Co je to inhalátor? A na co se používá?

Co je to inhalátor? A na co se používá?

Pomáhají nám při problémech s dýchacími cestami, ale mnoho lidí si pod inhalátorem představí něco jiného. Někteří si představí velké přístroje v nemocnici, které za nás dýchají, někteří zase malé "spreje", které nám po stlačení pošlou do plic ať už nějaký lék, nebo dávku kyslíku. My se však podíváme na typický inhalátor, který také známe i jako tzv. nebulizér.
Inhalátor je zdravotnická pomůcka
Inhalátory jsou přístroje, které jsou běžně dostupné v obchodech s elektronikou nebo ve zdravotnických potřebách. To znamená, že si je jednoduše pořídíte bez lékařského receptu. Typický inhalátor se skládá z motorku, většinou ukrytého v bílém těle, ze zásobníku, z hadice a masky. Proces inhalace začíná nalitím určeného léčiva do zásobníku. Následně motorek přemění léčivo na mlhovinu, tedy na mikro částečky, které ústí do hadice a přes masku do našich dýchacích cest.

Laica inhalátor

Inhalování zmírňuje otok sliznice
Inhalace se používá na širokou škálu onemocnění dýchacích cest. Její největší výhodou je, že na rozdíl od pilulek nezatěžuje celý organismus a pro dosažení požadovaného výsledku je potřebný pouze zlomek léčiva, které se vdechováním (inhalací) dostává přímo na problémová místa.

Účinky inhalace:
- Zmírnění otoku sliznice
- Snižování množství hlenu v dýchacích cestách
- Zmírňování zánětů dýchacích cest

Nepřehlédněte:
Co se děje s tělem při alergii a jak vám může pomoct přenosný inhalátor?
Při jakých onemocněních používat inhalátor:
- Nachlazení
- Zánět průdušnice a průdušek
- Zánět dutin
- Alergie
- Astma
- Různé plicní poruchy

Inhalátor sám o sobě však není lékem, je pouze pomůckou, která vám pomůže dopravit lék nebo léčivo na to správné místo.

Inhalátory dělíme na ultrazvukové a kompresorové
Ultarzvukový inhalátor LAICA 6026 - používá nejmodernější, tedy ultrazvukovou technologii. Rozbíjí léčivou tekutinu na mikroskopické kapky tzv. mlhovinu s velikostí 3,4 μm, které rychlostí 0,4 ml/min (nebulizační výkon) následně putují do nosu a úst. Přístroj vyniká nízkou spotřebou a tichým chodem. Není však vhodný pro léčiva na olejové bázi s vysokou viskozitou více než 3 cPs (centipois). Je vhodný pro rozprašování minerálních, slaných vod a léčiv rozpustných ve vodě.

Laica inhalátor

Kompresorový inhalátor LAICA NE 2012 - vytváří proud vzduchu, který kompresorem rozprašuje léčebnou tekutinu přes trysku a žene ji ven z přístroje. Středně velké částečky o velikosti 2,61 um následně putují rychlostí 0,35 ml/min až do nosu a úst. Oproti ultrazukovému typu si komresorový inhlalátor poradí se všemi druhy léčebných roztoků včetně léčiv s vysokou viskozitou (olejové disperze a éterické oleje). Konkrétně model NE2012 disponuje ještě odkládacím prostorem, který zaručí, že budete mít vše po ruce, což určitě oceníte při domácím léčení.

Nepřehlédněte:
Nepříjemné projevy alergie lze mírnit inhalací
Při výběru inhalátoru tedy sledujte tyto parametry:
- Zda je kompresorový nebo ultrazvukový
- Hlučnost přístoje
- Nebulizační výkon, tedy rychlost rozprašování
- Velikost částeček, na které dokáže inhalátor rozbít léčivo
- Nezapomeňte se také podívat na příslušenství dodávané k inhalátoru, jakými jsou typ masky nebo délka hadice
comments powered by Disqus