Doma si v matracích pěstujeme alergeny. Spouštějí rýmu a můžou za nepříjemné vyrážky

Doma si v matracích pěstujeme alergeny. Spouštějí rýmu a můžou za nepříjemné vyrážky

Podle nejnovějších výzkumů trpí nějakou formou alergie čtyři z deseti Čechů. Málokdo si ale uvědomuje, že ideální podmínky pro výskyt a množení alergenů máme všichni doma.  Prach v našich domácnostech, jakožto směsice různých látek, umožňuje shromažďování hned několika alergenů najednou. Nejčastěji se setkáváme s plísněmi, alergeny zvířat, roztoči nebo pylem. Zvláště na jaře spousta alergiků trpí víc, než v kterékoli jiné části roku. Víte, jak s alergeny, roztoči, prachem a pyly bojovat? Máme pro vás pár tipů.
250 000 fekálních částic
Věděli jste, že pouhý jeden gram prachu v běžné domácnosti obsahuje zhruba 250 tisíc fekálních částic roztočů, které jsou hlavními alergeny? Roztočům nejvíce z místností vyhovují ložnice, protože se živí šupinkami lidské kůže a libují si v teplém (25 °C) a vlhkém prostředí (vlhkost 70–80 %). Málokdo si ale uvědomuje, že životu roztočů nahrávají také odpařovače a zvlhčovače vzduchu, stejně jako těžké látkové závěsy, čalouněný nábytek, plyšové hračky nebo digestoř, která pořádně neodsává páry. Samotné výkaly a ostatně také mrtvá těla roztočů spouštějí tvorbu vyrážek, podráždění sliznice i po alergickou rýmu

Miliony roztočů v postelích
Kromě prachu, který se v postelích a matracích často nachází, každý večer uléháme také do semeniště roztočů. Vědecké výzkumy potvrzují, že roztoči si doslova libují v zastlaných postelích spíše než v těch, které svým vzezřením připomínají minové pole. Roztoči milují teplo a vlhko (člověk za den vyloučí až litr tekutin) a naopak nesnáší průvan, proto v postelích najdete miliony jejich exemplářů. Nechutné viďte? Naštěstí existují způsoby, jak se s nimi rozloučit jednou pro vždy. Anebo alespoň na hodně dlouhou dobu.

Roztoče

Pravidelné vysávání a přírodní desinfekce

Zbavovat domácnost prachu patří k úkonům, které většina z nás běžně provádí. Při úklidu bychom ale neměli zanedbávat ani očistu matrací. Vždyť jeden gram prachu získaného z matrace a lůžkovin může obsahovat dva až patnáct tisíc roztočů! Pokud se rozhodneme pro vysávání matrace, pak je dobré vybavit se kvalitními vysavači s HEPA filtrem a sáčky, aby se alergeny nedostávaly zpět do interiéru. V ideálním případě byste ale měli vysátou matraci podrobit ještě parnímu čištění, které patří mezi nesmírně efektivní, ekologické a ekonomické způsoby úklidu domácnosti.

Nepřehlédněte:
Čištění dlažby je věda. Vysavač je slabý, mop roznáší bakterie
Pára zabije 97 % nebezpečných mikroorganismů
Zatímco vysavač zbaví prostor zhruba 56 % prachových roztočů, parní čistič jich zabije více než 97 %! A to rozhodně není zanedbatelné číslo. Parní čističe totiž pracují na základě efektivní kombinace páry, vysoké teploty a tlaku, čímž ničí bakterie, prachové částice, alergeny i další nežádoucí návštěvníky domácnosti. Protože ale pracují s horkou párou nikoli s vodou v kapalném skupenství, jsou velmi vhodné k čištění matrací, čalouněných pohovek a dalších textilních souprav v domácnosti.

Co parní čističe zvládnou?
Již výše jsme zmínili, že parní čističe zabijí více než 97 prachových roztočů. Jak je to ale možné? Pokud neznáte princip jejich fungování, pak doplníme, že parní čističe pracují s vodou nahřátou na více než 130 °C. Voda se následně v trysce anebo hadici ochlazuje na 100 °C a na čištěný povrch dopadá značnou silou a bezpečnou teplotou 50 °C, což je ale stále více, než při běžném úklidu. Když se k této vlastnosti přidá ještě účinná pára a vysoký tlak, pak zjistíte, že parní čističe nemají srovnatelného konkurenta. Pokud s parním čističem desinfikujete matrace, důkladně je propařte a následně nechte vyvětrat.

10 důvodů, proč je pára tou nejúčinnější zbraní?
1.    Čištění matrací anebo povrchů vám zabere pouze pár minut
2.    Čištění parou je ekonomické, ekologické a hygienické
3.    Při úklidu s parním čističem nepotřebujete žádné chemické detergenty
4.    Pára ničí více než 97 % prachových roztočů
5.    Pára vyčistí jakýkoliv povrch i textilie
6.    Parní čisticí prostředky jsou lehké, kompaktní a manipulace s nimi je velmi pohodlná
7.    Pára se dostane do všech spár, pod koberce i matrace
8.    Mohou ji používat lidé trpící alergiemi a ekzémy
9.    Horká pára zabraňuje víření prachu a likviduje veškeré alergeny
10.    Parní čističe odstraní i velmi odolné a zaschlé nečistoty

Baby Bed

Kachny, mopy anebo multifunkční parní čističe?

Při výběru parního čističe mátě rovnou tři možnosti. Pokud víte, že oceníte kompaktní parní čistič, který budete používat k čištění menších ploch (například mikrovlnných trub anebo sporáků), budou se vám hodit parní kachny. V případě, že budete parní čistič používat k čištění větších a rozlehlejších povrchů (například podlah), vyplatí se sázka na parní mop. Pokud ale nechcete dělat kompromisy a parní čistič se stane nepostradatelným společníkem vaší domácnosti, kterým budete čistit jak podlahy, tak menší a špatně přístupná místa, zvolte multifunkční parní čističe.

Nepřehlédněte:
Dřevo nebo laminát? Pro parní čističe žádný problém
Parní pomocníky do domácnosti najdete v našem e-shopu v této kategorii.
comments powered by Disqus