Napařování vs. inhalace: Znáte rozdíly mezi oběma metodami?

Napařování vs. inhalace: Znáte rozdíly mezi oběma metodami?

Metoda inhalování a napařování je stará skoro jako lidstvo samo. V dávných dobách obě zmíněné doporučoval třeba Hippokrates. Pacienti inhalovali třeba mentol nebo eukalyptus. Vůbec prvním, kdo v 1. století předepsal inhalaci siřičitou párou, byl Řek Pedanus Diascorides, otec farmaceutických věd. A inhalace se společně s napařováním dostává ke slovu i v dnešní době. A to obzvlášť v období nejrůznějších nemocí a epidemií. Jaký je vlastně rozdíl mezi oběma zmíněnými metodami? A která z nich je účinnější? Prozradíme na následujících řádcích.
Naparovanie vs. Inhalacia

Napařování: Když to jistí hrnec a ručník
Napařování znaly a hojně praktikovaly třeba naše babičky. Možná si ještě z dětství vybavujete martyrium, které jste zažívali při inhalování vonných par nad hrncem s hlavou zakrytou ručníkem, která během chvilky zrudla, a polil ji horký pot.

Samotný proces napařování spočívá v nahřívání pokožky a dutin horkou párou. Ta vzniká z vody zahřáté na bod varu, ze které se postupně odpařují volné silice (například éterické oleje, bylinky apod.)

Nevýhodou napařování je poměrně nízká účinnost. Většinu par totiž vstřebá pokožka a do vnitřních prostor dýchacího ústrojí se horká pára často vůbec nedostane (případně se sem dostane jen ve velmi omezeném množství).

Nepřehlédněte:
Tohle je 5 nemocí, které pomůže zmírnit inhalace
Další nevýhodou je jistý diskomfort, který během napařování vzniká, nehledě na to, že jedinci s citlivější pokožkou mohou po napařování trpět popraskanými žilkami v obličeji, což představuje nepříjemný estetický problém.

Inhalování: Relaxační procedura s mnohem lepším účinkem
K inhalování hrnec s horkou vodou nepotřebujete. Veškerý proces a relaxační proceduru totiž zajistí speciální přístroje – tzv. nebulizátory neboli inhalátory třeba oblíbené italské značky Laica. Moderní přístroje, které dále rozdělujeme na ultrazvukové a kompresorové (rozdíly mezi nimi najdete v tomhle článku) vpravují léčivo přímo do dýchacích cest, kde začne okamžitě účinkovat. Odpadají tak starosti s vedlejšími účinky, které mohou nastat při perorálním užívání.

Inhalace navíc pročistí dýchací cesty od případných choroboplodných zárodků, rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání, zklidňuje nosní sliznice a uvolňuje ucpaný nos a v neposlední řadě posiluje také přirozenou obranyschopnost organismu. Díky moderním inhalátorům je navíc inhalace příjemnou a relaxační procedurou bez vedlejších účinků.

Naparovanie vs. Inhalacia

Závěrečné resumés
Pokud bychom tedy porovnali obě zmíněné metody, pak dojdeme k závěru, že ačkoli napařování můžete provádět i bez potřebného vybavení, ve finále je mnohem účinnější inhalace ve společnosti moderních inhalátorů Laica, které mohou zkrátit dobu nutnou k rekonvalescenci, posílit přirozeným způsobem obranyschopnost dýchacích cest a zároveň jsou oblíbenou relaxační technikou bez vedlejších účinků. V našem srovnání tak vyhrávají na plné čáře!
comments powered by Disqus