(Ne)suď vodu podle obalu! Co znamenají záhadná písmena na PET lahvích?

(Ne)suď vodu podle obalu! Co znamenají záhadná písmena na PET lahvích?

Plast je materiálem, který nás provází prakticky každý den. Balíme do něj třeba svačiny školákům a nakupujeme v něm potraviny nebo nápoje. A právě téhle problematice budou věnované následující řádky, na kterých vám osvětlíme, co znamenají jednotlivé zkratky a písmena, se kterými se můžete u plastových lahví a dalších výrobků setkat. Úvodem jen zmíníme, že některé plasty jsou prakticky neškodné (pomineme-li ekologickou stránku věci), jiné mohou uvolňovat jedovaté nebo dokonce karcinogenní látky!
PET/PETE – plasty na jedno použití
První zkratkou, kterou můžeme na spodní straně lahve objevit je PET nebo PETE. V tomhle případě jde o polyethylentereftalát – termoplast ze skupiny polyesterů, který je nejčastěji používán právě u pitných vod nebo potravin. Jeho specifikem je, že láhve z něj jsou určeny pouze k jednorázovému použití. Pokud bychom tento plast používali opakovaně, mohou se z něj uvolňovat ionty těžkých kovů, které narušují činnost hormonální soustavy.

Fľaša

HDP/HDPE – nejbezpečnější plast vůbec
O výrobku, který je vyroben z HDP/HDPE (polyetylen vysoké hustoty) plastu, se hovoří jako o maximálně bezpečném. Důvodem je zejména to, že z něj neunikají prakticky žádné chemikálie. Mezi další přednosti tohoto plastu patří i větší odolnost, proto se používá třeba k balení mléka, saponátů nebo olejů.

PVC/3V – vysoká pevnost, ale jedovaté látky
Dalším druhem jsou plastové nádoby vyrobené z PVC (polyvinylchlorid), které vynikají vysokou pružností. To je ale z výčtu jejich výhod tak nějak všechno. Na opačné straně barikády pak stojí jedovaté látky, které se mohou z tohoto plastu uvolňovat. Odborníci proto doporučují se plastům s označením PVC nebo 3V vyhnout.

Nepřehlédněte:
5 zajímavostí o filtraci vody, které jste určitě (ne)věděli
LDPE – tak trochu nevyzpytatelný plast
Balit vodu do lahví vyrobených z LDPE (polyetylen nízké hustoty) je u nás zakázáno. Ovšem potravin a jídla se tenhle zákaz netýká, což je zvláštní. Jídlo totiž může nasáknout chemické látky, které tento materiál uvolňuje. Při správném používání a mechanickém nenamáhaní je ale riziko opravdu minimální.

PP – odolný plast, který konzervuje
Tenhle relativně bezpečný plast, který se vyznačuje bílou nebo průhlednou barvou, najdete nejčastěji u jogurtů nebo sirupů. Mezi jeho největší přednosti patří odolnost vůči vysokým teplotám, stejně jako schopnost konzervovat potraviny a nápoje, které jsou v něm uzavřené. Díky polypropylenu k nim totiž neprojde mastnota, vlhkost ani chemikálie.

PS – na tenhle si dávejte pozor
PS je zkratkou pro polystyren, který je ale našemu zdraví nebezpečný, protože uvolňuje karcinogenní chemickou látku. Proto ho nepoužívejte k přenášení nápojů nebo potravin. Pokud máte doma přenosnou ledničku, jejíž boxíky jsou vyplněné polystyrenem vyznačujícím se skvělými izolačními vlastnostmi, je potřeba jídlo od PS oddělit!

PC nebo plast bez označení je nebezpečný
Pokud na plastovém obalu potraviny či nápoje najdete označení PC (polykarbonát) nebo zde označení úplně chybí, raději si nákup dvakrát rozmyslete. PC a jemu podobné plasty totiž uvolňují škodlivý bisfenol A, s nímž je prokazatelně spojen vznik a rozvoj celé řady zdravotních komplikací. Nejvíce jsou bisfenolem A ohroženy těhotné ženy, kojenci a malé děti, které neumí látku tak dobře odbourávat.

Nepřehlédněte:
Pitný režim kojence, batolete a školáka: Víte, kolik vody skutečně potřebuje?
Fľaša

Nedělejte kompromisy
Pokud nechcete donekonečna kontrolovat písmena na lahvích, pořiďte si praktického pomocníka v podobě filtračních konvic Laica nebo láhve Flow´N GO, které jsou vyrobeny z bezpečných a odolných materiálů, jenž neobsahují zmíněný bisfenol A. Pořízení těchto filtračních pomocníků ocení nejen vaše peněženka, ale především životní prostředí. Navíc odpadá nutnost nosit z obchodu těžké plastové lahve a kontrolovat jejich zdravotní nezávadnost.
comments powered by Disqus