Na co byste se měli zaměřit při výběru vhodné čističky vzduchu

Na co byste se měli zaměřit při výběru vhodné čističky vzduchu

Ať chceme, nebo ne, ani v lokalitách, kde dýcháme ten nejčistší vzduch u nás, nedokážeme zabránit tomu, abychom společně s čistým vzduchem inhalovali i škodlivé látky, mikroorganismy, které našemu zdraví ani trochu neprospívají, nebo spóry plísní, pokud budeme hovořit přímo o uzavřených prostorách, jako jsou domy a byty. Naštěstí si ale můžeme pomoci, například čistěním vzduchu prostřednictvím čističky, která je schopna jeho efektivní dezinfekce. Na řadu logicky přichází otázka, jak ji správně vybrat.
S čím si nemusíte lámat hlavu, když si pořídíte čističku
     Stále dokola se setkáváme s názorem, že čističky ve svém důsledku lidem škodí, protože vzduch, s nímž pracují, sterilizují a člověka tím připravují o přirozené prostředí, takže když potom vyjde z bytu, kde čistička pracuje, ven na normální vzduch, zákonitě musí kvůli své zchoulostivělosti pochytat všechny viry a bakterie v okolí. Tak tomu ale není, už proto, že čistička vzduch nesterilizuje, ale dezinfikuje. Zatímco sterilizace je celý systém opatření vedoucích k usmrcení všech škodlivých organismů ve vzduchu, dezinfekce pouze zabraňuje jejich šíření vzduchem, a to s efektivitou až 85 % ve vzduchu a až 99 % v samotném těle čističky. S čističkami tedy nedochází k šíření virů a bakterií, prachových částic a spór plísní, s nimiž často bojujeme. V neposlední řadě mnoho z nás chová domácí mazlíčky. I když o ně s láskou pravidelně pečujeme, tomu, aby v srsti přenášeli škodlivé pevné mikroorganismy a alergeny a na tlapkách si s sebou domů nosili prach a zbytky výkalů, na které venku narazí, nezabráníme, i když se budeme sebevíc snažit. Ve vzduchu tyto částice ale zůstávat nemusí, pokud zainvestujeme do čističky, která prospěje nejen alergikům, ale i všem ostatním po celý rok, i když zvlášť ji dost možná oceníme v období, kdy se nemoci šíří neuvěřitelnou rychlostí a vznikají epidemie.

Na čem závisí účinnost čističky vzduchu
     S čističkami vzduchu to není jako s jinými produkty – na trhu jich rozhodně není mnoho, o to důležitější je správně si vybrat. Nelze jen tak ukázat na čističku, která se nám vzhledově líbí, postavit si ji do obývacího pokoje a očekávat zázrak. Efektivita, s jakou bude čistička pracovat, závisí na ploše místnosti a objemu vzduchu, s nímž bude nakládat, a také na průchodnosti místností. Pokud opravdu půjde o obývací pokoj, průchodnost bude zřejmě vysoká a čistička bude mít úkol těžší než například v ložnici, z níž ráno vyjdeme a večer do ní unavení zaplujeme.

Existující technologie na čištění vzduchu
        > 1 mikron  
Typy pokojových znečišťujících látek ionizéry fotokatalitické čističe generátory ozónu HEPA filtry >0,3 mikronu HEPA filtry >0,1 mikron karbonové filtry AIRFREE
domácí prach ANO NE NE ANO ANO ANO NE
ozón /O3/ NE NE NE NE NE NE ANO
VOC tekuté organické látky, např. rozpouštědla NE ANO NE NE NE ANO NE
vzdušné bakterie NE ANO ANO NE NE NE ANO
spóry hub a plísní NE ANO ANO ANO NE NE ANO
virusy NE ANO ANO NE NE NE ANO
roztoče NE ANO NE ANO ANO NE ANO
pyl NE NE NE ANO ANO NE ANO
zápach ANO ANO ANO NE NE ANO ANO
srst domácích zvířat NE NE NE ANO ANO NE ANO

Vezměte si domů dobrého pomocníka – může jím být čistička Airfree
     Jedním z mála výrobců čističek vzduchu na trhu je Airfree. Tyto čističky se vyznačují přirozenou cirkulací vzduchu, zpětným odchodem vyčištěného vzduchu do místnosti, přičemž ono vyčištění se odehrává v keramickém sterilizátoru při teplotě 204°C. Při této teplotě je vzduch zbavován veškerých organických nečistot, jako jsou pyly, viry a bakterie, roztoči, plísně a houby, hniloby a nejrůznější škodlivé mikroorganismy.

Nepřehlédněte:
Otázky a odpovědi k AirFree čističkám vzduchu
AirFree

     Čistička si na rozdíl od jiných technologií kromě výše jmenovaných poradí i s ozónem. Zajímavou informací může být to, že s ním nedostatečně bojují technologie typu fotokatalytických čističů, karbonových filtrů, ionizérů nebo generátorů ozónu i další. Technologie Airfree je v celkovém součtu tou nejúčinnější dostupnou. Ačkoli je krátká na domácí prach a tekuté organické látky, jako jsou například rozpouštědla, z 10 testovaných položek jich 8 zvládá eliminovat. V tom se jí žádná jiná z dalších 6 dostupných technologií nevyrovná. Airfree je také například jednou z mála technologií, která dokáže dezinfikovat vzduch, v němž se vyskytují částečky organických nečistot a alergenů ze zvířecí srsti.

Při výběru čističky vzduchu si vždy všímejte objemu vzduchu, pro který je čistička určena, nebo uvedené plochy, v níž je schopna efektivně pracovat. Samozřejmostí by měl být zájem o technologii a práci čističky a o to, s čím vším si dovede poradit. Mnohdy je výhodnější připlatit si za výkonnější čističku, která účinněji vydezinfikuje vzduch v místnosti a zbaví ho nejen toho základního – virů a bakterií, ale také rozmanitých alergenů, pylů, roztočů, plísní a dalších organismů, které nám mohou velmi znepříjemňovat život, i když zcela zbytečně.
comments powered by Disqus