Navigace TomTom s WiFi a SIM kartou

Navigace TomTom s WiFi a SIM kartou

Pomalu se začíná stírat rozdíl mezi navigacemi do auta a mobilními telefony. Navigace získávají stále více vlastností z mobilních telefonů a telefony v poslední době stagnují, i když ne doslova.
V mobilních telefonech se jaksi nekoná žádná revoluce. Je pravdou, že máme stále rychlejší procesory, více paměti, více megapixelů ve fotoaparátu, lepší výdrž baterie, ale to je tak všechno. A jednoúčelové přístroje navigací získávají věci z mobilních telefonů. Už jen čekáme na dobu, kdy výrobci navigací začnou dělat plnohodnotné mobilní telefony, ale každý přístroj určí pro jinou cílovou skupinu. 

Kdy si obstarat navigační přístroj
Pokud jste řidič, který jen občas potřebuje navigaci, když jede na dovolenou, tomu postačí i mobilní telefon s příslušnou aplikací (Waze, Google Maps,...). Pokud jste řidičem z povolání a sedíte za volantem několik hodin denně, pro vás je určena právě navigace. Proč? Navigační přístroj je, na rozdíl od mobilního telefonu, přizpůsoben na všechny podmínky. Nevadí mu zvýšená vlhkost v autě, hlavně teď v zimních měsících. Ani mráz či horké slunce, které praží v létě přes okno na přístrojovou desku. Telefóny se při dosažení určité teploty vypnou a nechají vás s vlastní orientací. S navigací se vám to nestane. Navigace většinou disponuje větším desplayem přizpůsobeným k zobrazování za různých světelných podmínek. 

Navigace snese i drsnější zacházení a když je vybavena bluetooth rozhraním, poslouží vám i jako handsfree zařízení. Výrobce TomTom přidává další vychytávky, aby vám ulehčíl údržbu navigace, a přitom jste měli stále aktuální informace o provozu. Pojďme se podívat. 

Nepřehlédněte:
V bitvě proti mobilům
Zabudovaná SIM karta
Vyšší modely už mají standardně předsaktivovanou SIM kartu. Za ni neplatíte žádné poplatky a vůbec nemusíte chodit k operátorovi. Tato karta slouží ke stahování aktuálních informací o dopravě. TMC technologie je už zastaralá a tak ji výrobce nahrazuje svou technologií TomTom Traffic. Je to tak jednoduché a přitom rychlejší a přesnější. Výrobce má dohodu s mobilními operátory a sbírá anonymně informace o pohybech telefonů a svých navigací a na základě toho vyhodnocuje situaci na cestách. Například: mobilní telefony na úseku dálnice jedou rychlostí 130km/h, ale najednou většina zpomalí nebo stojí. Algorytmus vyhodnotí, že se na daném místě stala nějaká nehoda a tuto informaci odešle ostatním uživatelům a navrhne objížďku. Na základě těchto informací dokáže odhadovat i přesnější čas příjezdu. Zohlední dokonce i to, když je na nějakém úseku předepsaná rychlost 50km/h, ale většina lidí tudy jezdí rychlostí 75km/h. Jednoduché, efektivní a vy nemusíte nastavovat vůbec nic. 

TomTom GO5200 WiFi

SIM karta, ještě slouží pro stahování údajů z vašeho konta MyDrive. Tuto funkcionalitu jsme popsali v samostatném článku.

Zabudované WiFi rozhraní
WiFi modul začíná být už v navigacích od TomTom standardem. Ještě v nedávné minulosti to bylo otázkou jen u nejvyšších modelů, ale už se zdomácňuje i ve střední a nižší kategorii. Je to krok vpřed směrem k vám, uživatelům. Přes SIM kartu se vám nestahovaly aktuální mapy, přeci jen se jedná o několik GB dat. Abyste měli aktuální data, bylo potřeba navigaci donést domů, připojit k počítači, nainstalovat potřebný software a pustit aktualizaci. To je už minulostí. K aktualizaci nových mapových podkladů nepotřebujete počítač. Stačí si vzít navigaci domů, připojit ji k nabíječce a mít nastavené připojení na domácí WiFi síť. Navigace si sama stáhne aktualizaci softwaru nebo nové mapy.

TomTom GO5200 WiFi

První zapnutí
Když navigaci poprvé zapnete, přivítá vás průvodce, jak to znáte z mobilních telefonů. Nastavíte si jazyk rozhraní, připojíte se k WiFi, příhlásíte se ke kontu MyDrive, spárujete telefon a přístroj je připravený. Navigace vás sama upozorní, pokud jsou k dispozici aktualizace. Konečně žádný počítač ani složité nastavování. Všechno je intuitivní a ve vašem jazyku, nepotřebujete vůbec studovat manuál. Jen u stahování map si vyhraďte dostatek času. Než se stáhnou a nainstalují, může to chvíli trvat a závisí to hlavně na rychlosti vaší internetové linky. 

Nepřehlédněte:
Jste připraveni vyrazit?
TomTom GO5200 WiFi

Máte zájem o takovou navigaci?
Takové navigace máme už nějakou dobu v nabídce. Všechny modely řady TomTom GO obsahují WiFi modul a už se objevila navigace i ve střední třídě: TomTom Via 53. SIM karta je zatím výhradou jen dražších modelů a musíte si spočítat, zda se vám vyplatí. O funkcionalitu poskytovanou prostřednictvím SIM karet ale nepřijdete. Stačí si spárovat mobilní telefon s navigací a využíváte svoje předplacená data. Musíte si sami spočítat, do kterého řešení chcete investovat. Profesionální řidiči určitě takovou navigaci ocení.

TomTom GO5200 WiFi

TomTom GO5200 WiFi

TomTom GO5200 WiFi
comments powered by Disqus