Lungo: slabší šálek větší kávy

Lungo: slabší šálek větší kávy

V dnešní hektické době stále někam spěcháme, myslíme na hromady úkolů a jsme pod neustálým tlakem. Mnohdy nemáme dostatek volného času a potýkáme se s vyčerpáním. Je to daň za relativní blahobyt, ve kterém žijeme. Proto není divu, že lidstvo konzumuje obrovské množství kofeinu a mnozí si bez povzbuzujícího šálku kávy snad ani nový den nedokáží představit. Vstříc nám vychází tradiční espresso, které na dva loky „kopneme“ a můžeme pokračovat ve svých povinnostech. O to vzácnější budiž chvíle, kdy si můžeme chuť kávy vychutnat v klidu a v okruhu přátel. Proto si společně s námi nabídněte lungo, prosím.
Lungo 3x jinak
     Na přípravu kávy lungo existují ve světě tři různé názory. Lze jen těžko vypátrat, který je opravdu ten původní a zaručeně správný. Vždy totiž bude záležet na konkrétním člověku a jeho chuti i životní filosofii. Jediné v čem se všichni shodují, je výsledný objem více než půl deci, tedy přibližně 60 ml, při zachování brewing ratio 1:3-1:4. Pokud se s pojmem brewing ratio setkáváte poprvé, připomeneme, že jde o poměr hmotnosti kávové směsi a výsledného nápoje, tedy že ze 7 g směsi vyextrahujeme až 28 g nápoje. Jednoduchou řečí (odborníci nechť přimhouří obě oči) jde o espresso dvojnásobné velikosti, ale poloviční chuti.  My zde uvedeme všechny tři způsoby i s jejich klady a zápory, ale nebudeme je vzájemně srovnávat a už vůbec ne soudit. Nechť si každý vybere sám.

Lungo Ebenica

Kdo si co umele, to má

     První možnost je určena opravdovým kávovým gurmetům, neboť vyžaduje přenastavení hrubosti mlýnku na praženou kávu. Nelze uvést konkrétně, jak má být káva umleta, rozhodně však o trochu více nahrubo než pro espresso. Přesné nastavení mlýnku však musí odpozorovat každý sám. Opět použijeme alespoň 7 g mleté kávy, ale oproti espressu na ni musíme v sítku silněji stlačit. Při správné hrubosti a stlačení pak proteče za standardní dobu (30 s) dvojnásob vody. Takovýto způsob přípravy je pro kavárny velmi vzácný. Barista si totiž svůj mlýnek vždy nastaví pro pilíř své nabídky, tedy pro espresso. Na tom spočívá chuť všech káv, které za den připraví, a proto by pro něj přenastavení mlýnku jen pro jedno lungo bylo zbytečným rizikem a prací navíc. Možností by mohlo být pořízení druhého mlýnku, ale k finanční stránce takového přepychu se snad ani nemusíme vyjadřovat. Proto je takové lungo vyhrazeno pro přípravu v teple domova, kde si s ním můžeme důkladně „pohrát“.

Lungo Ebenica

Zlatá střední cesta
     Druhá možnost je rovněž jednoduchá a spočívá v dolití šálku espressa horkou vodou v poměru 1:1. Pokud jste sváteční návštěvník kaváren, nebuďte zaskočeni tím, že vám obsluha přinese poloprázdný šálek kávy a skleničku horké vody. Takto se to dělá ve světových kavárnách. Takovéto servírování by se dalo považovat za výhodu, neboť máme ještě poslední možnost si vybrat, jakou kávu vlastně budeme pít. Zůstaneme-li věrni lungu, pochutnáme si na nápoji se všemi chuťovými ctnostmi espressa, ale o dvojnásobné velikosti a poloviční intenzitě.

Nepřehlédněte:
Sbírá i pro vás kávu otrok Ezop? Vše, co jste nevěděli o zpracování kávy
Jednoduchost přípravy na prvním místě
     Posledním a zároveň nejjednodušším způsobem přípravy lunga je delší doba extrakce. Množství mleté kávy zůstává stejné jako u espressa, tedy alespoň 7 g, jen se přes něj nechá protékat voda dvakrát déle, tzn. přibližně 60 s. V tomto případě se za nevýhodu dá považovat převažující hořkost, která přebíjí ostatní chutě. Je to logický důsledek, neboť jsme si v předchozím článku o espressu osvětlili, co se děje při delší než 30tivteřinové extrakci kávy. Jen tedy ve zkratce: do 30 s vytéká to dobré, od 30 s vytéká to špatné. Tento způsob je typický pro většinu kaváren, ať už vinou nepříliš znalé obsluhy nebo kvůli oblíbenosti mezi neznalými návštěvníky. V lepších podnicích ovšem dostanete pokaždé předchozí zmíněnou variantu.

Lungo Ebenica

Lungo není americano
     Druhý uvedený postup může nezkušené domácí baristy snadno svést k přípravě jiného nápoje. Dolévání vody do espressa je totiž příznačné pro kávový nápoj zvaný americano. Amerika je velká země a Američani zkrátka zbožňují vše, co je velké. A tak během 2. světové války vzniklo nové kafé – nečekaně pojmenované právě po Americe. Američtí vojáci nebyli zvyklí na silnou chuť italského espressa anebo jim prostě taková porce přišla směšně malá. Tak či onak si ji nechávali dolévat horkou vodou. Nikoliv však v poměru 1:1, ale rovnou 1:5 a proto dnes máme pro velký, 150ml šálek kávy pojmenování Americano.

Lungo Ebenica

Káva jako součást kultury
     Na blízkém východě má pití kávy silnou tradici. Už od 16. století uměli tamní lidé společně rozjímat u kávy podávané z džezvy. Nad kávou z French pressu čerpal inspiraci nejeden avantgardní umělec ve Francii 20. století. Na západně, kde se nejvíce používají automatické a pákové kávovary, má i nyní káva své nezastupitelné místo v našem společenském životě a nejspíše se to jen tak nezmění. Nezapomínejme tedy, že pití kávy nesouvisí jen s potřebou utišit kofeinovou deprivaci. Dát si lungo znamená odpočinout si a pozvolna si vychutnávat čistou kávu, která nás povzbudí na duchu i na těle. Lungo je zde připraveno pro ty, kdo nechtějí nápoj, v němž je více mléka než kávy, a to z jakéhokoliv důvodu. Jedná se tedy o ideální porci pro lidi, kteří chtějí sdílet stůl s někým dalším. Ať už budeme doma hostit návštěvu, nebo jen zatoužíme po relaxaci s šálkem kávy, nešiďme jej. K tomu vám na závěr můžeme doporučit opravdu poctivou a výběrovou kávu od společnosti Elicsire - domácí Slovenské značky, která nedělá žádné kompromisy v kvalitě kávy. Tato hand-made káva pozvedne požitek z vašeho lunga na úplně jinou úroveň, než bezejmenný brand ze supermarketu.
comments powered by Disqus