Boříme mýty o parním čištění: Opravdu je samotná pára slabá a nelze ji použít k úklidu podlah?

Boříme mýty o parním čištění: Opravdu je samotná pára slabá a nelze ji použít k úklidu podlah?

Chemie v domácnosti – věčné téma, o němž se vedou sáhodlouhé diskuze. Asi největším „záškodníkem“ je silný oxidant chlornan sodný – součást mnoha dostupných čističů a úklidových prostředků. Ten může v některých případech podráždit oči, poleptat kůži anebo způsobit silné popáleniny.
Páry, které při čištění vdechujeme, našemu zdraví také příliš neprospívají. Proto hledá řada tuzemských i zahraničních domácností nejrůznější alternativy. Jednou z nich je i čištění párou. Ne každý ale parnímu čištění důvěřuje. Proto kolem něho panuje nespočet nesmyslných mýtů. A ty jsme se následujícími řádky rozhodli vyvrátit.

Mýtus č. 1: Bez chemie je úklid nedostatečný
Asi nejrozšířenější mýtus, kterému zcela neopodstatněně věří značná část populace. Zvláště ta, která nemá ponětí o tom, jak vlastně parní čištění funguje. A tady si proto dovolíme malou „parní lekci“.

Pára je nejsilnějším čistícím přípravkem. Přístroje, které s ní pracují, zvládnou během chvilky nahřát vodu na více než 130 °C. Voda se následně v trysce anebo hadici ochlazuje na 100 °C a na čištěný povrch dopadá značnou silou a bezpečnou teplotou 50 °C, což je stále více, než při běžném úklidu.

Nepřehlédněte:
Jak na dokonale čisté koberce? Odpovědí je parní čištění
Ovšem největší tajemství spočívá v plynném skupenství vody, která takto dokáže vyčistit povrchy mnohem lépe, než ve skupenství kapalném. Když se k tomu přidá ještě vyšší teplota páry a tlak, efektivní a přirozeně ekologický čisticí prostředek je na světě.

Ariete parne cistenie

Že parnímu čištění stále nedůvěřujete? Pak si dovolíme menší srovnání – třeba takový vysavač ničí jen 56 % prachových roztočů, parní čistič jich zabije více než 95 %. Veškeré viry a bakterie jsou navíc odstraněny již při prvním kontaktu. Pokud by vám to bylo přeci jen málo, existují parní čističe, které mohou kromě páry pracovat také s chemickým detergentem, jehož hlavním účelem je ale především provonění čištěného povrchu či prostoru.  

Mýtus č. 2: Parní čistič nelze použít na všechny typy povrchů
Tady uvedeme, že jde o mýtus pouze z části. Opravdu totiž existují povrchy, které se s párou a vysokým tlakem příliš nemusí. Jde například o materiály citlivé na teplo a vlhko nebo starší typy nábytku, které jsou impregnovány voskem. Problém může nastat také u ploch opatřených dýhou lepenou v tenké vrstvě.

Na tyto výjimky však narazíte pouze sporadicky. Parní čističe obecně patří mezi univerzální pomocníky v domácnosti a lze je použít na čištění nejrůznějších podlahových krytin (např. vinylu, dřevěných podlah, linolea nebo kvalitně položených plovoucích podlah), spár mezi kachličkami, koberců, radiátorů, čalounění nebo matrací.

Nepřehlédněte:
Dřevo nebo laminát? Pro parní čističe žádný problém
Parní čištění navíc spotřebuje méně vody, než klasické umývání a plocha tak uschne mnohem rychleji. Vždy je ovšem potřeba vybrat správný přístroj a zjistit si něco o jeho fungování a následném použití, což ostatně uvádíme v jednom z našich předešlých článků.

Ariete parne cistenie

Mýtus č. 3: Nahřívání páry trvá dlouho
V některých internetových fórech a diskuzích se to jen hemží stížnostmi na dlouhé nahřívání jednotlivých přístrojů. Nutno podotknout, že pára ve starších přístrojích byla nahřátá během 3 až 4 minut. U multifunkčních a větších čističů se doba dokonce prodlužuje až na 8 minut, přičemž ale vydrží v permanentním provozu až po dobu jedné hodiny. Na druhou stranu existují i čističe s příznačným názvem NONSTOP, které jsou nahřáté okamžitě a zvládají nepřetržitý provoz.

V případě, že zvolíte klasický nástroj, mějte na paměti, že čas, který strávíte jeho přípravou k použití, vám bude kompenzovat celková doba úklidu, jenž je v porovnání s klasickým vytíráním, omýváním a čištěním někde úplně jinde. Použití parního čističe je také zcela bezpečné – pára se spustí až ve chvíli, kdy stisknete tlačítko.

Mýtus č. 4: Parní čističe jsou zbytečně drahé
Uznáváme – prvotní investice do parního čističe nepatří k nejnižším. Na druhou stranu máte k dispozici nespočet výrobků a přístrojů – od velkých univerzálních parních čističů – tzv. multivapori, přes parní mopy k čištění podlah a koberců, až po praktické „kachny“ s kompaktními rozměry.

Nepřehlédněte:
Dokonale čistá domácnost díky parnímu čističi Ariete: Tipy, jak vybrat ten nejlepší
Třeba kachny z naší nabídky začínají na tisícikoruně. Takový parní společník vám navíc poslouží mnoho dlouhých let, na rozdíl od klasického mopu či čisticích prostředků a hadříků, kterými opětovně ládujete nákupní košík. Potřebujete snad další důvody, proč dát parním čističům svůj hlas?

Ariete parne cistenie
comments powered by Disqus