Alergici, pozor! Máme pro vás ekologický tip, jak nedat alergenům v domácnosti šanci

Alergici, pozor! Máme pro vás ekologický tip, jak nedat alergenům v domácnosti šanci

Zhruba 50 % evropské populace trpí nějakou formou alergie. Nejčastější je alergie na roztoče, která z uvedeného celku zabírá rovných 40 %. Poměrně častá je i potravinová alergie, kterou trpí zhruba 12 % evropské populace. Asi 30 % alergiků trápí alergie na zvířata, přičemž kočky v tomto případě jasně vedou. Podle dostupných průzkumů a statistik se cítí téměř 70 % alergiků díky svému onemocnění méněcenně a frustrovaně.
Hledají proto stále nové a inovativní způsoby, jak žít život ve společnosti alergie pokud možná co nejkvalitněji. Jedním ze způsobů je i efektivní způsob čištění a údržby domácností za pomocí páry. Proč vyměnit chemické čističe za páru? Důvodů je rovnou několik a my vám je přinášíme na následujících řádcích.

(ne)viditelné problémy
Alergeny patří až na výjimky mezi bílkoviny. Zbavit se jich pochopitelně můžete za pomocí chemie, která ale u mnohých alergiků vyvolává kožní problémy či další nepříjemné komplikace. Týká se to zejména osob s atopickým ekzémem a kontaktních alergiků.

U výše zmíněných jedinců může chemie vyvolávat přílišné vysušování pokožky, protože většina úklidových prostředků obsahuje mýdlové složky, chlor, alkohol nebo jiné odmašťující přísady. A to atopické pokožce velmi vadí. Při dlouhodobém vystavování kontaktnímu alergenu se navíc může objevit vyrážka. A to zejména na obličeji nebo na jiném místě těla s tenkou pokožkou. Když se k tomu všemu přidají potíže s dýcháním, problém je na světě. Také z hlediska ekologického je chemie v čisticích prostředcích jednoduše nežádoucí.

Nepřehlédněte:
Zpátky do minulosti aneb Cesta od skla, přes PET lahve až po filtrační konvice
Málokdo ale tuší, že s alergeny lze účinně bojovat za pomocí páry a vysokého tlaku. Horká pára totiž dokáže rozložit problematický alergen na sloučeniny, které již nebudou vyvolávat nežádoucí a limitující alergické reakce.

Hlavním zdrojem alergenu jsou již od pradávna roztoči a jejich exkrementy. Pouhým okem jsou prakticky neviditelní, proto nám může občas připadat, že při úklidu svádíme boj s větrnými mlýny. Navíc největší kolonie roztočů se již tradičně nachází v hůře přístupných a namáhavě udržovaných předmětech. Typickým „útočištěm“ jsou třeba matrace, sedací soupravy anebo koberce.

Púpava

I tady se ale dostává ke slovu pára. Aby byla její účinnost maximální, myslete při čištění na to, že musí proniknout co nejhlouběji a mít svůj čas na působení, proto je potřeba postupovat pomalu. Nevynechejte žádnou část povrchu a předmět ošetřete ze všech stran. Silný odmašťovací a dezinfekční efekt horké páry účinně ničí bakterie, alergeny, zaschlou špínu i vodní kámen. To vše ekologickou cestou bez použití chemie a prakticky bez námahy.

Kde najdou parní čističe uplatnění? Parní čištění je ideální pro všechny typy pevných povrchů: od dlaždiček, přes koberce, podlahy, až po okenice, rolety, radiátory, matrace, pohovky, autosedačky, sporáky, vany, umyvadla, zrcadla apod. Jsou ale také skvělým pomocníkem při boji s nejrůznějšími alergeny v plyšácích, pohovkách nebo matracích. Dokonce i takový parní mop díky speciálnímu nástavci poslouží ke každodenní údržbě koberců, což alergická domácnost nepochybně ocení.

Nepřehlédněte:
PET lahve u nás a ve světě: Zajímavé statistiky a čísla, která vás asi (ne)potěší
Přátelské k životnímu prostředí i domácím mazlíčkům
Jak jsme již zmínili v úvodu tohoto článku, kromě alergií na prach a roztoče, trpí značná část evropské populace i alergiemi na zvířata. Jejich alergeny jsou obsaženy nejen v epitelu, lupech a kožních šupinách, ale také slinách, moči, krevním séru a výměšcích.

Ani tady proto není boj zrovna dvakrát jednoduchý. Pokud se svého domácího mazlíčka za žádnou cenu nechcete vzdát, budete tento nepříjemný problém pravděpodobně řešit důkladným úklidem s bohatým zastoupením chemických prostředků a vhodnou medikací, kterou určí lékař.

I tady je ale na místě varovné pozvednutí prstu. Lidem ani zvířatům chemikálie jednoduše neprospívají. Proto je i v tomto případě parní čištění efektivním způsobem, jak docílit zdravého a čistého domova s minimem námahy a absencí chemických čističů.

Náš tip: Pokud se přeci jen nechcete vzdát typické vůně, která se bytem line po vyčištění, doporučujeme parní čističe s možností použití detergentu, jehož hlavním účelem je především provonění čištěného povrchu či prostoru.  

Parný mop

Je obecně známo, že zvířata mají mnohonásobně silnější a vyvinutější čich než lidé. Chemické čističe jim proto mohou způsobovat nemalé problémy. Navíc typický zápach oblíbeného chlorového čističe se čpavkem může například u koček vyvolávat potřebu pach „přeznačkovat“. Ve finále vám tak uklizená domácnost vydrží jen do chvíle, než kočka pach zavětří.

Nepřehlédněte:
Skleněné lahve byly „in“ už před 400 lety + další zajímavosti, které jste o nich nevěděli
I zde se proto vyplatí zvážit možnost parního čištění, které je přátelské nejen k vám, ale i zvířecím mazlíčkům. Čištění párou je navíc zcela bezpečné – pára totiž z čističe vychází až po zmáčknutí speciálního tlačítka a na čištění povrch dopadá v bezpečné teplotě. To však nemění nic na tom, že úspěšně bojuje s roztoči, vajíčky blech i další parazitů a bez milosti ničí všechny dosud známé alergeny, včetně těch zvířecích.

Víte, že: Parní čističe využijete také pro údržbu akvárií a terárií? Skleněné plochy je možno jednoduše očistit díky správně zvolenému nástavci a kamínky, štěrk či písek, stačí nasypat do sítka a následně desinfikovat silou a tlakem páry.

Sečteno a podtrženo, parní čističe jsou účinným, nenáročným, zcela bezpečných a ekologickým prostředkem, který zajistí čistou a zdravou domácnost i pro osoby potýkající se s nepříjemnou alergií.
comments powered by Disqus