs Mix&Go. V něm si během chvíle vyrobíte smoothie a díky odnímatelné lahvičce můžete s nápojem vyrazit třeba i do práce. K mixéru totiž patří 2 uzavíratelné lahve o objemu 600 ml, proto i když si vezmete jednu lahev s sebou, na rodinu ještě druhá lahev, potřebná k přípravě, zbude. Velkým plusem je i to, že lahve se perfektně vejdou do držáku hrnků v autech, takže si svou pochoutku můžete vzít i za volant.  

Příprava smoothie není odšťavňování
     Lidé často tápou v tom, v čem je rozdíl mezi přípravou domácího smoothie a odšťavňováním, protože odšťavňovače zažívaly v minulých letech svůj boom a najednou je tu něco nového. Rozdíl je tedy v tom, že při přípravě smoothie mixujete celé ovoce a nezbavujete se slupky, v níž je mnohdy obsažena spousta vitamínů a jiných prospěšných látek.

Nepřehlédněte:
Vánoční citrusové hvězdičky
Russell Hobbs Smoothie

V létě osvěžení, v zimě posílení imunity
     Přesně to můžete od smoothie očekávat. Dá se pít po celý rok a věřte, že vás jen tak neomrzí. V horkých letních dnech vám poskytne osvěžení, které bude mnohem zdravější než kupovaná zmrzlina, v zimě, kdy bacily číhají na každém rohu, posílí přijaté vitamíny vaši imunitu a vy nebudete co čtrnáct dní uléhat do postele nemocní.

Smoothie zdravě i nezdravě
     Na přípravu smoothie existuje jen obecný návod, žádný konkrétní. Můžete totiž přidat jakékoli ovoce, jakoukoli zeleninu, můžete, ale nemusíte přidávat bílý jogurt, mléko či led. V létě můžete použít i mražené ovoce, které vás osvěží ještě více a kromě toho není ani tolik sladké – na sladké v horkých dnech příliš pomyšlení nemáme. Vznikne tak obrovské množství variant zdravého ovocného nápoje, který vám doporučí i každý lékař či výživový poradce. A když už jsme u výživy, smoothie je skvělým způsobem, jak vyřešit dopolední svačinu.

     Samozřejmě se však můžeme uchýlit i k méně zdravým variantám a připravit třeba karamelové nebo čokoládové smoothie, které si snad nejde nezamilovat.

Russell Hobbs Smoothie

Dopřejte si pochoutku, ale nic nepřehánějte
     Však to znáte – nic se nemá přehánět. A u smoothie to platí také. Pokud právě hubnete, neměli byste v žádném případě k přípravě používat smetanu a mléko. Ovocné smoothie dodává každému tělu jednoduché sacharidy, jejichž příjem se hodí spíše ráno či dopoledne, ale nikoli odpoledne a večer. Zeleninové smoothie si naopak můžete dopřát i v závěru dne. Smoothie si můžete v případě potřeby i dosladit, i když čím méně doslazovat budete, tím zdravější nápoj vznikne. Na slazení tedy používejte stévii, med nebo sušené ovoce – s tím ale zacházejte velmi opatrně, bývá hodně sladké.

Nepřehlédněte:
Smoothies boom: nestíháte? Nemáte čas? Připravte si smoothie „to go“!
Tipy na léto a zimu
     Abychom do vaší kuchyně vnesli trochu inspirace, máme pro vás 2 tipy na úžasné letní osvěžení a 2 tipy na smoothie plné vitamínů, které vám v zimě dobijí baterky.
Na horké léto:
- čokoládové smoothie: kakao, led, mléko
- melounové smoothie: kousky melounu, banán, led, mléko, přidat můžete i jahody a kapku 100% jablečného džusu
Na zimní povzbuzení:
- kiwi smoothie: kiwi, banán, jablko, voda, můžete přidat limetkovou šťávu
- jablečné smoothie: jablka, jablečný džus, med, vanilkový jogurt, mletá skořice

Připravte si doma lahodný nápoj, který vás i vaše blízké potěší v zimě i v létě. Smoothie je vynikající způsob, jak naučit děti, aby si zamilovaly ovoce a zeleninu, bude je to zkrátka bavit. Pro vás to neznamená žádnou dlouhou práci, se správným mixérem můžete mít hotovo během okamžiku. Zkoušejte kombinace ovoce a zeleniny, na které zrovna budete mít chuť nebo připravujte nápoj z toho, co zrovna máte doma. Vaše tělo vám za pravidelnou dávku vitamínů poděkuje!
comments powered by Disqus