Jak pyl ohrožuje zdraví dýchacích cest?

Jak pyl ohrožuje zdraví dýchacích cest?

Pyl je tvořen jemnými částicemi proteinů, které mají schopnost vyvolávat alergie dýchacích cest. Některé druhy rostlin mohou vyvolávat projevy rýmy nebo dokonce astmatu. Pylové částice jsou mikroskopické velikosti, a proto jsou snadno přenášeny vzduchem. Po vdechnutí vyvolávají zánětlivou reakci charakteristickou pro rýmu či astma. Pokud pylová zrníčka zůstanou po vdechnutí celé, mají tendenci usadit se v horních dýchacích cestách. V takovém případě uvolňují alergeny, které způsobují reakce jako kýchání, výtok z nosu, slzení očí a další příznaky typické pro rýmu. Ne vždy však zůstávají celé. Pokud se tyto částice rozštěpí na menší, mohou putovat hlouběji do dýchacích cest, například do plicních sklípků, na základě čeho se u jednotlivce mohou vyskytnout astmatické záchvaty.
Rýmou trpí 10-30% světové populace
Pyl může být zodpovědný za alergickou (sezónní) rýmu, nazývanou také senná rýma. Tento typ rýmy se vyskytuje převážně na jaře, kdy dochází k nejvýraznějšímu uvolňování pylu květy, stromy a travinami. Případy senné rýmy se z roku na rok zvyšují. Studie naznačují, že tento jev je výsledkem emisí, vysokých hladin oxidu dusičitého a ozonu produkovaného dopravními prostředky. Pro alergiky je znečištění ovzduší v kombinaci s přemnožením pylových částic ve vzduchu doslova noční můrou.

AirFree

Prevence
Horké, slunečné, suché a větrné dny jsou pro alergiky hrozbou právě kvůli vysoké koncentraci pylových částic cirkulujících ve vzduchu. Kromě nepříjemných příznaků alergické rýmy je třeba zmínit i další následky jako je ztráta produktivity v práci či ve škole kvůli bolestem hlavy, dutin či nespavosti a únavě. Lidé, kteří jsou alergičtí na pyl, by měli zavést maximum opatření, aby předešli nebo alespoň zmírnily nežádoucí reakce. Mezi taková opatření patří:

- Neotevírat okna doma nebo v autě v době nejvyšší denní koncentrace pylových částic ve vzduchu. Aktuální koncentraci pylových částic v ovzduší naleznete na: https://www.pelovespravodajstvo.sk/verejnost/aktualne
- Noste sluneční brýle. Zabráníte tím proniknutí pylu do očí.
- Vyhýbejte se otevřeným prostranstvím s vysokým travnatým porostem.
- Pečujte a pravidelně vyměňujte filtry ve svém autě.
- Používejte čističku vzduchu.

Nepřehlédněte:
Všechno o Airfree
AirFree

Nejúčinnější opatření do domácnosti
K nejúčinnějším opatřením v uzavřených prostorách patří používání čističek / sterilizátorů vzduchu AirFree. Termodynamická technologie těchto čističek funguje na principu zahřívání keramického jádra na 200 ° C. Kontaminovaný vzduch je při průchodu keramickým jádrem sterilizován a nežádoucí částice jsou okamžitě spáleny. V případě pylových zrn alergeny podléhají procesu inaktivace. Před výstupem sterilizovaného vzduchu ze spotřebiče dochází k jeho ochlazení, proto sterilizovaný vzduch nemá vliv na změnu okolní teploty. Kromě toho jsou čističky / sterilizátory AirFree bezúdržbové a energeticky efektivní. Čističky / sterilizátory AirFree jsou proto vhodným řešením nejen sezónních alergií, ale i jiných onemocnění dýchacích cest způsobenými bakteriemi, zvýšenou koncentrací ozonu, viry a jinými škodlivými mikroorganismy.
comments powered by Disqus