Kam směřuje domácí audio?  Máme pro vás TIP na bezdrátové audio reproduktory Harman Kardon OMNI

Kam směřuje domácí audio? Máme pro vás TIP na bezdrátové audio reproduktory Harman Kardon OMNI

Od dob, kdy vrcholem domácího zvukového systému byl gramofon, a hudba se se zapisovala na velké vinylové desky, uběhlo již více než 40 let. Od roku 1970 ale začaly být tyto desky nahrazovány mnohem kompaktnějšími magnetofonovými páskami. Ty se čas od času svým majitelům zamotávaly v „boomboxech“ a „walkmanech“ až do začátku 80. let, kdy světlo světa, tedy spíše laserů, spatřily první optické kompaktní disky. Tato cédéčka pak zaplavila svět a stala se na dlouhou dobu standardem přenosného média a jakýmsi synonymem kvality zvuku. S rozmachem domácích počítačů nastala další revoluce v uchovávání a zejména pak poslouchání hudby. Zvukové soubory ve formátu MP3 umožnily do té doby nejjednodušší přenášení a přehrávání hudby. A jak se začala hudba přenášet po kapsách a počítače začaly plnit úlohu multimediálních domácích center, začali je lidé opatřovat stále dokonalejšími audio systémy.
Současnost a statistiky*
Harman/Kardon Omni     V roce 2007 celých 70 % dospělých Američanů, jež měli doma připojení k internetu, poslouchalo audio prostřednictvím počítače. To je oproti 34 % z roku 2005 velmi výrazný nárůst. Avšak jen 9 % z nich poslouchalo hudbu z více než dvou reproduktorů. Třetina z dotázaných pak nebyla spokojena s kvalitou zvuku. A zároveň skoro polovina dotázaných stále považovala CD za „skvěle znějící zvuk“ a i přes to jen 9 % respondentů mělo k počítači připojen domácí audio systém. Avšak dnes jsou na trhu inovovaná, velice propracovaná a zároveň nanejvýš pohodlná řešení, jak si kvalitu zvuku doma naplno vychutnat. Pojďme se proto nyní podívat na audio systémy Harman Kardon, které vynikají několika zajímavými specifiky.
(*statistiky sdružení CEA z roku 2007)

Zvukový systém Harman Kardon OMNI
     Ten sestává z bezdrátových reproduktorů OMNI 10, OMNI 20 a „streamovače“ ADAPT. Samozřejmě lze používat každý produkt zvlášť (s výjimkou ADAPT), nicméně naplno si můžete vychutnat požitek z volnosti a nevázanosti právě s kompletním systémem. Ocitnete-li se kdekoliv ve své domácnosti, kde bude umístěn reproduktor Harman Kardon OMNI, bude vám stačit jediný dotyk prstu a vaše hudba vás bude následovat. Systém je navržen, aby co nejpohodlněji přehrával zvuk z jednoho zdroje na jednom či více reproduktorech. Anebo naopak, aby různé reproduktory přehrávaly zvuk z různých zdrojů. Samozřejmostí je, že celý systém přenáší zvukový stream pomocí Wi-Fi sítě.

Design i zvuk v nejčistší formě
     Na první pohled je to všem jasné. Design je vybroušen k dokonalosti a zároveň zůstává nadčasově elegantní. Může vyčnívat a být ozdobou místnosti, ale klidně dokáže splynout s celkem a o své přítomnosti dát vědět jen ohromující kvalitou zvuku. Tu si můžete vychutnat i ve větších místnostech, jež necháte zaplavit čistě vybroušenými výškami stejně jako rozdunět hutnými basy. Reproduktory OMNI 10 a OMNI 20 byly navrženy s jedinou myšlenkou, kterou byla výjimečnost.

Nepřehlédněte:
Kvalita bez kabelů a bez kompromisů: Harman/Kardon OMNI
Harman/Kardon Omni

Menší z obou krasavců
      Reproduktor OMNI 10 je určen do menších místností, kde by byl potenciál většího sourozence nevyužit. O reprodukci zvuku se stará jeden 35mm výškový port skrytý pod přední ochranou síťkou a jeden 90mm basový port umístěný na zadní straně. Výkon každého je pětadvacet wattů, celkem tedy OMNI 10 umí podat výkon 50 W. To je na „téměř-kouli“ o průměru cca 170 mm úctyhodný parametr. Šasi tvarem vychází z koule, je však z přední strany zaobleně seříznuto a tato plocha je pokryta ochranou síťkou. Vzadu je seříznuto rovně a basový port je zde opatřen plochým kruhem, na němž je umístěno logo výrobce. Celé tělo je pak provedeno buď v pianově lesklé černé, nebo porcelánově bílé barvě. V obou případech je zadní kruh na wooferu kovově stříbrný s matným leskem, kterého je dosaženo radiálním drážkováním. Na horní straně jsou pak umístěny všechny ovládací prvky.

Velký hudebník nepostrádající eleganci
Harman/Kardon Omni     I tak by se dalo popsat OMNI 20, které po menším bráškovi zdědilo úchvatný design a navíc dále rozvinulo jeho hudební potenciál. Ten v tomto případě dosahuje hodnot jmenovitého výkonu 60 W v součtu, a to díky dvěma 19mm výškovým a dvěma 75mm basovým portům. Design je materiálové totožný s OMNI 10, tvarem se od něj liší pouze „natažením“ celého šasi do stran, čímž se z téměř dokonalé koule stal ovál. Hmotnost lehce přes dva kilogramy je pak předzvěstí toho, že se uvnitř nachází „poctivý kus železa“ a nenechává tak prostor pro žádné pochybnosti. Zvuk je v tomto případě stejně úchvatný a navíc ještě více ohlušující. Ani velkoplošné místnosti tak nebudou ochuzeny o patřičnou dávku zvukové nálože.

Expandujte současný audio systém
     Díky Harman Kardon ADAPT lze využít váš současný domácí zdroj hudby a nechat jej rozezvučet reproduktory OMNI 10 nebo OMNI 20 umístěnými kdekoliv ve vašem domově. K tomu stačí jednoduše propojit stávající audio s vysílačem ADAPT běžným 3,5mm jackem. ADAPT už se postará, aby vaše oblíbená muzika našla na vlnách domácí Wi-Fi sítě cestu až k bezdrátovým reproduktorům OMNI. Design je opět velmi pečlivě sladěn s oběma reproduktory. Díky malým rozměrům je však celkově nenápadnější, současně však stále okouzlující.

Kouzlo bezdrátové komunikace
     To je to, co mimo vypilovaného designu a úchvatného zvuku je na celém systému tak návykové. Reproduktory se v rámci jedné Wi-Fi sítě synchronizují a to co přehrává jeden, mohou přehrát i ostatní. Na výběr je několik kombinací. Buď může v každý reproduktor hrát jinou skladbu, nebo je můžete seskupit do dvojic a nechat je hrát ve stereo režimu. Další volbou je režim party, kdy se všechna repra synchronizují a hrají stejnou skladbu. Navíc lze stream z jediného telefonu či tabletu poslat do jednoho reproduktoru a následně jej stiskem hlavního tlačítka na každém repru pouštět nebo zastavovat v dalších a dalších. To platí i pro analogový vstup skrze 3,5mm konektor.

Nepřehlédněte:
Bezdrátový multiroomový hudební systém Harman/Kardon OMNI
Harman/Kardon Omni

Moderní řešení spoléhající na kvalitní aplikace
     Jak již bylo naznačeno výše, dirigentem svého domácího orchestru se můžete stát pomocí svého chytrého telefonu nebo tabletu, a to s operačním systémem iOS nebo Android. V aplikaci od Harman Kardon, kde lze jednotlivé reproduktory pojmenovat a seskupovat, pak už stačí jediné tažení prstu po displeji a každý z reproduktorů OMNI bude přehrávat přesně to, co si přejete. A krom vlastní hudební sbírky z iTunes můžete využívat i oblíbené aplikace jako Deezer či MixRadio a od ledna 2015 i Spotify. Volba je jen na vás. Pro možnost streamovat zvuk i ze zařízení, které nedisponuje Wi-Fi ani Bluetooth připojením je každý reproduktor vybaven klasickým 3,5mm vstupem. Tím je zaručena úplná konektivita.
comments powered by Disqus