Zpátky do minulosti aneb Cesta od skla, přes PET lahve až po filtrační konvice

Zpátky do minulosti aneb Cesta od skla, přes PET lahve až po filtrační konvice

Každých šedesát sekund si lidé na naší planetě koupí neuvěřitelný milion plastových lahví. Podle nejčernějších odhadů by toto číslo mělo během nadcházejících dvaceti let dosáhnout dvojnásobku. Zemi zaplavují tuny plastu, který se daří recyklovat ani ne z 50 %. Zbytek končí na skládkách, ve světových mořích a oceánech. Ještě před 24 lety jsme ale nosili balenou vodu ve skleněných lahvích a o vynálezu jménem „petka“ jsme neměli sebemenší ponětí.
Zmínky o pramenu Ondrášovky jsou staré více než 757 let
Pramen známé Ondrášovky údajně objevil jistý Zdislav ze Šternberka, důkladnému průzkumu jej však podrobil až Stephan ze Šternberka, který vodu označil za zdraví prospěšnou a obyvatelům udělil právo ji bezplatně užívat. První písemné a dochované zdroje o užívání podzemních vod však pocházejí až z 16. století. Voda z přírodních pramenů byla v té době odčerpávána čistě z lékařského hlediska.

Lékaři doporučovali svým pacientům pít vody z nejrůznějších pramenů. Pití vody totiž mělo údajně ulevit od vysokého tlaku, zácpy, doprovodných příznaků cukrovky i žaludečních obtíží. Kromě vnitřního užívání sloužila voda též k vodoléčbě, chcete-li hydroterapii, v rámci které nemocný uléhal do vodní či perličkové lázně, vodu z léčivých pramenů inhaloval nebo si přikládal speciální vodní obklady.

Laica

Prodej balené vody jako nápad za „všechny prachy“
Možná jste si mysleli, že vůbec první balená voda byla prodávána v luxusních skleněných lahvích. Chyba lávky! Podnikavci se snažili vodu zpeněžit už před tisíci lety. Tehdy ji ale prodávali v prasečích měšcích. Až mnohem později – konkrétně tedy v roce 1621 nastoupil trend skleněných lahví. Tehdy byly velice populární okrasné flakonky s (údajně) svatou vodou z Lurd. Bohužel už tehdy platilo, že kvalita této historicky vůbec první balené vody nebyla nijak uspokojivá a zdaleka ne pokaždé pocházela z etiketou dedikovaného zdroje. Ale vlastnit takovou vodu – to byl zlatý důl!

Nepřehlédněte:
Nejžíznivější národy? Češi to nejsou!
Kouzelnou vodu nahradila voda léčivá
O pár let později nahradila vodu kouzelnou neméně „zázračná“ voda léčivá, jejíž prodej měl zprostředkovat blahodárné léčebné účinky i těm, kteří si pobyt v klasických lázních z finančního hlediska zkrátka nemohli dovolit. Třeba ve Spojených státech byl vůbec první komerční prodej balené lázeňské vody zahájen v roce 1767. První stáčírna se nacházela v Bostonu a byla zlatým dolem zejména pro majitele pramenu vyvěrajícího v Jackson Spa.

Laica

Sodovku pijeme od roku 1809
Objevitelem vody obohacené oxidem uhličitým byl jistý Joseph Hawkins. „Otec sodovky“, jak je mu dnes přezdíváno – byl kromě jiného i skvělý marketér a podnikavec. V místním tisku si totiž zaplatil dolarovou reklamu, která byla (shodou okolností, samozřejmě) umístěna vedle zprávy o tom, místní studny jsou infikovány tyfem a bylo vymalováno. Zákazníci mu mohli za balenou vodu sycenou oxidem uhličitým doslova utrhat ruce. A boom ve světě sodovkového průmyslu na sebe nenechal dlouze čekat. Třeba na konci 19. století bylo stáčeno 7 milionů lahví ročně pouze Saratogou Springsem – majitelem „pravé americké balené vody“.

„Každá lahev v sobě ukrývá 50 milionů bublin…
… dokážete je spočítat?“ I tak zněla reklamní kampaň ve prospěch evropských balených vod. Trhu tehdy dominovaly značky Perrier, Évian a italská značka San Pellegrino. Voda byla v té době pochopitelně stáčena do skleněných lahví. Její původ však ani tehdy nebyl zrovna dvakrát hlídaný. To však neplatilo pro naše balené vody, které pocházely (alespoň zpočátku) z čistě přírodního zdroje a jejich produkce proto zdaleka nedosahovala tak masivního objemu. U nás se první sycené minerálky objevily v roce 1860. Kameninové a keramické džbány s cínovým a vzduchotěsným korkovým uzávěrem záhy vystřídaly skleněné lahve s pákovým či obloukovým porcelánovým uzávěrem.

Laica

Coca Cola jako v první „petce“
Průkopníkem na poli plastových PET lahví byla společnost The Coca-Cola Company. Ta s velkou pompou a slávou na trhu uvedla vůbec první nápoj, (kterým pochopitelně nebylo nic jiného než Coca Cola) v plastové lahvi. K nám se první PET lahve dostaly na přelomu let 1993 až 1994. Už o rok později však byl poměr obalů ve výrobě sycených nápojů následující:
- 25 % vratné PET lahve
- 50 % vratné sklo
- 25 % nevratné PET lahve

Nepřehlédněte:
PET lahve u nás a ve světě: Zajímavé statistiky a čísla, která vás asi (ne)potěší
V roce 1998 už ale skleněným lahvím zvonil umíráček. Na současném trhu jich nebyla ani třetina. PET lahve se staly pro spotřebitele ekonomicky výhodnější a důsledky, včetně dopadů na životní prostředí, pro ně byly nepodstatné.
Problematika plastových obalů

O problematice plastových obalů se znovu začíná diskutovat až nyní. Kromě toho, že jsou PET lahve plné změkčovadel a ftalátů (mimo jiné i zdraví škodlivého  bisfenolu A), mohou tekutinu chuťově degradovat a navíc jsou zbytečnou ekologickou zátěží. Doba rozkladu jedné PET lahve totiž činí 50 až 80 let. Vytříděna je u nás navíc asi jen polovina všech prodaných „petek“, což činí asi 60 až 65 tisíc tun. Nutno podotknout, že i tak patříme mezi státy s nejvyšším množstvím vytříděných plastových obalů v Evropě.

Laica

Životnímu prostředí mají ulehčit bioplasty i filtrační konvice
Tuto problematiku se snaží nově řešit výrobci bioplastů, s nimiž si příroda poradí do jednoho roku, ale i zastánci pití kohoutkové vody, kterým úspěšně kontrují výrobci filtračních konvic. Ty díky filtrům s aktivním uhlím z vody odstraňují nepříjemný chlorový zápach, zabarvení, sirovodík a další vedlejší produkty chlorace, ale i uhlovodíky, ropné látky, benzen, toluen i pesticidy, které se mohou objevovat v nekontrolovaných vodách (nikoli ve vodě z kohoutku). Ve finále tak získáme zdravotně nezávadnou, čirou a chutnou vodu, která přispívá k vyšší kvalitě a lepší chuti připravovaných jídel i nápojů. Filtrační konvice Laica jsou dostupné ve dvou velikostech – klasická o objemu přefiltrované vody 1,2l a XXL o objemu přefiltrované vody 2,2l. Klasické filtrační konvice Laica navíc pohodlně uskladníte ve dveřích chladničky.

Víte, že filtry LAICA Bi-flux a Bi-flux Magnesium active byly testované Státním zdravotním ústavem. Z testu vybíráme: „Po přefiltrování vody došlo k poklesu výskytu chlóru z hodnoty 0,11mg/l pod hranici stanovitelnosti.“
comments powered by Disqus