6 nejšílenějších mýtů o kvalitě vody ze studny: Je opravdu zdravější než kohoutková a lepší než balená?

6 nejšílenějších mýtů o kvalitě vody ze studny: Je opravdu zdravější než kohoutková a lepší než balená?

Jeden litr vody z kohoutku je zhruba stokrát levnější, než litr vody balené. Jediným konkurentem – alespoň co se finanční náročnosti týče – je tedy pro kohoutkovou vodu pouze voda ze studny. Ta je sice zdarma, její kvalita se ale může měnit závratným tempem. Jaké nejčastější mýty se vody ze studny týkají? Uvedeme je pro vás na pravou míru! Laica
Mýtus č. 1: Vodu ze studny tady pije každý a nikomu nic nebylo
I tohle si pravděpodobně vyslechnete na návštěvě u babičky nebo v místě, kde máte chatu, kam jezdíte během volných víkendů. Kvalitu vody ve studních jejich majitelé příliš neřeší a to může být v určitých případech problém. Voda ze studny totiž může obsahovat nadlimitní množství dusitanů, ale i nežádoucí mikroorganismy.

Ty sice nemusí uškodit dospělým, kteří vodu ze studny popíjejí půlku života a vybudovali si tak určitou míru pasivní rezistence, nepříjemné zažívací komplikace však může způsobit návštěvě, která není na „zdejší vodu“ zvyklá, malým dětem, ale především kojencům. Pro ty je voda ze studny zcela nevhodná.

Laica

Mýtus č. 2: Provádět rozbor vody ve studně je zbytečné
Právě naopak! Abyste potvrdili zdravotní nezávadnost vody, je potřeba ji podrobovat pravidelné kontrole. První kontrola, kterou provádí akreditovaná laboratoř za cenu 800 – 1600 Kč, by měla následovat bezprostředně po kolaudaci.

Nepřehlédněte:
6 nesmyslných mýtů o kohoutkové vodě: Opravdu umřete na nedostatek minerálů a otrávíte se chlórem?
Protože se však kvalita vody neustále mění, je potřeba ji nechat podrobit dalšímu rozboru vždy, když máme o její kvalitě jakékoli pochybnosti. Pokud se změní její chuť, barva nebo začne nepříjemně zapáchat, je nejvyšší čas na kontrolu. Minimálně byste však vodu měli nechat kontrolovat jednou ročně.

Mýtus š. 3: Rozbory vody jsou zbytečně drahé
Obvykle se ceny těchto rozborů pohybují okolo 800 – 1600 Kč, jak jsme již zmínili výše. Pokud však chcete na rozboru ušetřit, můžete využít Světového dne vody anebo Dnů otevřených dveří na pracovištích vodohospodářských společností nebo státních podniků Povodí. Během těchto akcí jsou obvykle společnosti ochotné provádět rozbor vody zcela bezplatně.

Mýtus č. 4: Voda ve studni je pramenitá voda
Nikoli. Pramenitá voda se čerpá z hlubinných podzemních zdrojů desítky i stovky metrů od povrchu. V blízkosti těchto zdrojů je navíc zakázáno celé spektrum činností – od těch průmyslových, až po zemědělské. Kvalita pramenitých vod se navíc neustále a velmi důkladně kontroluje a podléhá přísným kritériím.

Naopak vody ve studnách nemusí v některých případech splňovat ani základní hygienické předpisy a normy. Toto lze opět vyloučit či potvrdit odpovídajícím rozborem.

Nepřehlédněte:
Nehrajme si na velbloudy! Raději dodržujme desatero pitného režimu
Laica

Mýtus č. 5: Voda ze studny je zdravější než kohoutková a lepší než balená
Pokud voda ze studny splňuje veškerá hygienická kritéria, přesto nelze tvrdit, že je zdravější nebo lepší než kohoutková či balená voda. Kvalita kohoutkové vody je jedna z nejlepších na celém světě a v ničem si nezadá s vodou balenou.

Mezi základní výhody vody ze studny patří skutečnost, že ji můžeme užívat zcela zdarma a chuťově může někomu připadat lepší než voda z kohoutku. I přesto však nelze tvrdit, že je kvalitativně lepší než voda kohoutková nebo balená.

Mýtus č. 6: To, že není voda dobrá, poznám podle chuti
Ani to v některých případech nemusí platit. Na zhoršenou kvalitu vody ze studny sice může upozornit změna barvy vody, její netypický zápach nebo zhoršená chuť, některé nedokonalosti ale nemusíte z těchto faktorů vůbec poznat.

I za předpokladu, že voda ze studny chutná stejně a je zcela průzračná, neznamená to, že neobsahuje třeba mikroorganismy nebo některé zdraví škodlivé chemické látky. Pokud rozborem nedokonalosti zjistíte, je nezbytná její okamžitá úprava.

Nepřehlédněte:
8 neprůstřelných důvodů, proč pít čistou vodu
Laica

Tu je možno provést buďto mechanickou nebo chemickou cestou. Před samotnou konzumací můžete vodu přefiltrovat pomocí filtrační konvice, která z vody odstraní nebezpečné koncentrace látek. Prohlédněte si naši nabídku filtračních konvic Laica, které disponují chytrým indikátorem. Ten ukazuje životnost filtru a upozorní Vás na potřebu filtr vyměnit. Jejich přehled naleznete zde.

Víte, že do konvic LAICA je možné použít i speciální filtry:
Bi-flux Magnezium active, které obohatí vodu o 8,9mg/l hořčíku
Bi-flux COFFEE and TEA, kterých speciální složka zvýrazňuje chuť a aroma kávy a čaje.
Bi-flux NITRATE, které redukují dusičnany ve vodě. 
comments powered by Disqus