Recenze TomTom navigace: vyhněte se zácpám, radarům a najděte cíl rychleji

Recenze TomTom navigace: vyhněte se zácpám, radarům a najděte cíl rychleji

Navigace TomTom tvoří špičku toho nejlepšího, co můžeme ve svých automobilech mít a podle čeho můžeme cestovat, aniž bychom se na každé druhé neznámé křižovatce vydali špatným směrem. A nejen to. Poskytují nám funkce, o kterých se nám ještě před několika lety ani nesnilo. Například funkce Traffic nebo jednoduché a intuitivní ovládání dotykem, na které vsázejí výrobci smartphonů a tabletů.
Informace o provozu tady a teď
     Dokonalé mapy tedy nejsou jediným lákadlem navigací TomTom. Z mnoha praktických funkcí nejeden řidič využije hlavně funkci Traffic, která spolehlivě informuje o tom, kde začíná a končí zdržení na zvolené trase, a zároveň pomůže vybrat tu nejrychlejší. Informace získává navigace v reálném čase a aktualizaci dochází každé 2 vteřiny, jejich neaktuálnost tedy nehrozí.

     Navigace TomTom nabízí přehled o 100 % zmapovaných silnic, spolehnout se na ni můžete tedy nejen na dálnicích a hlavních silnicích, ale i na silnicích nižších tříd a na místních komunikacích. TomTom využívá více než 400 miliónů zdrojů informací po celém světě. Konkurence dokázala k březnu 2014 pokrýt jen 22 % zmapovaných silnic ze 175 miliónů zdrojů, což jednoznačně hraje ve prospěch navigací TomTom.
Další výhodou je i přesnost hlášení. To, kde začíná a končí zácpa či jiná nepříjemnost na vámi nastavené trase, vám navigace ukáže s přesností na 10 m, na rozdíl od konkurenčních výrobků, které kalkulují s intervalem cca. 100 m.

TomTom GO5000

Kde se v navigaci bere tolik informací?
     Výrobce získávání informací velmi dobře promyslel. Mezi zmíněných 400 miliónů zdrojů patří jiná připojená zařízení TomTom, dopravní zpravodajství, mobilní telefony s GPS, mobilní aplikace, palubní počítače, indukční smyčky, dopravní detektory, řešení GPS pro správu vozového parku nebo národní dopravní informační centra. Asi není divu, že informace jsou přesné a můžete se na ně spolehnout.

Nepřehlédněte:
TomTom MyDrive už i pro iOS
     Sebraná data putují do centrálního modulu. Zde dojde k filtrování a rozdělení informací na potřebné a nepotřebné (například ty, které byly sesbírané v jiných zemích), dále je zajištěno, aby se pracovalo s aktuálními a vhodnými daty.  

TomTom GO5000

TomTom GO 5000 – ten nejlepší společník na cesty
     Nejnovějším modelem TomTom navigace je TomTom GO 5000, na který jsme se podívali zblízka. Tento model uspokojí každého náročného řidiče, který chce vidět nejen trasu, kterou má před sebou, ale i co ho na cestě čeká. Výjimkou nejsou ani stále aktualizované dopravní informace, díky nimž se lze v mnoha případech vyhnout nepříjemnému zdržení – tyto informace získá každý pomocí výše zmíněné funkce Traffic. Navigace sice vypočítá trasu na začátku jízdy, ale během ní ji ještě přepočítává, aby svému uživateli nabídla vždy jen to nejlepší.

Dokonalá příprava na cestu
     Díky mobilní aplikace MyDrive si můžete každou svou cestu naplánovat ještě dříve, než usednete do auta. Stačí vám k tomu smatphonu, tablet nebo počítač. Z mobilního zařízení potom vybranou trasu pošlete do zařízení TomTom, a jakmile si sednete za volant, budete moci vyrazit.

     Právě díky aplikace MyDrive můžete sledovat dopravní informace už před cestou a sami se tak rozhodnout, kdy bude nejlepší dát se na cestu.

Nepřehlédněte:
Jak jsme využili navigaci TomTom na Balkáně
TomTom GO5000

Snadné ovládání, které nerozptyluje
     Moderní navigace, a TomTom není výjimkou, jsou vyráběny, tak že se ovládáním uživatelsky čím dál více podobají smartphonům a tabletům. Lze si toho všimnout například při zadávání cíle, kdy se navigace snaží rozpoznat, kam asi máme v plánu zadat cíl, a nemusíme zadávat název místa do posledního písmene. Stejně tak se o uživatelské přívětivosti navigací můžete přesvědčit s funkcí Klepnout a jít – na mapě si vyberte cíl, klepněte na něj a navigace vás k němu ihned začne navádět.

     Uživatelská podobnost je ale vše, co mají a chtějí mít navigace TomTom společného s navigacemi v chytrým telefonech nebo tabletech, s navigacemi, které pracují v offline módu a uživatelsky jsou celkově o generace pozadu.

Samozřejmosti, které k TomTom navigaci patří
     K modelu TomTom GO 5000 neodmyslitelně patří funkce Speak & Go čili ovládání navigace hlasem, funkce Rychlostní rady, která informuje o radarech na trase, doživotní mapy a aktualizace zdarma, dokonalé navádění jízdními pruhy, IQ Routes, tedy světovou databázi trvání cest, která najde nejrychlejší trasu a přesně spočítá čas příjezdu, nebo 3D grafické zpracování budov. Vše, co budete chtít vidět, vám navigace zobrazí na přehledném 5" displeji.

TomTom GO5000

     S navigací TomTom nejenže se na svých kratších i delších cestách neztratíte. Získáte také dokonalý přehled o dění kolem sebe, o zácpách či jiných dopravních potížích, které by vás mohly zdržet. Navigace vám v takových případech zároveň nabídne rychlejší a méně problémovou cestu. Snadné ovládání, které se čím dál více podobá ovládání telefonu či tabletu je pomyslnou třešničkou na dortu, kterou jistě nejeden řidič uvítá, stejně jako rychlé a chytré vyhledávání míst.
comments powered by Disqus