6 nesmyslných mýtů o kohoutkové vodě: Opravdu umřete na nedostatek minerálů a otrávíte se chlórem?

6 nesmyslných mýtů o kohoutkové vodě: Opravdu umřete na nedostatek minerálů a otrávíte se chlórem?

Věděli jste, že kvalita vody, kterou si doma natočíte z kohoutku, je kontrolována přísněji, než třeba kvalita chleba nebo ovoce v obchodech? A že patří dokonce mezi ty vůbec nejkvalitnější na celém světě? Přesto však (anebo právě proto) kolem ní koluje celá řada nesmyslných mýtů, které nás mají nahnat do obchodů, ve kterých vezmeme útokem regály s vodou balenou. Co takhle si uvést na pravou míru šest nejčastějších mýtů o kohoutkové vodě, kterým stále řada z nás zcela neopodstatněně věří.
Opravdu nás může zabít dlouhodobá konzumace kohoutkové vody bez minerálů a chlorem, který je v této vodě obsažený, se dokonce můžeme přiotrávit? A jak je to s vhodností, případně nevhodností kohoutkové vody pro kojence a je vůbec vhodné pít teplou vodu? Jak to vypadá s kvalitou a bezpečností balené a kohoutkové vody? Na všechny tyto a spoustu dalších otázek odpovídají následující řádky.

Mýtus č. 1: Teplá voda z kohoutku je naprosto nezávadná
Možná jste zaznamenali fenomén současné doby, který spočívá v ranním pití teplé vody s vymačkaným citronem. Tato procedura nás má údajně zbavit přebytečných kil, ale i špatné nálady. Zároveň má zlepšit zažívání a trávení. V souvislosti s touto metodou se ale stále častěji množí dotazy, zda je pití teplé vody z kohoutku vhodné či nikoli.

Samotná voda, která teče našimi trubkami, je samozřejmě zdravotně nezávadná. A i teplá voda je „vyráběna“ z pitné vody, která splňuje přísné jakostní požadavky. Ohřevem se však narušuje její mikrobiologická stabilita a může tedy obsahovat škodlivé mikroby. Teplá voda z kohoutku tak není určena k přímé spotřebě a je považována za vodu užitkovou.

Nepřehlédněte:
6 nejšílenějších mýtů o kvalitě vody ze studny: Je opravdu zdravější než kohoutková a lepší než balená?
Laica

Mýtus č. 2: Chlór obsažený v kohoutkové vodě mě otráví
O chlóru obsaženém v kohoutkové vodě se diskutuje velmi často. Řadě z nás vadí jeho typický zápach a některé zdroje dokonce tvrdí, že nás tento těkavý plyn může v krajním případě i otrávit! Opravdu je ale důvod k panice? Nikoli! Chlór z vody velmi rychle vyprchá, navíc ho kohoutková voda neobsahuje takové množství, aby nás mohl přiotrávit nebo způsobit jiné zdravotní komplikace.

Současné technologie chlorování vody jsou navíc mnohem vyspělejší, takže obsah chlóru ve vodě je minimální. V některých částech republiky navíc není voda čištěná chlórem, ale UV zářením. Pokud vám přeci jen typický chlórový zápach vadí, nechte vodu na patnáct minut odstát nebo ji upravte pomocí filtrační konvice.  

Mýtus č. 3: Pokud budu pít kohoutkovou vodu, zemřu na nedostatek minerálů
O tom, že se naše tělo bez minerálů neobejde, nemusíme dlouze diskutovat. Někteří „experti“ však poměrně nedávno přišli s poplašnou zprávou, ve které tvrdí, že pravidelnou konzumací kohoutkové vody, si můžeme přivodit nepříjemné zdravotní komplikace, které mohou ve vzácných případech skončit dokonce smrtí.

Samozřejmě, že nic z tohoto tvrzení není pravdivé a jeho hlavním cílem je podpora prodeje balené minerální vody. Nutno podotknout, že obsah minerálů v klasických balených vodách je vskutku velmi nízký. A naše tělo z něj využije jen nezbytné minimum, protože tyto „uměle vytvořené“ minerály neumí dost dobře zpracovat. Získává je naopak z pestré a vyvážené stravy.

Nepřehlédněte:
Nehrajme si na velbloudy! Raději dodržujme desatero pitného režimu
Laica

Mýtus č. 4: Kohoutková voda je po převaření vhodná i pro kojence
Je samozřejmě pravda, že převařením vody lze odstranit nebo zneškodnit některé nežádoucí látky. I po převaření v ní ale mohou zůstávat dusičnany a dokonce i nežádoucí mikroorganismy. Dospělému člověku tyto látky samozřejmě neublíží, kojenci jsou na ně ale mnohem citlivější.

Proto se pro tyto účely jako nejvhodnější zdroj doporučují balené kojenecké vody. Jistou zajímavostí ale je, že v některých částech republiky (například Královehradecký kraj) splňuje kohoutková voda kritéria odpovídající vodě kojenecké.

Mýtus č. 5: Balená voda je zdravější než voda kohoutková
Další z mýtů, které zcela zbytečně nahrávají prodejcům a distributorům balených vod. Začněme třeba statistikou švýcarského World Wildlife Fund International. Ta říká, že balená voda není v žádném ohledu bezpečnější, zdravější ani kvalitnější než voda z kohoutku. Některé rozbory dokonce hrají ve prospěch kohoutkové vody a označují ji za jednu z nejkvalitnějších na celém světě.

U nás jsme se podobného rozboru dočkali díky Občanskému sdružení spotřebitelů TEST, které jednoznačně prohlásilo kohoutkovou vodu kvalitnější. Zjištěné nedostatky u některých vzorků balených vod poukazovaly na nadměrné množství některých bakterií, vyšší či nadlimitní obsah dusitanů a barya nebo použití nedovolené antimikrobiální úpravy. Vzorky balených vod v některých případech vykazovaly i nadlimitní obsah benzo(a)pyrenu, chloroformu a dichlormethanu.

Nepřehlédněte:
8 neprůstřelných důvodů, proč pít čistou vodu
Laica

Mýtus č. 6: Domácí úpravou vody si vždy zajistím její vysokou kvalitu
O tom, na kolik můžeme tento výrok označit za mýtus, rozhoduje zařízení, které jsme pro domácí úpravu vody zvolili a především pak jeho správná a pravidelná údržba. Za nejrůznější druhy „odchlorovačů“ můžete utratit tisíce, pokud ale zanedbáte péči o jejich filtr, začnou se v nich množit bakterie a plísně. Kvalita vody se tak může paradoxně ještě zhoršit.

Skvělým způsobem, jak výše zmíněnému předcházet, je pořízení filtračních konvic Laica, z nichž některé modely disponují speciálními filtry s indikátorem kapacit, který vás upozorní na to, že filtr je potřeba vyměnit. Třeba filtr modelu XXL Roma přefiltruje na 150 litrů vody, což odpovídá asi měsíčnímu používání.

Víte, že společnost Laica vyrobí na své výrobní lince, která je přímo v Itálii, za hodinu 5000 kusů, za den 120 000 kusů a za rok více jak 24 milionů kusů univerzálních Bi-Flux filtrů na vodu.
comments powered by Disqus