Legendární značky - Kenwood - část 7 (neotřesitelné synonymum nadčasových rádií, receiverů a zesilovačů)

Legendární značky - Kenwood - část 7 (neotřesitelné synonymum nadčasových rádií, receiverů a zesilovačů)

Zmátl vás název značky a divíte se, co by firma vyrábějící kuchyňské roboty dělala s audio vybavením do aut? Není divu. Mate i samotná podoba log obou společností – ta se liší pouze v drobnosti. Zatímco za výrobou pomocníků do kuchyně stojí britská firma Kenwood, která začala domácnosti obohacovat v roce 1947, Kenwood vyrábějící audio zařízení má původ v Japonsku – vznikla v roce 1946 v japonském Komagane pod názvem Kasuga Radio. Historie bohatá na zlomové momenty, ale především její produkty, které nikdy nezklamou. To je to, co z Kenwood dělá legendu.
Kde je ještě rozdíl?
     Samozřejmě, ten zásadní rozdíl už jsme prozradili. Jedna firma, britská, vyrábí pomocníky do domácnosti, druhá, japonská, se specializuje na audio v automobilech. Logo japonské společnosti se liší červeným trojúhelníkem nad písmenem W, britská firma má zčásti červené písmeno K. A zatím co britský Kenwood se jmenuje striktně po svém zakladateli Kenethu Woodovi – Ken+Wood, japonská společnost dospěla k názvu po otevření zahraniční pobočky v Americe, kdy chtěla, aby název společnost zněl více anglicky. Použila proto křestní jméno Ken, které se používá v Americe i Japonsku, a přidala wood (dřevo), v čemž můžeme spatřovat odkaz na používaný materiál.

Kenwood a Kenwood

Historie plná úspěchů
     Kenwood se zpočátku specializoval na rádiovou komunikaci a záhy se stal lídrem na trhu. Jen 3 roky po svém vzniku představil vůbec první vysokofrekvenční transformátor. Během 50. let se firma soustředila na zdokonalování svých dosavadních produktů. V roce 1957 představili vývojáři z Kenwood první v Japonsku vyrobený FM tuner, který byl schopen zpracovat a dekódovat vysokofrekvenční signál získaný z antény. Zhruba ve stejný moment začala firma vyrábět takové vymoženosti jako osciloskopy nebo voltmetry. Kvůli širokému spektru aktivit došlo k přejmenování společnosti na Trio-Kenwood Corporation.

     Pokračovala nezastavitelná chuť vývojářů stvořit něco nového. Povedlo se jim to například u pevného zesilovače, který byl vůbec první svého druhu v Japonsku. Následovala zásadní změna – v rámci elektronického průmyslu se začaly k výrobě tranzistorů používat elektronky.

70. léta – to nejlepší, co Kenwood potkalo
     70. léta znamenala pro společnost Kenwood velmi úspěšné období. Prodeje se zvyšovaly a ruku v ruce s tím stoupaly i hodnoty akcií. Firma Trio-Kenwood se rozšířila do celého světa a v polovině 70. let tvořila ve Spojených státech asi 70 % amatérského rozhlasového trhu. Došlo k představení prvního zesilovače s duálním zdrojem energie a zasáhla i do cenové politiky – 40wattový přijímač prodávala za méně než 300 dolarů, což bylo do té doby nepředstavitelné. Během následujících 2 let se tento přijímač prodával lépe než všechny ostatní srovnatelné produkty, které byly na trhu dostupné. V roce 1977 představil Kenwood první zesilovač s přímým pohonem, který minimalizoval nechtěnou mechanickou a akustickou zpětnou vazbu. Konec 70. let se linul v duchu inovace zesilovačů.

Nepřehlédněte:
Variable illumination
Kenwood KA-7300

     Když řekneme „Kenwood“, měli bychom si představit rádio a z něho vycházející receivery a zesilovače. Na přelomu tisíciletí bylo neotřesitelným synonymem pro kvalitní rádia, pro autoritu mezi černou elektronikou. Tehdejší konkurence na něj byla krátká, a ani ta dnešní to s Kenwoodem nemá příliš jednoduché.

80. léta – počátek audia v autech
     Už v počátku 80. let začal Kenwood v Japonsku i Americe vyvíjet audio produkty určené k použití v automobilech. Klasická zařízení sloužící k přehrávání kazet šla na odbyt až nepředstavitelně. Následovalo vyvinutí CD přehrávače, stereo systému do aut a mobilního rádia. V roce 1986 se společnost přejmenovala na Kenwood Corporation.

Kenwood KRC-235

Od „devadesátek“ do současnosti
     Od 90. let se společnost Kenwood začala hodně zaměřovat na design svých produktů, aby byla schopna konkurovat ostatním hráčům na trhu. V roce 1991 začala společnost spolupracovat s McLaren a od té doby jí dodává bezdrátové radiokomunikační zařízení pro závody Formule 1. O 4 roky později se dostala značka Kenwood až do vesmíru – jejich zařízení bylo použito na vesmírné stanici Mir.

Kenwood TM-733

     V roce 2008 došlo k další změně v názvu, a to po uzavření dohody s firmou JVC, která se dostala pod manažerskou kontrolu Kenwoodu. Nový název byl JVCKENWOOD Holding.
Za zmínku určitě stojí velmi úspěšná divize Kenwoodu v oblasti vysílaček, které vycházejí z obrovských zkušeností s rádiovým signálem. Pro profesionály, jako jsou taxislužby nebo záchranářské organizace, jsou radiostanice Kenwood velmi vážnou alternativou proti „Mkové“ konkurenci. Jedenácté září 2001 bylo černým dnem pro bezpečnost USA. V New Yorku po pádu Dvojčat postupně vypadávaly celé oblasti ze signálu GSM. V tomto a bezprostředním období po události byl Kenwood jako jediný schopný zareagovat pružnými dodávkami na řešení situace a alternativní řešení i pro buducnost. Pro Kenwood tato událost znamenala paradoxně velmi významný moment a převahu v radiokomunikacích na americkém trhu.  

Nepřehlédněte:
Netradičný test DNX-7260BT a DNX-9260BT
Od roku 2011 nese společnost jméno JVC Kenwood Corporation.

Další zajímavosti o Kenwood v bodech:
- jde o jednoho z nejlepších výrobců FM tunerů v autorádiích
- překvapením, které konkurence nebyla po dlouhou dobu schopna pokořit, byla řada rádií D-MASK – z nenápadného panelu se rázem při stlačení stalo rádio. A pokud ho majitel nechtěl ani takto zamaskované nechat v automobilu, mohl ho odepnout úplně, jak je to běžné dodnes.

Kenwood d-mask

- za modelovou řadu rádií KVT společnost několikrát získala cenu EISA. Modely jsou známé pro svou výsuvnou obrazovku, takže na nich lze přehrát nejen audio, ale i video. Tzv. multimediální vysouvačky si získaly oblibu po celém světě. Z rádiového panelu se při zapnutí zapalování vysune sklopená obrazovka, sama se nastaví, aby na ni řidič viděl (slouží k tomu možnost nastavení do 4 poloh), a čeká na další pokyny. Je libo připojit iPod, použít USB nebo Bluetooth nebo přehrát DVD? Žádný problém.  

Kenwood KVT

-  v Americe existují 2 města se jménem Kenwood, jedna z městských částí Chicaga se jmenuje také tak, stejně se jmenuje i jedna značka vína
- Kenwood spolupracuje se značkou Garmin – díky této spolupráci vznikají špičkové navigace s přesnými mapami, jaké se u konkurence jen tak nevidí. Plnohodnotná navigace nabízí jednoduché a přehledné menu, skvělé pokrytí map a jejich pravidelné aktualizace.

Nepřehlédněte:
Nebojte se tmy
Garmin map for Kenwood

Popularita Kenwoodu motivovala tvůrce videí k tvorbě stovek humorných spotů. Jedno z nich jsme pro vás vybrali, podívejte se zde.

     Společnost Kenwood je vskutku legendou na trhu a po přečtení tohoto článku už je jistě jasné, proč. Její historie je plná úspěchů a převratů na poli techniky a vývoje audio průmyslu. Teď můžeme jen čekat, čím nás překvapí příště.
comments powered by Disqus