Znáte rozdíl mezi respirační alergií a astmatem?

Znáte rozdíl mezi respirační alergií a astmatem?

Nic není děsivější, než když člověk nemůže popadnout dech. Hrudník se stáhne a člověk prostě nemůže nasát dostatek kyslíku. Na první pohled může alergie i astma vypadat stejně, lékaři s nimi dokonce zacházejí podobně. Více informací o rozdílech mezi respirační alergií a astmatem se dočtete v následujícím článku.
Fungování dýchacích cest
Na nejlepší pochopení podobností a rozdílů mezi astmatem a alergiemi, je třeba nejprve porozumět částem dýchacích cest. Proces dýchání závisí od čtyřech hlavních prvků: dýchací cesty, plíce, cévy a svaly.

Když všechny části dýchacích cest spolupracují, vzniká dobře pracující dýchací systém, který do těla přijímá dobrý vzduch a ven vypouští ten špatný. Avšak pokud dojde k narušení kterékoliv části systému, mohou nastat potíže s dýcháním. Alergie i astma mohou narušit chod dýchacích cest.

Astma vs. Alergia

Co je to astma?
Astma kvalifikujeme jako chronické onemocnění plic, které ovlivňuje dýchací cesty. Astma způsobuje stažení svalů kolem Bronchial, tedy průdušek vedoucích vzduch do plic. Takové stažení způsobuje zmenšení dýchacích cest.

Nepřehlédněte:
Airfree vzduch nejen čistí, ale také sterilizuje. A další výhody pro vaše zdraví.
Kromě toho se při astmatickém záchvatu vytváří hlen a začíná ucpávat již zúžené dýchací cesty. Astma není trvalý stav, což znamená, že někdy člověk může dýchat lépe a nemá zúžené dýchací cesty. Astmatické záchvaty mohou způsobovat i spouštěče z okolního prostředí. Tyto spouštěče mohou být různé a zahrnují:
- kouř;
- studený vzduch;
- vlhký vzduch;
- silný zápach;
- namáhavé cvičení;
- výfukové plyny;
- chemikálie;
- léky jako aspirin nebo betablokátory;
- siřičitany

Stres může také způsobit astmatický záchvat. Astma mohou vyvolat i další alergeny (například plísně, roztoči, domácí zvířata a pylová zrna) a dráždivé látky (například ozón a jiné znečišťující látky).

Jak léčit astma?
Lékaři diagnostikují astma pomocí testů plicních funkcí a testů na alergii a tímto způsobem zjišťují, zda jde o astma nebo alergii. Astma bohužel není vyléčitelná, ale je možné zmírňovat příznaky. Lékaři mohou na astma předepsat léky, které mohou pomoci zvládnout příznaky astmatu.

Co je to respirační alergie?
Respirační alergie je reakcí imunitního systému na spouštěč z prostředí. Imunitní systém reaguje na spouštěč jako je pyl, prach, plísně nebo srst domácích mazlíčků.

Nepřehlédněte:
5 nejčastějších dezinformací o přenosu nového druhu koronaviru
Jaké jsou projevy alergie?
Při alergické reakci tělo začíná být přetížené. Oči mohou slzet a člověk může cítit tlak na průduškách. S alergií se také může vyskytnout pocit pálení v krku nebo v hrudníku a také se může těžko dýchat. Vzhledem k obtížím s dýcháním alergie zvykne doprovázet i kašel nebo chrčení. Stručně řečeno, je to podobný pocit jako při astmatickém záchvatu. Zajímavé je, že i když má člověk astma, nemusí trpět alergiemi. Na druhé straně, alergie mohou vyvolat astmatický záchvat.

Astma vs. Alergia

Co spouští alergie?
Běžné alergeny nacházející se ve vzduchu, mohou spouštět alergické záchvaty. Toto jsou nejčastější spouštěče alergií:
- prachové roztoče - jsou alergickou složkou domácího prachu a nacházejí se v ložním prádle, čalounění, kobercích a je téměř nemožné se jim vyhnout;
- pyl - je to název pro částice, které rostliny uvolňují do ovzduší pro oplodnění jiných rostlin. Reakce na pyl se může lišit od ročního období a místa, kde člověk žije. Pyl také souvisí se sennou rýmou;
- plíseň - houby, které se nacházejí uvnitř i vně domu. Plísni vyhovuje vlhké a tmavé prostředí, takže je možné ji nalézt v hromadách hnijícího listí a trávy spolu s kompostem, či ve špatně větrané koupelně nebo vlhkém suterénu;
- domácí zvířata - srst, šupiny kůže a chlupy z domácích mazlíčků mohou také způsobovat alergie;
- šváby - je zvláštní, že švábi jsou hlavním zdrojem alergií v domácnosti. Švábi jako spouštěč alergie vysvětlují, proč je u dětí ve městech vysoká míra astmatu i když jsou tam nízké úrovně pylu.

Jak efektivně bojovat s alergiemi?
Podobně jako u astmatu, ani alergie nelze zcela vyléčit. Alergeny ji jednoduše spouštějí. Takže při boji s alergiemi je třeba buď omezit vystavení alergenům nebo zvládnout její příznaky. Čím je vzduch čistší, tím méně alergenů, se kterými musíte bojovat. Zvládat příznaky alergií vám může pomoci čistý vzduch u vás doma a pro případ střetu s alergeny mimo vašeho domu, je zde možnost užívat antihistaminika.

V případě, že máte alergii nebo astma, nebo máte alergii i astma zároveň, je třeba se zaměřit na vytvoření co nejčistšího vzduchu ve vaší domácnosti. Zvažte výhody koupí čističky vzduchu, která bude schopná odstraňovat alergeny ze vzduchu a zajistí vám čistší vzduch v interiéru.

Nepřehlédněte:
Ozón: Jak nám škodí a jak nás chrání?
Čističky-sterilizátory vzduchu Airfree čistí vzduch ve svém jádru při velmi vysoké teplotě, která dosahuje až 200 ° C. Právě tato vysoká teplota zaručuje, že se vzduch kvalitně pročistí a do místnosti se vrací svěží, čistý vzduch zbavený množství alergenů a škodlivých látek. Airfree dokáže ze vzduchu odstraňovat bakterie, viry, roztoče, plísně či pyly a zabraňuje jejich dalšímu šíření. Také dokáže eliminovat zápachy a redukovat ozón. Nemusíte se bát ani složité údržby a protože při čističkách-sterilizátorech vzduchu Airfree není nutná výměna filtrů, předejdete tak i kontaktu a alergeny a nečistotami, které jinak zůstávají ve filtrech zachyceny. Díky její tichému chodu, Airfree můžete použít i v ložnici či dětském pokoji a nerušeně tak bojovat s alergeny a nečistotami v každé místnosti vašeho domova. Udržujte vzduch u vás doma čistý a dýchejte kvalitní vzduch s čistírnami-sterilizátory vzduchu Airfree.
comments powered by Disqus