5 zajímavostí o filtraci vody, které jste určitě (ne)věděli

5 zajímavostí o filtraci vody, které jste určitě (ne)věděli

Pitný režim je během léta jedním z nejskloňovanějších pojmů. A nikoho asi nepřekvapí, že tou pro naše tělo vůbec nejpřirozenější tekutinou je obyčejná voda. Její kvalita se ale napříč republikou různí. Zatímco někde teče z kohoutku voda, která je svou kvalitou podobná té kojenecké, jinde mohou mít její konzumenti problém s typickým chlorovým zápachem nebo nepříjemnou pachutí. Nejen s ní si poradí filtrační konvice, k nimž se váže spousta zajímavostí. Tady je pět z nich.
Laica

Za všechno může uhlík
Filtrační konvice z rodiny italského výrobce Laica jsou vybaveny speciálními uhlíkovými (a dalšími) Bi-flux filtry, které se mohou pochlubit pětistupňovou filtrací. Podle provedených testů jsou proto o 30 % účinnější, než konkurenční výrobky. Proč jejich výrobce zvolil právě uhlík? Důvodů je hned několik. Uhlík totiž dokáže z vody odstranit nežádoucí látky, které ovlivňují její chuť, vzhled a vůni. To díky svým čisticím a absorpčním schopnostem. A propos – věděli jste, že kávová lžička aktivního uhlíku má povrch o rozloze větší než je fotbalové hřiště? Díky této vlastnosti zvládne jeden Bi-flux filtr přefiltrovat až 150 litrů vody!

Voda z filtrační konvice je chutnější
Lepší chuť, vzhled a vůni vody přefiltrované konvicí Laica potvrdily testy tisíců uživatelů napříč kontinenty. Několik z nich jsme absolvovali také v redakci, proto můžeme objektivně tvrdit, že voda z filtrační konvice je mnohem chutnější, než ta, která neprojde procesem filtrace, a natočíte si ji do sklenice přímo z kohoutku. Opět za to může aktivní uhlík, který vodu zbavuje přebytečného chloru, vodního kamene, mědi, olova, zinku i případných pesticidů a herbicidů.

Filtrovaná voda je oproti kupované 15x levnější
Věděli jste, že litr kupované vody v PET lahvi je zhruba 200x dražší, než voda natočená z kohoutku? Pokud bychom k ní připočítali náklady na filtraci (pořízení filtrační konvice, dokoupení a výměnu filtrů), pak zjistíme, že litr přefiltrované vody bude stát zhruba čtyřicet haléřů, což je pořád 15x méně, než v případě balené vody přinesené z obchodu, u které navíc neznáme stáří, kvalitu ani způsob skladování. O ekologické stránce ani nemluvě.

Nepřehlédněte:
Voda, která neteče, ztrácí svoji kvalitu. I na pracovišti.
O filtraci vody se starají chytré aplikace
Ani uhlíkové Bi-flux filtry nejsou nesmrtelné, proto je potřeba je čas od času vyměnit. Výměnu byste měli absolvovat ideálně po měsíci aktivního používání nebo po přefiltrování 150 litrů vody, což ale nejde zas tak dobře odhadnout. Proto jsou jednotlivé modely z rodiny Laica vybaveny speciálním indikátorem, na kterém si nastavíte měsíc, během kterého jste filtr do konvice umístili. Novější modely (například filtrační láhev Flow´n go) jsou dokonce opatřeny QR kódem a aplikací pro chytré telefony. Telefon vám tak jednoduše zahlásí, kdy je nejvyšší čas na výměnu filtru.

Laica

Přefiltrovaná voda prodlužuje životnost spotřebičů
Vodní kámen, to je prevít. Varným konvicím, kávovarům, ale třeba i žehličkám dokáže nepěkně zavařit. Pokud zmíněné spotřebiče pravidelně nečistíme (a že je to pořádná otrava), může vodní kámen zkrátit jejich životnost (psali jsme zde). I v takovém případě se ale dostávají ke slovu filtrační konvice, které z vody vodní kámen odstraňují a tím prodlužují životnost našich spotřebičů.
comments powered by Disqus