10 nejúčinnějších inhalačních roztoků, které si připravíte z běžně dostupných surovin

10 nejúčinnějších inhalačních roztoků, které si připravíte z běžně dostupných surovin

Známe to všichni – v průběhu podzimu anebo na počátku zimy se ordinace lékařů plní dětskými i dospělými pacienty s nejrůznějšími druhy respiračních onemocnění. Trápí nás kašel, rýma, nachlazení, záněty vedlejších dutin nosních, chřipky i angíny. Víte ale, že existuje způsob, jak předcházet sezónním nemocem, zmírnit projevy alergie anebo astmatu? Nejde o žádný zázrak, nýbrž o velice jednoduchou, bezpečnou a přesto nesmírně účinnou metodu. Tou je inhalační léčba.
Kdy je inhalační léčba vhodná?
Stará a lety osvědčená metoda je dnes skoro zapomenutá, což je škoda. S moderními speciálními přístroji – inhalátory LAICA - dokáže být ještě účinnější.  Aerosolová terapie totiž umožňuje aplikaci přímo na potřebné místo dýchacího ústrojí. Je také nesmírně citlivá a šetrná. Na rozdíl od celkového podávání léků, které ovlivňují celý organismus, umožňuje inhalace využití léčebného efektu přesně tam, kde je to třeba. Inhalační léčba je proto vhodná zejména při onemocnění dolních cest dýchacích, tedy při astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci, u cystické fibrózy, či u běžného nachlazení, chřipek a zánětech vedlejších nosních dutin.

Proč právě inhalátory Laica?
Možná vás hned v úvodu napadne, proč jsme zmínili zrovna inhalátory LAICA. Důvodů máme rovnou několik. Inhalátory této značky v sobě kombinují nejvyšší kvalitu společně a nejnovějšími technologiemi, navíc jde o vysoce spolehlivé a přesné přístroje, které kromě jiného splňují také požadavky Evropské směrnice 93/42/EEC o zdravotnických pomůckách. Vyznačují se velmi intuitivním ovládáním a moderním designem. Pro děti jsou navíc vyráběny v atraktivních barevných kombinacích.

Laica Inhalator

Výběr inhalátoru na prvním místě

Už v první části tohoto seriálu jsme se zmínili o pěti nejčastějších inhalačních roztocích. Dnes přidáme dalších deset. Ty si můžete připravit z běžně dostupných bylinek, koření a surovin, které máte doma v květináči, lékarničce anebo spíži. Na začátek jen doplníme, že pro správnou inhalační léčbu je neméně důležitý vhodný výběr inhalátoru. Ten by měl primárně podléhat tomu, jaká léčiva chceme inhalovat. Jde-li o minerální a slané vody, případně léčiva ve vodě rozpustná, upřednostněte ultrazvukový inhalátor. Jestliže plánujeme inhalovat olejové emulze, případně hustší roztoky, je vhodnější kompresorový inhalátor. Ale teď už zpět ke slíbeným inhalačním roztokům.

Nepřehlédněte:
Co se děje s tělem při alergii a jak vám může pomoct přenosný inhalátor?
1 – Roztok z eukalyptu a borovice lesní
Už staří Egypťané používali k inhalaci mentol anebo eukalyptus. Jejich tradice se můžeme držet i v dnešní době. Stačí si vyrobit inhalační směs z horké vody (voda nesmí být vařící), tří kapek eukalyptového oleje a tří kapek oleje z borovice lesní.

2 – Roztok z meduňky
Meduňka obecně zklidňuje nervový systém, pomáhá při nespavosti, nervozitě i bolestech hlavy. Navíc také léčí dýchací ústrojí. Pro přípravu roztoku stačí zhruba lžíce sušených nebo čerstvých bylinek rozmíchaných v půllitru vody.

3 – Roztok z máty peprné a myrty
Pokud vás trápí ucpaný nos nebo vedlejší dutiny nosní, přidejte do horké vody tři kapky myrty a tři kapky máty peprné. Takto připravený roztok můžete použít nejen k inhalaci, ale také k napařování.

4 – Roztok z tymiánu
Málokdo to tuší, ale tymián má doslova zázračné účinky. Působí silně antisepticky a dezinfekčně. K tomu navíc léčí choroby dýchacího ústrojí, nachlazení, angínu nebo bronchitidu. Jeho vůně uklidňuje a zmírňuje napětí. Zhruba padesát gramů bylinky v misce zalijeme litrem vody, promícháme a krátkou chvilku necháme louhovat.

Nepřehlédněte:
Nepříjemné projevy alergie lze mírnit inhalací
5 – Cibulový roztok
Cibule chrání proti infekcím dýchacích cest, posiluje naši imunitu a vyléčit dokáže i úporné a stále se opakující opary. Pomoci nám může od kašle či zahlenění. S její pomocí zvládneme porazit také chrapot, rýmu, angínu i chřipku. Kromě toho pomáhá při špatném dýchání, zbaví bolestí krku a léčí i zánět středního ucha. A jak si z cibule vyrobit inhalační roztok? Cibuli rozkrájejte na malé kostičky, chvíli ji povařte v litru vody a inhalujte. Nejde o žádný gurmánský zážitek, své kvality ale takhle zázračná plodina nezapře.

Laica Inhalator

6 – Skořicový roztok
Kromě toho, že vaši domácnost naplní báječnou vůní, dokáže bojovat také s celou řadou respiračních onemocnění. Skořice má antiseptické účinky a působí také protizánětlivě. Inhalační roztok si vyrobíte z jednoho dřívka, které povaříte zhruba tři minuty v půllitru vody.

7 – Roztok z rýmovníku
Jak už samotný název této rostlinky napovídá, skvělých účinků dosahuje zejména v boji proti rýmě a ucpaným dutinám. Rýmovník můžete použít čerstvý anebo sušený. 50 gramů bylinky zalijte horkou vodou a inhalujte.

8 – Roztok z oregana a majoránky
Tahle dvě oblíbená koření nenajdou uplatnění pouze v kuchyni. Skvělých výsledků s nimi dosáhnete také při domácí inhalaci. Oregano léčí kašel, chřipku, bolesti hlavy, uklidňuje nervy a pomáhá při nespavosti, majoránka naopak pomáhá při nachlazení a zkracuje dobu rekonvalescence. Do hrnce s horkou vodou nasypejte dvacet pět gramů od obou koření a inhalujte.

Nepřehlédněte:
Inhalace uleví při nachlazení i zrádné chřipce
9 – Heřmánkový roztok
Také heřmánek se používá při zánětech horních cest dýchacích. V tomto případě stačí zhruba lžíce sušené bylinky. Použít můžete také bylinkový čaj v sáčku.

10 – Roztok z echinacei
Echinacea (chcete-li třapatka nachová) platí za silné přírodní antibiotikum. Preventivně ji můžete užívat pro posílení imunitního systému, ale ke slovu se dostane také ve chvíli, kdy vás přepadne nachlazení anebo nepříjemná chřipka. Echinacea má antivirové a antibakteriální účinky a roztok z ní připravíte smícháním litru horké vody s hrstí bylinky.

Inhalace není pro každého
Už výše jsme zmínili, že je inhalace nesmírně šetrnou, přesto však účinnou metodou. Ani ta ale není vhodná vždy a pro každého. Inhalovat byste neměli bezprostředně po jídle. Horké páry totiž mohou podráždit sliznici a vyvolávat zvracení. Po inhalaci byste se měli uchýlit do klidu a tepla a první hodinu zbytečně nemluvit a hlavně nekouřit. V těhotenství je potřeba konzultovat inhalaci s ošetřujícím lékařem. Na pováženou je inhalace u osob, které trpí kardiovaskulárními onemocněními anebo mají problém s tlakem. V případě onemocnění, které doprovází horečka, se inhalace opět nedoporučuje.
comments powered by Disqus