Pitný režim nejrychlejšího sprintera v Evropě Jana Volka

Pitný režim nejrychlejšího sprintera v Evropě Jana Volka

Život sportovce není jen o trénincích, ale také o životosprávě. Spolu s aktuálním mistrem Evropy Jánem Volkem se podíváme na to, jak vypadá jeho pitný režim. Dozvíte se, jak se liší příjem tekutin profesionálního sportovce od běžného člověka. A také například, co si Jano dopřeje mimo sezóny.
Je čas soustředění a zimní přípravy. Jak probíhá tvoje příprava a jaké máš cíle na další sezónu?
Příprava se pomalu rozjela, protože jsem měl po sezoně volno přibližně 4 týdny. Cítím se však dobře a těším se na přípravu, která pro mě začíná soustředěním ve Vysokých Tatrách. V příštím roce cílem zůstávají halové mistrovství Evropy v Toruni, mistrovství světa v Číně a rovněž Olympijské hry v Tokiu.

Kolik litrů tekutin vypiješ během dne na takovém soustředění?
Počet litrů se pohybuje v závislosti na ročním období, přičemž v letním období je to 2 až 4 litry denně a v zimním přibližně 1 až 3 litry.

Jaké druhý nápojů užíváš? Slazené, neslazené?
Na tréninku využívám iontové nápoje od firmy Aone a mimo tréninkových jednotek se snažím pít zejména čistou vodu nebo minerální vody.

Nepřehlédněte:
Zvlhčovač vzduchu anebo inhalátor? To je, oč tu běží!
Jak se liší tvůj pitný režim během závodů a během přípravného období?
K rozdílům dochází hlavně z pohledu množství vypité tekutiny, protože před závodem není vhodné vypít příliš velké množství tekutiny, protože to může způsobit nepříjemné pocity v žaludku. Podobně to funguje i před tréninkem. Snažím se však během obou činností vypít dostatečné množství tekutin, aby nedošlo dehydrataci.

Používáš na pití nějaké sportovní láhve? Nebo klasické láhve?
Na pití využívám většinou láhve, které jsou BPA free. V současné době nejčastěji využívám sportovní láhev My Laica. Obsahuje filtrační systém z přírodního uhlíku a je vyrobena z hliníku a tím pádem je mnohem odolnější než klasické lahve. Také se dobře myje a má vhodnou velikost na dennodenní přenášení.

Športová fľaša MyLaica

Velkým neduhem sportovních lahví je, že tekutině se z nich vždy nějakým zázrakem podaří vytéct. Stalo se ti něco podobného při sportovní láhvi od LAICA?
Nic podobného se mi zatím nestalo, protože láhev obsahuje velmi dobré těsnění, které neumožňuje tekutině vytéct ven.

Jak řešíš pitný režim na zahraničním soustředění?
Snažím se nosit si vlastní láhev, do které si vodu buď prolévám z plastových láhvi dostupných na hotelu nebo si vodu naberu přímo z vodovodního kohoutku. Myslím však, že s novou lahví už bude tento problém vyřešen, protože filtr dokáže z vody odstranit různé nečistoty, na které tělo nemusí být zvyklé a vyhnout se tak typickým "dovolenkovým" komplikacím.

Nepřehlédněte:
Vybíráme inhalátor pro dítě: Na co se zaměřit a co nepodcenit?
Športová fľaša MyLaica

Během korona opatření na jaře si strávil většinu času na soustředění v Osrblie, můžeš tak srovnat kvalitu pitné vody v Osrblí a doma v Bratislavě? A celkově jak hodnotíš kvalitu pitné vody na Slovensku. Napustíš si do láhve vodu, na kterémkoliv stadionu na Slovensku?
Myslím si, že voda v Osrblí je kvalitativně velmi dobrá a stejně to platí i pro vodu doma v Bratislavě. Celkově mám pocit, že na Slovensku dosahuje kvalita pitné vody velmi vysokou úroveň i ve srovnání s ostatními zeměmi. Na Slovensku je poměrně málo stadionů a většinou mají zdroj pitné vody zabezpečený dobře, ale rozhodně to není pravidlo, že si napustím vodu z kohoutku na kterémkoliv stadionu.

A na závěr jedna zákeřná otázka: co ty a alkohol? Dopřeješ si alespoň pohár šampaňského po nějakém úspěchu nebo se mu striktně vyhýbáš. Případně, což piješ během volných dnů?
Během sezóny se alkoholu téměř úplně vyhýbám, ale samozřejmě po velkém úspěchu jedna sklenka šampaňského opravdu nezaškodí. Jak jsem již zmínil během volných dnů piji hlavně čistou vodu nebo minerální vody, případně občas i nějaké ty slazené nápoje. Tím se však snažím vyhýbat.

Janovi přejeme pevné zdraví a hodně úspěchů v nadcházející sezoně.
comments powered by Disqus