Unikátní technologie čištění vzduchu z Oxfordu  nese název AirNote - Cleanaer™

Unikátní technologie čištění vzduchu z Oxfordu nese název AirNote - Cleanaer™

V dnešní moderní době, kdy vinou těžkého průmyslu a automobilové dopravy je naše ovzduší čím dál více nasyceno polutanty, a kdy je čím dál vyšší hustota obyvatelstva důvodem rychlejšího šíření bakterií a virů, přichází na trh velice slibná technologie. Jedná se o revoluční unikát, jenž světlo světa spatřil na půdě Oxfordské univerzity ve spolupráci s Oxfordskou nemocnicí Johna Radcliffa. Původně vyvinula tuto čističku s označením Cleanaer™ firma Atrium Innovations Ltd., nyní vlastněná Japonskou Sumitomo Chemical Company Ltd. s více než stoletou tradicí, která pro tuto technologii již nově používá název AirNote - Cleanaer™. Následující řádky se vám pokusí přiblížit principy této technologie spolu s jejími výhodami a nevýhodami.
Základem jsou elektrostaticky nabité částice Liquid-ions
AirNote     Technologie čističek AirNote - Cleanaer™ funguje na úplně jiném principu, než osvěžovače vzduchu. Ty do vzduchu vypouštějí parfemovaný aerosol pouze maskující pachy. Není ani jako vzduchové filtry, které vzduch nasávají, a přes soustavu filtrů zachytávají částice ve vzduchu rozptýlené. Čističky AirNote - Cleanaer™ vypouštějí do vzduchu mikroskopické, elektrostaticky nabité částice, zvané Liquid-ions, které díky svým rozměrům primárně nepodléhají gravitaci, ale víří se podobně jako prach, bakterie a viry. To je jednoznačnou výhodou jak oproti konkurenci, tak proti cílovým polutantům. Liquid-ions se tak dostávají na všechny plochy i do všech koutů místnosti. Další vlastností těchto aktivních částic je jejich schopnost přitahovat se s nežádoucími částicemi ve vzduchu, na něž se navážou. To způsobí neaktivitu škodlivé částice, která navíc ztěžkne a klesá dolů. Pak už s nimi lze zacházet jako s běžným prachem, tedy je nutno jej odstranit vysavačem nebo vlhkým hadříkem.

Jaká je účinnost této technologie
     Pokud budete chtít co nejstručnější vyjádření, tak mimořádná. Firma Atrium Innovation Ltd. nechala svou revoluční technologii patentovat a podrobit několika přísným zkouškám. Jednou z nich byla antivirová schopnost Liquid-ions vůči chřipkovému viru H1N1, obecně známému jako prasečí chřipka. Výsledkem zkoušky, která se řídila normou EN 14476:2007-02, byla 99,99% účinnost při eliminaci virových částic. Navíc, při použití Tea Tree náplně do čističky AirNote - Cleanaer™, došlo k eliminaci viru do 5 minut po kontaktu. V další zkoušce byl pozorován vliv na pevné prachové částice, konkrétně čas, za který se zvířené částice ustálí na povrchu. Při srovnání výsledků bez a s použitím čističky AirNote - Cleanaer™ došlo ke zkrácení o polovinu času ze 4 na 2 hodiny. Nakonec zmíníme, že AirNote - Cleanaer™ dokáže pročistit prostor o objemu 80 m³ a eliminuje také jak vizuální kouř, tak jeho zápach.

Posvěceno Britskou nadací pro alergie
     BAF neboli British Allergy Foundation byla založena jako charita v roce 1991 skupinou předních specialistů, kteří byli odhodláni ke zlepšení situace v oblasti povědomí, prevence a léčby alergií. V roce 2002 se přejmenovala na Allergy UK a na svém webu doporučuje vybrané produkty, omezující nebo odstraňující vysokou hladinu alergenů a udílí jim svou schvalující pečeť (Seal of Approval). Tu udělili samozřejmě také zařízením AirNote - Cleanaer™.

Nepřehlédněte:
Ebook: čističky vzduchu
AirNote

Co ještě nabízí AirNote - Cleanaer™
     Toto zařízení je výjimečné také svými rozměry. Je vysoké jen 21 cm, štíhlé a váží pouhých 550 g. Stejně jako je AirNote - Cleanaer™ prostorově nenáročný, tak je i energeticky úsporný. Napájen je dvěma AA bateriemi, které dokážou přístroj udržet v provozu 40 až 60 dní nepřetržitého provozu. Náplně vydrží přibližně stejně dlouho jako baterie. V balení najdeme držák pro připevnění na stěnu. Krom decentního designu zaujme také nabídka náplní obsahujících podobné látky jako inhalátory pro astmatiky. Na výběr jsou zatím celkem 4 - jedna bez vůně, dvě s příjemnou vůní rostlin a jedna s decentní antiseptickou vůní Tea Tree. Samozřejmostí je pak naprosto tichý chod. Na trhu jsou momentálně dvě varianty přístroje AirNote - Cleanaer™ - pro domácí a komerční využití. Ta se liší od domácí robustnějším držákem a speciálním klíčem pro vyjmutí čističky z držáku. Jedná se o ideální přístroj pro hotely, fitness centra, čekárny a ordinace, školy, kuchyně, ale i kanceláře a domov.

Jak používat čističku AirNote - Cleanaer™
     Nejvyšší efektivity dosahuje při umístění přibližně 2 m nad podlahou, nasměrovaná do prostoru. Umístění přímo ke zdroji škodlivých částic není podmínkou, funguje stejně dobře ve všech částech místnosti. Tuto technologii dokonce lze používat i při otevřeném oknu. Jak již bylo zmíněno výše, 80 m³ zvládne AirNote - Cleanaer™ ošetřit do 5 minut, avšak maximální dosažitelný objem činí až 150 m³. Krom výměny baterií a náplně nevyžaduje přístroj žádnou další údržbu. Pokud lze zmínit nějakou nevýhodu jedině snad ona výměna baterií a náplní. Uvážíme-li všechny přínosy, jde o naprosto zanedbatelnou nevýhodu. Výkon zařízení navíc může být regulován, což umožňuje přepínač na přední ploše přístroje. Polohy I, II, III nastavují délku doby exhalace aktivních Liquid-ions částic. Přístroj tak lze přizpůsobit pro místnosti o objemu 20, 40 nebo 60 m², což samozřejmě přímo ovlivní výdrž náplně a baterií na přibližně 90, 60 nebo 30 dní nepřetržitého provozu.
comments powered by Disqus