Testujeme snídaňové kávovary

Testujeme snídaňové kávovary

Je to příjemné nakopnutí do nového dne. Zatímco na jídelní stůl nosíte snídaňové dobroty, do džbánu kapa zlatohnědý kávový mok. Místností se nese příjemná vůně a vy víte, že jak zasednete ke stolu, už nebudete muset pro nic víc vstávat. Snídaňové kávovary jsou proto fajn.
FILTR
Plastová síťka, kovový filtr nebo papírový kužel? Každý z výrobců má odlišnou strategii, od které se odvíjí čištění.

Dokonale plná chuť
Pokud vám chybí zkušenosti s přípravou překapávané či přelévané kávy, měli byste hned na začátku vědět, že každé šetření množstvím mleté kávy či obilné kávovin se projeví slábnoucí, nevýraznou chutí. Na každý šálek počítejte s kopcovou lžičkou, a to i když si ji rádi v hrnečku dolejete smetanou či mlékem.

Předností tohoto způsobu přípravy je, že hořčiny způsobené přepálením při pražení se do horkého nápoje nikdy nevyplaví. Do popředí se dostanou všechny jemné, ovocné a karamelové odstíny s dýmovým aroma, ve kterém vyniknou přednosti každé připravované směsi. 

KAPACITA
Osm, deset nebo dvanáct servírovacích šálků je standard, který vyhovuje většině domácností. V nabídce však najdete i menší modely.

Nepřehlédněte:
Testovali jsme horké novinky ARIETE, espresso kávovar a pěnič mléka Vintage
ČASOVAČ
Pokud patříte mezi precizní pedanty, časovač se vám bude líbit. Pokud každý večer kávovar naplníte, při ranním vstávání už bude kávička hotová.

LOUHOVANÍ
Lépe vybavené modely dokáží pracovat s teplotou vody a rychlostí přítoku, aby určili sílu výsledného nápoje. Na tom záleží hlavně u kávovin.

DOHŘEV
Každý z modelů má funkci 30-minutového udržování teploty po přípravě nápoje, jen některé vám však umožní studenou kávu ohřát. 

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT
1. SPRÁVNÁ MÍRA
Ikdyž má každá skleněná konvice jasne čitelné rysky na počet šálků kávy, jen zřídka se kryjí s hrnky a šálky, které máte doma ve svých domácnostech. Pokud v prvních dnech vysledujete přesnou míru na nalévání vody, nebude se vám stávat, že uvaříte slabší šálek kávy jen proto, že vám v konvici zůstane porce navíc, kterou nemá kdo vypít. Na kleněnou nádobu jsme si směle můžete udělat značkovačem svůj vlastní vodoznak.

Nepřehlédněte:
Značka Ariete přináší na český a slovenský trh skvosty nejen italské kuchyně
2. HLUČNOST
Většina kávovarů nemá čerpadlo, které by hnalo vodu do filtru. Používají sílu rozpínající se páry, která tlačí vodu přes hadičky k zalévacím a překvapávacím ryskám. Všechny modely, které prošly našima rukama jsou však mnohem tišší než ty, které znáte z minulého desetiletí. Výrobci vyslechli přání spotřebitelů a udělali úpravy, díky kterým jsou kávovary tišší a klidnější. Rozdíl skutečně pocítíte.

3. STRATEGIE
Většina modelů je řízená digitálním čipem, díky čemuž si dokážou poradit s přípravou kávy, kávovin a čajovin tak, aby dosáhly co najlepší chuti. Na začátku je výdatné spaření, za ním následuje přítok vody s přesně řízeným tempem a teplotou. Dva, tri či čtyři režimy přípravy najdete na každém stroji s displayem, netradičně řešené kávovary mají i předvolby na nastavení teploty vody.
TRIKY NA DOBROU CHUŤ KÁVY
Přelévaná a překapávaná káva dokáže odhalit nekvalitní surovinu stejně rychle, jako espresso přístroj. Vybírat kvalitu se vyplácí.

1 Čerstvě semletá káva má vždy nejplnější chuť a aróma. Mleté kávové směsi se nám osvědčilo skladovat v ledničce v uzavřené kovové nádobce. V chledném prostředí aromatické látky nevyprchají. 

2 Pokud je kávovar vybavený uhlíkovým filtrem, určite ho používejte a pravidelně vyměňujte za nový. Dokáže z vody ostranit chlorovou sanitární pachuť.

Nepřehlédněte:
Kde koupit kvalitní kávu a jak ji skladovat, aby neztratila své kouzlo
3 Oddejte se kávovinám, které při zalití v šálku nikdy nechutnají příliš vábně. Budete překvapeni, jaké ovocné tóny z nich díky kávovaru vystoupí. 

4. NEVYCHLADNE
Kávovary jsou nastavené tak, aby po přrípravě nápoje přešly do režimu udržování teploty. Tato fáze, při níž teplota v konvici neklesá, trvá 20 až 30 minut. Pokud se strávnci u stolu střetávají postupně, ani ten poslední z nich nepřijde k chladnému nápoji. Někteří výrobci nabízí navíc neoprénové návleky na kovici, díky nimž se nápoj udrží v servírovací teplotě o další půlhodinu dýl.

5. PROSTOR
Pro snídaňové kávovary je typické, že zaberou na servírovací skříňce, stolku či kuchyňské lince o trochu víc místa, než byste od nich při pohledu na obrázek očekávali. Proto je dobré seznámit se s nabídkou a vybrat si takový model, který dokonale sedne vašim prostorovým možnostem. Popoulární jsou uzavřená boxová vyhotovení, ale i modely s retrodesignem, který se snaží vnést do jídelny ležerní atmosféru minulých věků. 

6. NÁHRADNÍ DÍLY
Rozbitá konvička nebo filtr, který má nejlepší časy za sebou, jsou obvykle důvodem proč se snídaňový kávovar stává v domácnosti přítěží. Je dobé, pokud se můžete ještě před koupí zeptat na dosupnost náhradních dílů. To platí hlavně při koupi dražších modelů nebo designů, které jsou jedinečné svým vyhotovením. Není samozřejmostí, že vám prodejci vždy dokáží potřebné díly zajistit. 

7. ÚDRŽBA
Papírový kornout do kompostu, plastové sítko pod proud horké vody, ocelový filtr do myčky na nádobí a kyselinu citrónovou do nádržky na odvápnění – to jsou čtyři základní pravidla, kterých byste se měli držet při průběžné údržbě kávovaru. Není nutné, abyste to dělali okamžitě po přípravě nápoje a nemusíte se bát ani toho, že po týdenní nepřítomnosti najdete ve filtru na kávu plíseň. Najděte si ale rytmus, který funguje.

Ariete 1342

ARIETE VINTAGE 1342/04
Ohřev: 900 W, elektronické ovládání
Kapacita: 12 šálků
Filtr: plastový
Funkce: display, časovač, pozastavení, dohřev, 3 úrovně louhování
PLUSY: Chutnou kávičku, ale i vyladěné funkce, to můžete očekávat u tohoto modelu. Pod kontrolou máte nejen intenzitu louhování, ale i čas přípravy. Překapávání můžete přerušit, abyste rychlo nalili první dva šálky, dřív než dokapají ostatní. Spolehlivě funguje časovač, ale i dohřev nápoje po jeho vychladnutí. Líbí se nám kompaktní vyhotovení s retodesignem.
MÍNUSY: Čtení návodu je nutností, ovládání není intuitivní.

Další testované produkty, které se zúčastnily testu a skončily za vítězem:
- KitchenAid 5KCM1204EOB
- SENCOR SCE 3050SS
- Lidl SilverCrest STD 2200 A1
- SCARLETT SC-CM33001

comments powered by Disqus