Jak vybrat čističku vzduchu proti virům, alergenům a bakteriím?

Jak vybrat čističku vzduchu proti virům, alergenům a bakteriím?

Alergie, prach, plísně, bakterie a viry. Největší nepřátele našeho zdraví často ani nevidíme. Zatímco předtím stačilo pro osvěžení vzduchu otevřít okno, dnešní koncentrace lidí na jednom místě má negativní efekt na množství alergenů a patogenů ve vzduchu. Čističky vzduchu ale pomáhají nejen alergikům.
Alergii je možné definovat jako nepřiměřenou reakci imunitního systému na venkovní vlivy. Bohužel jejich rozšíření se za posledních 10 let zdvojnásobilo a tak nezbývá, než absolvovat imunoterapii. Ne vždy je cesta řešení problémů pomocí medikamentů to, co bychom chtěli. Alergickou reakci je možné redukovat množstvím alergenů, kterým jsme vystavení. Jedna z nejschůdnějších cest je čištění vzduchu ve vnitřních prostorech, ve kterých žijeme.

Čističky vzduchu jsou účinným nástrojem v boji s částicemi pylů, prachu a jiných dráždivých látek poletujících vzduchem, liší se však svými vlastnostmi a výběr vhodného typu není úplně jednoduchý. S našimi radami to ale určitě zvládnete.

Technologie určuje účinnost
Čističky vzduchu používají různé metody zadržování alergenních a patogenních částic. Jejich vzájemná účinnost se sčítá. Použitý způsob filtrování vzduchu však zároveň udává i výpočet alergenů, které čistička zastaví. Nejčastěji se střetneme s tzv. HEPA filtry. Kvalitní výrobci u této metody udávají i číslo, které indikuje účinnost: HEPA 10 například zadrží 85% částic o velikosti přesahující 0,05µm. Třída HEPA 13 však už zastaví celých 99,97 % častíc nad velikost 0,01 µm, do které už spadají i pyly, viry, bakterie, ale i pachy, které jinak pohlcují jednoúčelové uhlíkové, antibakteriální nebo ultrafialové čističky. Čistička vzduchu s tímto filtrem proto dokáže absorbovat i pachy z cigaretového dýmu.

Nepřehlédněte:
Všechno o Airfree
Druhým způsobem, jak odstranit alergeny ze vzduchu, je použití elektrostatického filtru. Při nasátí vzduch nabije elektřinou, kterou následně přitáhne opačným nábojem sběrná plocha. I tento způsob filtrace dokáže čistit vzduch od pachů, jeho účinnost dosahuje 99%.

Třetí používanou technologií je potom zpracování vzduchu jeho zahřátím na vysokou teplotu, tzv. TSS – termodynamický sterilizační systém. V takovém případě se vzduch zahřeje na cca 200 ° C, kdy se spálí všechny organické látky a přemění je tak na plyny už obsáhnuté ve vzduchu. Následně je vzduch ochlazený a vypuštěný do místnosti.

Porovnanie čističiek

Nejnižší účinnost potom poskytují vodní filtry, které zachytí 50-70% částic, ale zároveň poslouží i jako zvlhčovače vzduchu.

Jen specializované čističky potom disponují například HIMOP filtrem, který vstřebává látky na bázi formaldehydu.

Nepřehlédněte:
Čističky vzduchu Airfree mají předpoklad ničit obávané koronaviry
Jak je složitá údržba?
Záleží na použitém čistícím mechanismu. Alergikům se všeobecně nedoporučují používat čističky, u kterých je potřební filtry umývat. Manipulace s nimi je totiž často dráždivá a odkládáním výměny filtru se zase výrazně snižuje účinnost čističky, jako i roste její energetická náročnost. Mezi frekvencemi výměny filtrů a jejich cenou potom panuje nepřímá úměra. Častější dokupování filtrů znamená nižší náklady na jeden kus. Z uživatelského hlediska je proto prakticky jedno, jestli budete pracovat jednou za čas s dražšími filtry, nebo budete střídat lacinější vložky každých pár dní – podstatná je spíše dostupnost náhradních filtrů. V obou případech se dostanete na nemalé sumy, které ovlivňuje především míra znečištění vzduchu v místnosti, ale hlavně frekvence výměny podle doporučení výrobce.

Podle doporučení výrobců náklady na výměny filtrů (na období 5 let) představují 58-83% hodnoty samotných čističek vzduchu.

Výjimkou jsou zpravidla čističky – sterilizátory vzduchu s unikátní technologií TSS – termodynamický sterilizační systém, který ze vzduchu alergeny odstraňují – degradují je teplem, ale neuchovávají je – díky tomu je jejich chod úplně bezúdržbový.

Výkon přizpůsobte velikosti místnosti
Matematika výkonu čističek vzduchu je jednoduchá. Udává se v metrech kubických, které zařízením projdou během jedné hodiny. Ty stačí porovnat s objemem místnosti, který spočítáte vynásobením jejich délky, šířky a hloubky.

Nepřehlédněte:
Čističky vzduchu ako prevencia proti ochoreniam – naozaj fungujú?
Cisticka vzduchu

Aby byla čistička účinná, měla by vzduch v místnosti přefiltrovat minimálně dvakrát či třikrát, pro alergiky je pak nepsaným pravidlem čtyřnásobek objemu místnosti. Abyste nemuseli počítat kubaturu místnosti, AirFree pracuje s plošným údajem, tj. stačí Vám vědět rozměry místnosti a potom už je jednoduché si vybrat tu Vaší AirFree čističku. Pokud jste si však už čističku pořídili a její výkon nedostačuje, nemusíte zoufat – využijete ji například v menších pokojích, ostatně většina rodin, kde se čistička ujala, si toto zařízení pořizuje do všech místností.

Vybírejte i očima
Nejvíc užitku čistička vzduchu přinese, pokud jí postavíte do výšky pasu, stranou od dveří i oken tak, aby okolo mohl vzduch volně proudit. Logicky z toho vyplývá, že bude neustále na očích. Vybírejte proto i podle vzhledu. Bílá je klasikou, která se hodí ke světlému nábytku, imitace kovu je pak vzorem moderního dizajnu, který vypadá dobře v jakémkoli prostředí. Pokud je pro Vás lepší umístění na stěnu, tak AirFree nabízí i tyto možnosti prostřednictvím modelů FIT a WM300 (v nerezovém provedení).

Na mysli byste měli mít i hlučnost čističky. Je sice uzpůsobená k celodennímu provozu, ale pokud naměříte vyšší hlučnost než 30dB, spánek v její přítomnosti už bude ztížený. Zvuk provozu však můžete omezit například postavením vedle květin na polici.

Spotřeba jako u žárovky
Většina lidí se bojí, jak se nepřetržitě pracující čistička projeví v účtech za elektřinu. Dobrou zprávou je, že minimálně. Maximální spotřeba čističek se totiž pohybuje při nejvyšším výkonu modelu do 100 W, což přibližně odpovídá jedné klasické wolframové žárovce. Moudřejší čističky navíc používají senzor, který průběžně monitoruje kvalitu vzduchu, a rychlost přizpůsobuje. Spotřeba se tím dál snižuje.

Méně prachu, více zdraví
I vědecké studie dokazují příznivé působení čističek vzduchu. Jejich přínos si pochvalují hlavně obyvatelé suchých, prašných lokalit. Právě pro ně může být příjemným bonusem kombinovaná čistička s ionizátorem a zvlhčovačem. Ionizátor slouží k shlukování částic a jejich rychlejšímu usazování, zvlhčovač vzduchu zase pomůže na vysušené sliznice.
Efekt čističek je pro každého jedinečný. Alergikům zmenší dýchací problémy i jiné projevy alergie a lidé potom často pocítí menší náchylnost k bolestem hlavy nebo únavě.

Sice na závěr ale nejdůležitějším a PRVNÍM krokem při vybírání si čističky je to, že si musíte sami definovat, jaký máte problém (mechanický prach, pyly, plísně nebo zvířecí alergeny – srst, viry či bakterie). Pokud máte alergika v rodině nebo je období virových a bakteriálních infekcí, tak AirFree je pro Vás ideální řešení!

Airfree® je nejkomplexnější čistička – sterilizátor vzduchu, pro eliminaci patogenů (bakterie, viry) a alergenů, které jsou prouděním vzduchu hnané do jeho vyhřátého keramického jádra. 99% alergenů je organického původu a tím jsou sterilizátory AirFree obzvlášť vhodné pro alergiky, ale i jako prevence proti onemocněním virového a bakteriálního původu. AirFree je sterilizátor vzduchu a neodstraňuje anorganické částice nacházející se ve vzduchu.
comments powered by Disqus