Chřipka versus prochladnutí. Poznáte rozdíl?

Chřipka versus prochladnutí. Poznáte rozdíl?

Nachlazení a chřipka jsou v některých ohledech podobné, mohou se však snadno zaměňovat. Pokud jde o jejich rozpoznání, je dobré uvědomit si rozdíly v příznacích. Pokud máte chřipku, je to mnohem větší hrozba pro vaše zdraví a pohodu, proto je třeba znát rozdíly v příznacích, abyste je mohli včas identifikovat a vyhledat lékařskou pomoc. Čtěte dál, abyste se dozvěděli více o příznacích nachlazení a chřipky a o tom, co je odlišuje, takže můžete být připraveni na cokoliv, co přijde.
Téměř každý byl během svého života nachlazený a nezáleží na tom, zda žijete v teplém nebo chladném prostředí. Člověk překoná během života hodně nachlazení, které mohou začít v dětství a sporadicky mohou pokračovat do vysokého věku. Zatímco většina lidí může bojovat proti nachlazení správným odpočinkem a některými volně dostupnými léky, u osob s oslabeným imunitním systémem existuje větší riziko vážnějších problémů. Pokud máte oslabený imunitní systém, nachlazení může vést až k zánětu plic, pokud se neléčí. Pravidelně si myjte ruce mýdlem, abyste předešli prochladnutí nebo jeho šíření. Vždy kýchejte přímo do kapesníku nebo lokte, abyste zabránili šíření bakterií do vzduchu. Zárodky nachlazení nemohou žít na površích nebo oděvech, mohou ale žít i na pokožce. Chřipka a nachlazení jsou způsobeny různými viry. I když je každé onemocnění vážné, chřipka může ohrožovat život a příznaky se mohou objevit rychle a nečekaně.

Chřipkový virus je známý ve třech typech: chřipka typu A, chřipka typu B a chřipka typu C a každý virus má určité klíčové rozdíly. Chřipka typu A a B jsou obvykle zodpovědné za sezónní epidemie, o kterých obvykle slýcháme například ve zprávách. Ne každý, kdo dostane chřipku, musí vyhledat lékařskou pomoc. Starší lidé, děti či osoby s oslabeným imunitním systémem jsou vystaveni největšímu riziku vážných zdravotních komplikací. Některé běžné příznaky chřipky můžete léčit volně prodejnými léky na snížení horečky. Tyto léky lze koupit v lékárně bez lékařského předpisu. Pokud je chřipka závažnější, lékař vám může předepsat antivirotika proti chřipce. Tyto léky se obvykle podávají lidem, kteří jsou v důsledku chřipky vystaveni vyššímu riziku komplikací. Nicméně antivirotika nejsou pro většinu lidí potřebné jako forma léčby. Můžete zkusit několik domácích metod léčby ke zmírnění příznaků, jako například vdechování páry či konzumace jídla jako teplý vývar. Pokuste se zůstat v teple a odpočiňte si, dokud příznaky nezmizí. Když máte chřipku, vyvarujte se fyzické námaze. Antivirovou léčbu mohou dostat lidé v rizikové skupině, jako jsou děti, osoby starší 65 let či těhotné ženy. Pro většinu lidí je chřipka něco, proti čemu musí bojovat, dokud imunitní systém těla nezabije virus.

AirFree

Klíčové rozdíly

Zatímco některé příznaky nachlazení a chřipky jsou podobné, projevují se různými způsoby. Například příznaky nachlazení přicházejí postupně, zatímco příznaky chřipky se mohou objevit náhle, když je nejméně čekáte. Pokud jste nachlazení, zřídka je vaše choroba doprovázena horečkou. Nicméně chřipka se vyznačuje vysokou horečkou a je jedním z nejdůležitějších příznaků, které je třeba sledovat. Pokud je vaše teplota extrémně vysoká nebo ani po čase neklesá, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Bolesti hlavy jsou také vzácným příznakem při nachlazení, ale mohou snadno zaměňovat s přetížením dutin nebo zánětem dutin. Ti, kteří trpí chřipkou, pravděpodobně zažijí bolesti hlavy, které mohou být velmi bolestivé a dlouhotrvající. Nachlazení by obecně nemělo mít za následek vážné zdravotní problémy. Nicméně chřipka, může vést k něčemu mnohem závažnějšímu, jako je zápal plic, kóma či dokonce smrt. Dalšími komplikacemi, které mohou být způsobeny chřipkou, jsou problémy se srdcem či mozkem, zánět dýchacích cest nebo to může vyvolat záchvaty astmatu. Lidé trpící chronickým onemocněním srdce můžou mít také silnější příznaky a problémy v souvislosti s chřipkou.

Nepřehlédněte:
8 žen dostalo možnost vyzkoušet čističku vzduchu AirFree: jak dopadlo testování?
Běžné nachlazení je obvyklou nemocí s nízkým rizikem. Některé příznaky nachlazení zahrnují ucpaný nos, rýmu nebo kašel. I když je kašel součástí nachlazení, pokud se kašel zhoršuje nebo přetrvává týden či déle, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Pokud máte horečku, vyhledejte lékaře, aby vás zkontroloval a případně vyloučil chřipku. Mnoho lidí při nachlazení pociťuje bolest těla a jiné bolesti a mohou bojovat s neustálým pocitem únavy. Únava je častým příznakem a často může souviset i s nedostatkem spánku, který je narušen kašláním či kýcháním. Při nachlazení můžete pociťovat mírné bolesti v krku. Toto je spojeno s kapáním z nosu, které může dráždit hrdlo. Může to být způsobeno také ucpaným nosem a potřebou dýchat ústy, což vede k suchu v hrdle. Většina lidí nepotřebuje navštívit při nachlazení lékaře. Avšak malé děti či kojenci mohou za určitých podmínek potřebovat lékařské ošetření.

Jak jste se mohli dočíst již výše, když porovnáváte příznaky nachlazení a chřipky, horečka je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba sledovat a dávat pozor. Vysoká horečka nebo horečka, která přetrvává více než jeden den, může znamenat, že namísto běžného nachlazení máte právě chřipku. Avšak ne každý kdo má chřipku, bude mít i horečku. Pokud máte horečku nebo zimnici, je možné že máte právě chřipku. Mezi další příznaky patří přetrvávající kašel, bolest v krku a rýma nebo ucpaný nos. Můžete také cítit bolesti svalů nebo těla, což je také příznakem chřipky. Bolesti hlavy a únava jsou dalšími běžnými příznaky. Mnoho lidí, kteří mají chřipku, trpí dlouhotrvající únavou a mohou spát mnohem déle než by spali za normálních okolností. S chřipkou je někdy spojeno i zvracení a průjem. Tyto příznaky bývají častěji u dětí než u dospělých.

AirFree

Děti a prochladnutí
Pokud máte doma novorozence, který má do 12 měsíců a má zvýšenou teplotu 38 ° C nebo dokonce vyšší, ihned ho vezměte ke svému dětskému lékaři. U dětí každého věku by měla stoupající teplota nebo teplota trvající více než dva dny diagnostikovat a léčit. Děti, které mají příznaky, které se nezlepšují nebo se dokonce ještě zhoršují, by měli vyhledat lékařské ošetření. Také byste měli navštívit lékaře, pokud jsou příznaky vašeho dítěte závažné jako velmi bolestivé bolesti hlavy či nepolevujícím kašel. Dušnost, bolest ucha a nechutenství jsou další vážné příznaky, které je třeba sledovat. Je důležité si uvědomit, že dospělé i děti může potkat nachlazení kdykoliv během roku. Nicméně většina lidí se setkává s nachlazením hlavně během podzimních a zimních měsíců.

Poznejte tyto virusy blíže
Jakmile se seznámíte s příznaky chřipky a nachlazení, snadněji pak zjistíte rozdíly. Věnujte velkou pozornost malým dětem a starším osobám, protože tyto dvě skupiny jsou nejzranitelnější na zdravotní komplikace související s chřipkou. Po přečtení tohoto článku byste měli být připraveni na rozpoznání hlavních rozdílů mezi příznaky nachlazení a chřipky. Při překonávání těchto nemocí vám může pomoci i čistička-sterilizátor vzduchu Airfree. Jelikož ta vzduch sterilizuje a redukuje množství mikroorganismů ze vzduchu, může pomoci snížit vaše příznaky a také může pomoci předejít šíření virů, a tedy chrání i vaši rodinu.
comments powered by Disqus