Úklid nemusí strašit ze spaní! Ani ve vyšším věku

Úklid nemusí strašit ze spaní! Ani ve vyšším věku

Raději žít sám v malém bytě, než v luxusním domě pro seniory. Zajít si nakoupit, uvařit něco dobrého k snědku, uklidit a hlavně nikomu nepřidávat zbytečné starosti. Řeč je o seniorech, kteří se zúčastnili nedávného výzkumu, z něhož vyplývá, že většina z nich netouží po přepychu ani asistentech. Za nejdůležitější provažují soběstačnost.
Pro lidi vyššího věku to asi není nic neobvyklého, mladí se ale mohou maličko divit. Často sklouznou i k odsuzování. Bohužel současná situace klade na seniory ještě větší nároky. A drtivá většina z nich se o pomoc bojí, nebo spíš stydí říct. Naštěstí existují způsoby, jak jim ulehčit každodenní rutinní činnosti a umožnit žít důstojně a komfortně i ve vyšším věku.

Ariete


Největší strašák? Úklid!
Podle zmíněné ankety je pro lidi v pokročilejším věku značnou zátěží větší (např. sezónní) úklid domácnosti. Ať už žijete v menším bytě nebo rodinném domku, úklid vám může komplikovat zhoršená funkce pohybového aparátu, špatně dostupné prostory nebo paralyzující únava. To vše přispívá ke stupňující se nechuti k úklidu, což může v krajním případě vést i k jeho omezení pouze na ty nejnutnější úkony.

Nepřehlédněte:
Dokonale čistá domácnost díky parnímu čističi Ariete: Tipy, jak vybrat ten nejlepší
V období chřipkové sezóny nebo nebezpečných epidemií je ale úklid jedním ze stěžejních způsobů, jak minimalizovat množství virů a bakterií v domácnosti a zmírnit tak riziko nákazy, které může mít pro starší osoby mnohem závažnější následky a komplikace, než pro lidi v mladším věku. Jak ale domácnost vypulírovat a cítit potřebné zadostučinění, když se sil nedostává? Jistou alternativou jsou parní čističe Ariete.

Lehké, skladné a rychlé
Jak už jejich název napovídá, parní čističe pracují na principu vysoké teploty, tlaku a páry. Díky této silné trojkombinaci jde vůbec o nejúčinnějšího pomocníka v boji proti prachu, virům, bakteriím, alergenům i dalším nezvaným návštěvníkům, kterých si přejeme mít v domácnosti pokud možno co nejméně. Parní čističe si navíc můžete vybrat ze tří základních kategorií.

Sem patří parní kachny, které skvěle padnou do ruky a poradí si s nejrůznějšími povrchy (okna, stoly, kachličky, pracovní deska v kuchyni apod.). Virů a bakterií zbaví také kliky u dveří, vypínače, pelíšky domácích mazlíčků nebo hůře přístupná místa a to díky ohebné trysce, která je součástí balení většiny modelů. Konkrétní model je ale potřeba vybírat s ohledem na jeho hmotnost. Větší kachny pro vás totiž mohou být příliš těžké a bude se vám s nimi tak hůře manipulovat.

Ariete

Samostatnou kategorií jsou i parní mopy Ariete. Ty využijete především při úklidu nejrůznějších podlahových krytin (kachliček, linolea, koberců, laminátu apod.). Protože mopy stejně jako jiné parní čističe pracují s vodou v plynném skupenství, která na čištěný povrch dopadá bezpečnou teplotou a je tak mnohem účinnější, než běžný úklid s kbelíkem a hadrem, podlahy jsou prakticky ihned suché. Výrazně tak minimalizujete riziko uklouznutí, které může skončit nepříjemným pádem a úrazem.

Nepřehlédněte:
Potenciál parních čističů je v domácnosti obrovský. Co všechno dokážou? (díl 1)
Poslední skupinou jsou multifunkční parní čističe Ariete, které v sobě kombinují výhody výše uvedených. Na druhou stranu je ale potřeba počítat s jejich většími rozměry, vyšší hmotností a samozřejmě i cenou. V konečném důsledku je tak potřeba přizpůsobit výběr parního čističe četnosti a způsobu použití, stejně jako komfortu při práci s ním.

Ať už jste dnes více či méně aktivní, jsou věci, kterým se pravděpodobně nevyhnete. Jednu z nich si ale můžete náramně ulehčit. Tak proč to nezkusit?
comments powered by Disqus