Módní trend jménem zelená káva aneb Víte, proč je důležité pražení?

Módní trend jménem zelená káva aneb Víte, proč je důležité pražení?

„Zázrak nese jméno zelená káva! Revoluční novinka v hubnutí! Svatý grál mezi hubnoucími prostředky! Zelená káva? Zaručená cesta k redukci váhy!“ – tak přesně tyhle a mnohé další oslavné slogany se na nás valí po zadání slovního spojení „Zelená káva“ do internetového vyhledávače. Opravdu nám zelená káva pomůže bojovat s nevzhlednými faldíky a nadbytečnými kily? Skutečně můžeme díky neopraženým kávovým zrnkům ztratit nějaké to kilo? Pokud vás zajímá pravda o zelené kávě, nepřestávejte číst tento článek!
Aby bylo jasno – zázraky se nedějí!
Ať už se necháte nalákat na hubnoucí koktejly, rozdrcený prášek ze zrnek zelené kávy nebo snad zázračné pilulky, které vás mají zbavit několika kilogramů, vždy mějte na paměti, že se jedná pouze o propracovaný marketingový tah. Bez úpravy jídelníčku, dostatečného množství pohybu a sebeovládání zkrátka postavu nezformujete. A pokud ztratíte nějaké to kilo, za několik týdnů či měsíců jej budete mít zpátky ještě s nějakým tím bráškou navíc. Volně prodejné přípravky a hubnoucí zázraky vás sice mohou ve snažení podpořit, tu největší práci za vás ale neoddřou. A bohužel. Jinak to není ani se zelenou kávou.

Zelená káva je káva jako kterákoli jiná…skoro
Pod označením „Zelená káva“ nehledejte žádnou speciální odrůdu nebo druh kávy. Ve skutečnosti jde o klasická kávová zrnka, která ovšem doposud neprošla procesem pražení. Z tohoto důvodu jsou v nich ukryty cenné látky, jež nebyly vysokou teplotou nevratně zničeny. Mezi tyto látky, které se nazývají fenolické sloučeniny, patří například tolik opěvovaná kyselina chlorogenová. Tu najdeme například i v sušených švestkách nebo listech břečťanu. Tato kyselina usnadňuje štěpení škrobů na cukry a posiluje schopnost vstřebávat cukr ze škrobu. Klinické studie prokázaly, že právě tato kyselina snižuje celkový kalorický vstup a člověk tak díky ní lépe spaluje.

Zelená káva Ebenica

Co dalšího obsahuje zelená káva?

Kromě výše popsané kyseliny chlorogenové jsou součástí zrnek zelené kávy také tělu prospěšné fenoly, jež podporují kardiovaskulární systém, činnost srdce i transport krve skrze jednotlivé žíly a cévy. V zelené kávě nalezneme pochopitelně i kofein. Ten je zde dokonce zastoupen ve větším množství než v klasické pražené kávě. A právě kofein je další látkou, která blahodárně působí na snižování tělesné hmotnosti a dodává tělu tolik potřebnou energii. V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na antioxidanty, které jsou v zelené kávě přítomné, a draslík s hořčíkem, jež naše tělo bezesporu potřebuje.

Nepřehlédněte:
Alternativní přípravy kávy, které možná ani neznáte
Zelená káva jako nezbytná součást zdravého jídelníčku
I přesto, že je zelená káva plná tělu prospěšných látek, abychom dokázali zhubnout 1 kg tuku, musíme spálit okolo 30 000 kJ. A to nám bohužel pití odvaru ze zelených kávových zrnek ani pojídání pilulek plných extraktu ze zelené kávy nezaručí. Abychom dosáhli váhového úbytku bez nežádoucího efektu, můžeme zelenou kávu užívat jako podpůrný prostředek, nikoli jako zázračný přípravek. Ani zde se tak nevyhneme pravidelnému pohybu a nezbytné úpravě jídelníčku.

Zelená káva Ebenica

Život zelené kávy
Pokud jste někdy pili odvar ze zelené kávy, s největší pravděpodobností nám dáte za pravdu, že s klasickou kávou nemá jeho chuť žádnou podobnost. Mnohem více připomíná klasický čaj nepříliš valné chuti. Kávu označovanou jako „zelenou“, získáváme z bobulí kávovníku, které se několik týdnů suší na slunci. Jakmile jsou bobule dostatečně suché, jejich vnější obal praskne a vydá zelená zrnka. Ta se již nepraží a zpracovávají do formy prášku nebo se jednoduše nadrtí a nasekají pro pozdější zalití horkou vodou.

Jak se zelená káva mění na kávu luxusní?
Proces pražení kávy je vlastně takovou malou alchymistickou disciplínou a pražiče kávy můžeme směle přirovnat k opravdovému kouzelníkovi. Než totiž odhalí správnou teplotu, rychlost bubnu či dobu, během níž je káva upražena, trvá to několik dlouhých hodin, někdy i týdnů, měsíců, v krajním případě i let. Taková disciplína tak vyžaduje nejen trpělivost, ale zejména čas a odhodlání. Pražič musí objevit tzv. nejlepší křivku pražení, které se jinak říká také profil. Pojďme se podívat na celý proces pěkně po pořádku…

Zelená káva Ebenica

Jak se dostane káva z plantáže až do vašeho hrníčku?
O tom, jakým způsobem probíhá sběr a sušení kávy, jsme se seznámili v jednom z předchozích článků. Dneska se zaměříme na tajemství pražíren. Do trychtýře pražičky se nasype suchá zelená káva, která postupně padá do pražícího bubnu, v němž se pomalu zvyšuje teplota. To vyvolá žádoucí chemickou reakci, kdy se škroby obsažené v kávě začnou měnit na cukry a řadu různých kyselin. Samotné pražení je otázkou několika mála minut. Po něm následuje zchlazení ve speciálním přístroji, který upražená zrnka důkladně promíchává. Takto připravená káva se nechá dva dny odstát.

Nepřehlédněte:
Ristretto: limitovaná lahůdka pro kávové labužníky
Je libo zelenou, světle nebo tmavě hnědou kávu?
U pražené kávy se můžeme setkat s celým spektrem hnědých odstínů. Jednotlivé stupně pražení ovlivňují nejen aroma, ale zejména chuť kávy. Proto v ní mohou opravdoví znalci a gurmáni cítit jemné tóny zralého ovoce, oříškový nádech nebo dokonce čokoládové aroma. Příkladem budiž káva Ebenica Harmonelle s čistými ovocnými tóny a jemnou čokoládovou koncovkou. Milovníci intenzivních chutí si naopak oblíbí mimořádně atraktivní Ebenica Intensivo s netradičním gurmánským a vjemovým akcentem. Ti, kterým připadá chuť tradiční kávy příliš výrazná, mohou sáhnout po jemné Ebenica Piano. Všechny tyto výběrové kávy jsou praženy v tradičním bubnovém pražícím stroji a velmi malém množství. Jedině tak lze docílit jejich jedinečné chuti, která zaujme i ty nejmlsnější chuťové pohárky.

Zelená káva Ebenica
comments powered by Disqus