Jak správně vybrat čističku vzduchu? Výpočtem plochy místnosti, na níž bude čistička pracovat!

Jak správně vybrat čističku vzduchu? Výpočtem plochy místnosti, na níž bude čistička pracovat!

Ani v současné době není na trhu mnoho přístrojů, které bychom mohli nazvat čističkami vzduchu. Proto, pokud si takové zařízení chceme pořídit, musíme nejprve zjistit a pochopit, jak pracují a jak si čističku vhodně vybrat právě pro náš domov, ať už si ji chceme pořídit ze zdravotních, stavebních či jiných důvodů. Pokud podceníme čerpání potřebných informací a správný výběr čističky, často se potom můžeme potýkat s problémy, například s tím, že čistička filtruje vzduch nedostatečně.
Čističku vybírejme podle objemu vzduchu nebo plochy prostoru
     Jestliže si čističku vybereme špatně, může se stát, že ji doma zapneme a rozdíl skoro nepoznáme, ani když bude čistička v provozu nepřetržitě po dlouhou dobu. Stane se tak v případě, že jsme špatně vypočítali prostor, v němž chceme vzduch čistit, a čistička zkrátka takový objem vzduchu nezvládá, je poddimenzovaná. Sama nám to však neřekne. Pouze budeme dýchat vzduch, který by mohl být o určité množství procent čistší. Zkrátka - můžeme si bez obav pořídit levnou čističku vzduchu, která dokáže efektivně přefiltrovat vzduch v obývacím pokoji, openspace s ní ale ani při nejlepší vůli nevyčistíme.

     Z předchozího odstavce vyplývá, že čističku vzduchu je nutné vybírat podle toho, jaký objem vzduchu je v místnosti, v níž chceme vzduchu čistit. Proto nejdříve musíme objem vzduchu vypočítat. Jak?

Místnost ve tvaru krychle: objem = a x a x a (a = délka stěny)
Místnost ve tvaru kvádru: objem = a x b x c (a = délka, b = šířka, c = výška)

Nepřehlédněte:
Všechno o Airfree
     U čističek AirFree můžeme snadno zjistit, do jak velkého prostoru je ten který model určen, protože právě objem vzduchu v m³ je uveden už v samotném názvu modelu. Například AirFree E60, o které bude řeč v následujících řádcích, je určená na kubaturu 60 m³. Výrobce u těchto čističek také počítá s průměrnou výškou prostoru 2,5 m, z čehož snáz odvodíme plochu místnosti. A právě doporučená plocha už bývá pro jednodušší orientaci u čističek uváděna v popisu. Plochu přitom vypočítáme následovně:

Plocha ve tvaru čtverce: obsah = a x a
Plocha ve tvaru obdélníku: obsah = a x b

     Jestliže čističku poddimenzujeme, bude to mít stejný efekt jako poddimenzovaná klimatizace, která, co se objemu vzduchu týče, funguje na stejném principu. Zkrátka nebude stíhat, i kdyby byla v nepřetržitém provozu.
Přitom účinnost čističky, která vyhovuje konkrétně danému objemu vzduchu, je 99 % v samotném přístroji a 85 % ve vzduchu místnosti, kde čistička slouží. Když ale dojde k nesprávnému výběru nebo čističku na čas umístíme do větší místnosti, než v jaké ji máme obvykle a pro jejíž objem vzduchu je určena, efektivita filtrování vzduchu bude nepřímou úměrou klesat. Účinnost se nesníží přesně o konkrétní poměr čištěného prostoru, protože je zde nutné vzít v potaz i další faktory, například průchodnost místností, teplota a vlhkost vzduchu nebo technologie čištění vzduchu.

     Do domácnosti, kde chceme obvykle vyčistit vzduch v obývacím pokoji nebo v ložnici, je ideální model čističky AirFree E60 určený pro prostory o 24 m² (pracuje se zde se zmíněnou průměrnou výškou místností). Kromě objemu vzduchu nebo plochy, na níž bude čistička pracovat, si samozřejmě můžeme vybírat z různých designů a řešit i přidané funkce, například hlučnost zařízení nebo rozměry, ale i další. Do kanceláře se pro změnu hodí například model čističky AirFree WM300, která si poradí s plochou o 80 m² a bude efektivně pracovat s objemem vzduchu 300 m³.

Nepřehlédněte:
Opravdu Airfree funguje? – zkušenost jednoho z nás
Vybrali jste správně, ale nevnímáte efekt?
     Možná jste měli utkvělou představu, že jakmile u vás doma čistička vzduchu nějakou chvíli poběží, váš domov zaplní svěží až horský vzduch. Tak to ale nefunguje. Postupem času však můžete efekt spatřit v plynulém ústupu alergických reakcí nebo v menší agresivitě křížových infekcí, které dokážou zejména na podzim a v zimě pěkně potrápit.

     Než si objednáte čističku vzduchu, zvažte, v jak velkém prostoru ji chcete využívat. Je to mnohem lepší, než se později divit, že čistička nesplňuje vaše požadavky. V případě, že si s výběrem stále nejste jisti, nás neváhejte kontaktovat. Doporučíme vám to, co pro vás bude nejlepší. Nevybírejte si nevyhovující produkty, když si můžete vybrat ty, které pro vás budou perfektní!
comments powered by Disqus