Jak často inhalovat? Nejlépe denně, tvrdí odborníci

Jak často inhalovat? Nejlépe denně, tvrdí odborníci

Vzduch kolem nás je plný cizorodých částic, které se během dýchání mohou dostat do dýchacích cest. Abychom si o těchto částicích udělali konkrétní představu, pak doplníme, že jde o nejrůznější choroboplodné zárodky, alergeny i nebezpečné zplodiny. Díky pravidelné inhalaci je sliznice dýchacího ústrojí schopna sama se s těmito nečistotami vypořádat. K tomu, aby byla inhalace účinná je však potřeba držet se základních zásad, které spočívají v pravidelnosti léčby.
Ultrazvukový vs. kompresorový inhalátor
Prvním krokem je výběr správného inhalátoru. Na našem trhu existují inhalátory ultrazvukové a kompresorové. Ultrazvukové inhalátory fungují tak, že o rozprašování léčebné tekutiny na mikroskopické kapičky ve formě mlžiny anebo aerosolu se stará vibrační zařízení zvané vysokofrekvenční oscilátor.  Ultrazvukové inhalátory jsou téměř neslyšitelné. Na druhou stranu mají problémy s rozprašováním hustých nebo olejnatých roztoků, které je potřeba naředit například minerálkou. V našem e-shopu najdete klasický ultrazvukový inhalátor Laica, ale také model určený primárně pro děti.

Naproti tomu u kompresorového inhalátoru zajišťuje rozprašování léčebné tekutiny na mikroskopické kapičky ve formě mlžiny anebo aerosolu tryska napojená na kompresor. Mezi nevýhody kompresorových inhalátorů patří jejich vyšší hlučnost. Poměrně snadno s nimi ale lze inhalovat také husté roztoky nebo olejnaté tekutiny. Co se týče kompresorových inhalátorů, tady je naše nabídka poněkud obsáhlejší. Například kompresorový inhalátor NE2003 je kompaktní a má nízkou spotřebu, model NE3001 je tichý a lehký, proto je vhodný na cestování. Zapomenout nesmíme ani na kompresorový inhalátor Laica Baby Line NE2010, určený primárně pro děti.

Laica MD6026

Kdy má smysl inhalovat?

Neexistuje vyloženě špatné anebo ideální období pro inhalaci. Vše záleží na obtížích, s kterými se aktuálně potýkáte. Pokud vás trápí častá nemocnost a sklony k infekcím dýchacích cest, zaměřte se na intenzivní inhalaci od podzimu do jara a v obdobích různých epidemií. Jestliže máte neblahé zkušenosti s alergiemi na pyly či plísně, inhalujte celoročně a intenzivní inhalaci do svého léčebného programu zařaďte zejména v období topné sezóny. Trápí-li vás alergie na roztoče a domácí zvířata, opět nepodceňujte inhalaci během celého roku, včetně topné sezóny. U osob, které trpí astmatem a jinými plicními chorobami je inhalování vhodné celoročně.

Nepřehlédněte:
Zvlhčovač vzduchu anebo inhalátor? To je, oč tu běží!
Jak často inhalovat?
Pokud chcete předcházet nemocem a dýchacím potížím, inhalujte jednou denně. V případě, že se aktuálně potýkáte s nachlazením anebo alergickými záchvaty, zvyšte počet inhalací na dvě až tři sezení denně. Dodržujte také optimální délku inhalace. Ta by měla činit něco mezi 10 až 20 minutami. Konkrétní doporučení na dobu inhalace je uvedeno u jednotlivých typů inhalátorů. Ideální je, pokud budete inhalovat večer před spaním. Před samotnou inhalací byste neměli konzumovat příliš jídla, během procesu by se vám totiž mohlo udělat nevolno. Pokud to vlastněný model inhalátoru dovoluje, sedněte si s ním do pohodlného křesla a v klidu inhalujte.

Laica NE2003

Správná technika inhalace je základ
Na účinnost inhalace má vliv také poloha těla a způsob dýchání. Již výše jsme zmínili, že byste měli u inhalace sedět v křesle. V této poloze si ale dávejte pozor na to, ať je váš trup co nejvíce vzpřímený. To proto, aby se „otevřely“ dolní dýchací cesty. Pozor si dávejte také na držení hlavy. Držte ji vzpřímeně, v jedné ose s páteří. Samotná technika dýchání při inhalaci není složitá a je velmi jednoduché se jí naučit. Nejprve se pomalu a zhluboka nadechněte nosem anebo ústy. V této fázi by měla být maska inhalátoru nasazená. Následně si udělejte krátkou dechovou pauzu. To proto, aby se léčivo usadilo na stěnách dýchacího ústrojí a ihned neodcházelo při výdechu. Dalším krokem je důkladný výdech ústy, po kterém opět následuje krátká dechová pauza. Hlídat byste si měli také počet použití inhalátoru. Aby fungoval tak, jak má, doporučujeme jeho filtr vyměnit po cca 70 použitích. Náhradní filtry najdete v této kategorii.

Proč právě inhalátory Laica?
Už výše jsme zmínili několik modelů z rodiny italského výrobce Laica. A důvodů pro to máme hned několik. Inhalátory Laica vyhovují nejpřísnějším normám EU. Vy nebo vaši nejbližší tak budou pracovat s certifikovaným a osvědčeným inhalátorem, prodávaným téměř na všech kontinentech. Mezi další výhody Laica inhalátorů patří jejich snadná obsluha, vysoká účinnost a všestranná použitelnost. Celosvětový úspěch společnosti, která byla založena v Itálii roku 1974, byl dosažen zejména díky zaměření na nejvyšší kvalitu, bezpečnost a výrazný design všech produktů značky LAICA s cílem přispět ke zlepšení kvality života a zdraví jejich uživatelů.
comments powered by Disqus