Proč by školy a školky měly používat čističky vzduchu? Odpovědi najdete v tomto článku!

Proč by školy a školky měly používat čističky vzduchu? Odpovědi najdete v tomto článku!

Plísně, roztoči, pevné prachové částice PM2,5, viry a bakterie. Dělíme se s nimi o vzduch a nedokážeme se jim vyhnout. Viry a bakterie ani není třeba představovat – jsou to příčiny nemocí, někdy i epidemií. A když taková nákaza ve velkém propukne ve škole nebo školce, kde se zmocní zdraví dětí, končí veškerá legrace. Pokud sami děti máte, určitě víte, o čem mluvíme.
Nemoci stále dokola
     Prostory, kde se denně schází větší počet lidí, jsou těmi rizikovými, když mluvíme o nakažení jednoho druhým a vzájemně. Mezi takové prostory patří třeba velké otevřené kanceláře nebo právě školská zařízení. Děti bývají velmi náchylné k nákaze, a to i proto, že bývají minimálně 5 hodin denně vystavené možné nákaze v kolektivu, a tak stačí, když spolužák přijde do školky nebo školy třeba i v počátečním stádiu nemoci, kdy se o něj viry nebo bakterie teprve pokouší, a s nastupující nemocí se domů nevrací sám. V důsledku toho jsou v některých obdobích i poloprázdné třídy, nemocné dítě znamená pro rodiče nižší výplatu a starosti navíc. A přitom lze rozšiřování virů, bakterií a koneckonců i plísní a roztočů eliminovat například pořízením čističky vzduchu Airfree. Ta sice nezabrání tomu, aby do uzavřeného prostoru vnikly škodlivé mikroorganismy, ale výrazně omezí riziko přenosu vzduchem a záhy si s nimi ale poradí. Ocení to mimo jiné i alergici, kteří často špatně snášejí příchod do nového kolektivu.

Čištění není sterilizace
     Když se mluví o čističkách vzduchu, lidé se často zhrozí, že jde o naprostou sterilizaci vzduchu v uzavřeném prostoru a že když dítě bude trávit v tomto prostoru čas a potom vyjde ven, nebude ani trochu imunní. Je třeba si ale uvědomit, že dezinfekce vzduchu není to samé co jeho sterilizace. Kromě toho dezinfekce je i čištění toalety a mytí rukou – a zakazuje někdo dětem, aby si myly ruce?

Sick Children

     Dezinfekce je označení pro odstranění škodlivých mikroorganismů ve vzduchu, které jsou lidskému oku sice neviditelné, ale o to zákeřnější bývají. Sterilizace vzduchu je celé spektrum opatření, které vedou k úplnému usmrcení všech živých mikroorganismů ve vzduchu. Sterilizací vzniká sterilní vzduch, na které si dítě vznikne a potom má potíže po každém pobytu ve vzduchu, který sterilizován není. Čističky vzduchu jsou při vysoké účinnosti schopné úplné, tedy až 100% sterilizace jen v samotném těle čističky. Samotný vzduch v místnosti už dezinfikují s nižší než 85% účinností. Účinnost je závislá na výkonu čističky, objemu vzduchu v místnosti, průchodnosti místností. Hovoříme tedy pouze o dezinfekci vzduchu.

Nepřehlédněte:
Opravdu Airfree funguje? – zkušenost jednoho z nás
     Zabraňují tedy šíření škodlivých mikroorganismů a pevných prachových částic PM2,5 a ve školách a školkách vytvářejí příjemné a čisté prostředí pro všechny aktivity – pro hry, spánek nebo učení. Mít ve škole nebo ve školce čističku vzduchu neznamená, že už zde žádné dítě nikdy neonemocní, riziko přenosu nákazy se však výrazně minimalizuje a pro slabší, náchylnější dětské organizmy představuje šanci nebýt nemocný i několik měsíců.

Čistička ve školském zařízení není novinkou
     S čističkou vzduchu už mají své zkušenosti například v Ostravě nebo v Karviné. A jsou ryze pozitivní. Podle průzkumů zde čistička vzduchu v jednom zařízení snížila nemocnost o třetinu. Nezanedbatelně se v místnostech s čističkou snížila prašnost a přes 80 % místností mělo najednou jednoduše příjemnější vzduch. V Karviné byla čističkou vzduchu vybavena každá mateřská škola a asi třetina jich uznala dobrý vliv na kvalitu spánku dětí. Pozitivně bývá hodnocen i tichý chod čističek, které nikoho při provozu neruší, a také snadná a finančně nenáročná údržba. Celkem 89 % školek v Karviné se k čističkám vzduchu vyjádřilo velmi pozitivně.

AirFree

Investice, která se vyplatí
     Když jde o zdraví dětí, existuje jen málo překážek, které bychom nepřekonali. Otřepaná fráze, že děti jsou naše budoucnost, je pravdivá. Je tedy na čase dětem život usnadnit a snížit riziko jejich nepříjemného onemocnění. A čistička vzduchu Airfree je výborným způsobem, jak to zařídit. Umožní to jednorázová investice do čističky, která nemusí stát více než 8 000 Kč.

      Byli jste postaveni před otázku, zda nechat do školky nebo do školy pořídit čističku vzduchu? Po přečtení tohoto článku už máte zřejmě jasno. Nebo potřebujete důvod, proč dítěti dopřát pobyt na zdravém vzduchu?
comments powered by Disqus