8 nejčastějších mýtů o balené vodě: Také jim věříte?

8 nejčastějších mýtů o balené vodě: Také jim věříte?

Balená voda se v posledních dvou dekádách stává rychle rostoucím byznysem. Za litr vody z kohoutku zaplatíte asi 60 haléřů. U balené vody se může jednat i o tisícovky. Nejlevněji ji u nás pořídíte asi za 2,50 Kč. Existují však i firmy, které si udělaly z prodeje vody milionový byznys. K dostání už je dneska třeba voda z horských oblastí nebo dešťová voda z australské Tasmánie.
Výjimkou však nejsou ani vody z ledovců nebo oceánských hlubin. Narazit můžete i na vody, které mají údajně pomoci s odstraněním celulitidy nebo nevzhledných vrásek. Věříte jejich zázračným účinkům? A věříte i dalším mýtům, které se balené vody týkají? Vybrali jsme pro vás 8 nejčastějších a rozhodli se je uvést na pravou míru!

Mýtus č. 1: Všechny balené vody na trhu jsou minerálky
Určitě nám dáte za pravdu, že vybrat obyčejnou minerálku může být v některých případech nadlidský úkon. Značek, obalů, prodejců i výrobců je na našem trhu nepřeberné množství. Proto je občas velmi složité se v nabídce bezpečně zorientovat. Jednotlivé vody se mezi sebou totiž liší původem, povolenou úpravou, limity nežádoucích látek a především obsahem minerálních látek.

Aby však mohla nést voda onačení „minerálka“, musí pocházet z kontrolovaných a schválených podzemních zdrojů. Pro úpravu této vody navíc nesmí být použit žádný způsob, který změnil charakter jejího složení. Pokud minerálku dlouhodobě popíjíte, vybírejte tu, jejíž obsah minerálních látek se pohybuje do 500 mg/l.

Nepřehlédněte:
6 nesmyslných mýtů o kohoutkové vodě: Opravdu umřete na nedostatek minerálů a otrávíte se chlórem?
Laica

Mýtus č. 2: Balená voda může způsobovat zubní kaz
Konzumace balené vody rozhodně zubní kaz nezpůsobuje. Pokud ale tuto vodu porovnáme s vodou kohoutkovou, dospějeme k zajímavému srovnání. Klasická balená voda většinou neobsahuje fluorid, který je součástí vody kohoutkové.

A jak všichni víme – jednou z vlastní fluoridu je také ochrana zubní skloviny před kazem. Se zvyšující se konzumací balené vody a naopak potlačováním konzumace vody kohoutkové tak u některých jedinců docházelo k vyššímu výskytu zubních kazů a řídnutí kostí, což bylo impulsem pro vznik tohoto mýtu.

Mýtus č. 3: Minerálka s pevnými částečkami nebo usazeninami je zkažená
Pokud s vodou zatřesete a uvidíte v ní plavat menší částečky nebo zakalené usazeniny, nemusí to být vždy známkou toho, že je voda zkažená. Některé pevné částečky mohou představovat usazeniny nestabilních složek, mezi které patří třeba železo a mangan.

Tato voda je sice z hlediska jakosti nevyhovující, rozhodně však neplatí, že je zkažená nebo dokonce nebezpečná. Své o tom ví i konzumenti léčivých vod, kde jsou viditelné usazeniny železa přirozeným jevem. Na etiketě této vody byste se však měli dočíst informaci, že: „Sediment není škodlivý, je přirozeného původu“.

Nepřehlédněte:
8 neprůstřelných důvodů, proč pít čistou vodu
Laica

Mýtus č. 4: Pokud minerálka po otevření „vybouchne“, není vhodná k pití
Pokud vám po otevření voda lidově řečeno „bouchne“ a vyteče, rozhodně to není známka toho, že by nebyla vhodná ke konzumaci. Možná jste s ní jen po cestě z obchodu domů příliš házeli nebo byla jednoduše přesycená. O vodě nevhodné ke konzumaci hovoříme pouze tehdy, pokud se z ní line nepříjemný zápach nebo je nepřirozeně zabarvená.

Mýtus č. 5: Balené vody musím skladovat v temnu a bez přístupu slunce
Na obalech balených vod se můžete dočíst, že je potřeba je skladovat v temnu a chladu. Pokud vodu skladujete třeba v komoře nebo ve sklepě, kde máte do 20 stupňů, je to samozřejmě fajn. Jestliže ale máte balík vod v bytě při pokojové teplotě a zajistíte, aby na něj nedopadaly sluneční paprsky, o kvalitu vody se nemusíte obávat.

Mýtus č. 6: Balená voda se po otevření musí ihned vypít, jinak se zkazí
Ani to není pravda. Balenou vodu stačí vypít během tří až čtyř dnů po otevření. I v tomto případě byste ji však měli odpovídajícím způsobem uchovávat. Na druhou stranu – dokážete si vybavit, jak chutná vyvětraná voda po čtyřech dnech? My ano a v její konzumaci tak nespatřujeme žádný gastronomický zážitek.

Laica

Mýtus č. 7: Opakované používání plastových lahví je bezpečné
Také máte doma několik menších lahví, které plníte dětem do školy? A víte, že jim můžete tímto počínáním nepěkně zavařit? U levnějších plastových lahví totiž může v průběhu času docházet k uvolňování chemických látek zpět do vody. Pokud je navíc lahev nedostatečně vymytá, mohou se uvnitř ní množit bakterie a plísně.

Nepřehlédněte:
Balená voda až 2 000x dražší než voda kohoutková: Hit nebo zvrácenost?
Mýtus č. 8: Balená voda je zdravější než kohoutková
Žádný z doposud provedených výzkumů nepotvrdil, že by byla balená voda zdravější než kohoutková. Některé firmy dokonce prodávají klasickou kohoutkovou vodu jako balenou a za její prodej si účtují nemalé částky. Naopak velké procento lidí tvrdí, že jim kohoutková voda chutná lépe než voda balená. To mimo jiné třeba díky filtračním konvicím, které zbavují vodu typického chlorového zápachu, ale i případných těžkých kovů a pesticidů. Pokrmy či nápoje připravované z takto upravené vody jsou navíc obecně považovány za mnohem chutnější.

Víte, že jeden litr filtrované vody z konvic Laica Vás vyjde cca na 1,33Kč. To je například o 6x méně než jeden litr z barelové vody, která se tak často v kancelářích využívá. Zkuste i v kancelářích přejít na filtrační konvice Laica.
comments powered by Disqus