Cassoulet neboli francouzská kuchyně s robotem Kenwood

Cassoulet neboli francouzská kuchyně s robotem Kenwood

Blíží se víkend a vy opět přemýšlíte nad obědem, kterým uspokojíte mlsné jazýčky své rodiny? A co takhle zkusit trochu francouzské kuchyně? Pokud máte v rodině statné chlapy, tak tento nápad jistě dozná patřičného ocenění. Proč? Cassoulet je bohatý a výtečný pokrm, který je klasikou francouzské venkovské kuchyně. Pochází z provincie Languedoc v jižní Francii a původně se připravoval z fazolí vařených v kastrolu s vepřovou kůží a bylinkami. V průběhu let se vyvinulo mnoho verzí a recept, který uvedeme níže je založen na toulouské verzi. Už suroviny jako toulouská klobása, vepřový bůček, kachní stehna nebo jehněčí krkovička volají všechny muže ke stolu. Ale pozor, je v něm i plno zdravé zeleniny! Jak tedy na to?
Suroviny:
2 cibule
200g mrkve a celeru
4 hřebíčky a stroužky česneku
300 g vařených fazolí
4 toulouské klobásy
350g vepřového bůčku, jehněčí krkovičky a vepřových plátků
60 ml oleje
300 ml bílého vína
30 ml rajského protlaku
400g konzervovaných rajčat
petržel, tymián
1 bouquet garni (z francouzštiny doslova „zdobená kytice“ – jedná se o svazek bylinek obvykle přidávaný do vývarů, omáček a polévek. U přípravy masa se bouquet garni používá ve složení bazalka, oregano, saturejka, šalvěj a rozmarýn)

Jako chuťová přísada mohou sloužit 4 nakládaná kachní stehna

Cassoulet Kenwood

Postup přípravy:

      Cibuli s hřebíčkem dejte společně s fazolemi, bouquet garni a klobásami do mísy s vodou a přiveďte k varu. Snižte teplotu a pozvolna vařte 20 minut, nebo dokud se klobásy neuvaří a fazole nezměknou. Vyjměte z mísy a odložte. Vývar si ponechte. Další cibuli oloupejte s mrkví a celerem a nakrájejte na kostičky. Stejně tak nakrájejte jehněčí krkovičku, vepřové plátky i kůže zbavený bůček. Zeleninu orestujte na oleji s česnekem. Přilijte víno a vařte 10 minut doměkka. Maso pozvolna opražte na pánvi (na jedné bůček na jiné ostatní maso) a přidejte jej k zelenině s rajským protlakem a vařte, až rajský protlak ztmavne – přibližně 5 minut. Přidejte rajčata, bylinky a fazole s 800 ml vývaru. V případě potřeby dochuťte. Oloupejte klobásy a nakrájejte na příčné plátky. Zde také můžete přidat obrané kachní maso z nakládaných kachních stehen. Směs přikryjte pokličkou a pozvolna vařte 1 hodinu, poté pokličku sejměte a vařte dalších 30 minut.

Nepřehlédněte:
Boeuf Bourguignon neboli Hovězí po Burgundsku
Důležité poznámky:
     Pro ušetření času použijte, jako zde, konzervované fazole. Pokud máte raději fazole sušené, musíte je 24 hodin předem připravit (namočit do vody) a zvýšit v úvodním kroku dobu vaření o 2 hodiny, přičemž klobásy přidáte až po uplynutí těchto dvou hodin.

Cassoulet Kenwood

Jak nám pomohl robot Kenwood
     Jako obvykle jsme pro přípravu použili absolutního mistra v kuchyni – konkrétně tedy kuchyňského robota Kenwood Cooking Chef KM096, který kromě mixování zvládne spoustu dalších věcí. Jelikož se jedná o multifunkčního kuchyňského pomocníka, ukázal se velice užitečným i při přípravě Cassouletu. Využili jsme jeho schopnosti vaření a také jsme ocenili možnost připojení vařící metly. Tato metla se pohybuje podél obrysů mísy a jemně míchá přísady, přičemž zachovává konzistenci jídla. Oddřela tak za nás všechnu těžkou práci při míchání přísad od počátku restování zeleniny, přes přidání masa až po vaření s bylinkami a vývarem.
comments powered by Disqus