Jak vidí budoucnost elektroniky v autech značka Kenwood

Jak vidí budoucnost elektroniky v autech značka Kenwood

Možná vás hned v titulku zarazilo, že se snad výrobce kuchyňských robotů zajímá o elektroniku v autech. V tom případě bychom vás rádi ujistili, že si z vás neděláme legraci a je to trochu jinak, než jak to vypadá. Značka Kenwood, které se v tomto článku věnujeme, je japonská a její oblastí zájmu je hifi určené pro domácnosti a automobily. A jak je to s tou budoucností elektroniky v autech?
kenwood logo

Není Kenwood jako Kenwood

     Japonská značka Kenwood se specializuje na audio řešení pro domácnosti a hlavě pro automobily. Jejím zájmem jsou například autorádia, multimediální systémy, reproduktory a zesilovače. Také vyrábí profesionální rádiové vysílačky, které našly uplatnění například ve Formuli 1.

2 novinky, které Kenwood chystá
     Na největším veletrhu spotřební a výpočetní techniky CES v Las Vegas oznámil Kenwood 2 novinky, kterými nastínil, co se bude dít s technologiemi v automobilech v následujících letech a jak se bude vyvíjet samotné car hifi.

Kamery místo zrcátek
     První z těchto novinek byl společný projekt s automobilkou McLaren, s níž Kenwood spolupracuje i ve Formuli 1 již 23 let. Jedná se o digitální palubní desku Caroptronics představenou ve sportovním žihadle McLaren 650S. Caroptronics je kombinací tradiční elektroniky v autě (rádio a navigace) a optoelektroniky (kamery a display) s cílem vytvořit v autě plně digitální prostředí. Čelní display, informace na předním skle, digitální zrcátka, vestavěné Full HD kamery. Dejte to všechno do jednoho kompaktního celku a dostanete skutečně působivé vychytávky.

Nepřehlédněte:
Variable illumination
     Nejzajímavější je systém zpětných zrcátek, i když ona to už zrcátka ani nejsou. Na autě se nachází několik vestavěných kamer, z nichž se obraz přenáší na tři displaye nad přístrojovou deskou. V noci si na nich můžete nechat ukázat obraz z přední kamery s nočním viděním. Digitální zrcátka nejsou žádnou novinkou, Kenwoodu se oproti konkurenci podařilo významně zkrátit čas komprimace obrazu z kamery na display, a to na několik málo milisekund.

McLaren 650S

     Ve středu palubní desky dominuje velký monitor, který slouží jako standardní multimediální jednotka pro přehrávání hudby a videa, navigaci, ale například i pro zobrazení vaší pozice na závodním okruhu. Samotná přístrojová deska je taky jeden velký monitor, a tak si na ní může řidič přizpůsobit zobrazované informace dle libosti. A aby toho nebylo málo, informace se zobrazují i přímo na předním skle. Systém vás upozorní na povolenou rychlost, vyjetí z pruhu nebo potenciální nebezpečí v okolí auta.

     První sériově vyráběné auto s tímto systémem by mělo spatřit světlo světa v roce 2017. Podívejte se na video se simulovanou jízdou a udělejte si obrázek sami.


CarPlay a AndroidAuto

     A konečně audio. Kdo z nás neposlouchá v autě rád oblíbenou hudbu nebo rádio, aby věděl, co se kolem něj děje? Technika jde neustále vpřed a Kenwood se rozhodl zavést automobilové platformy společností Apple a Google do jednoho autorádia.

Nepřehlédněte:
Netradičný test DNX-7260BT a DNX-9260BT
     Zatímco Apple přišel s platformou CarPlay už na jaře loňského roku, Google se přihnal s jakousi obdobou – platformou AndroidAuto – o pár měsíců později. Obě řešení přenášejí základní aplikace smartphonu na display multimediálního autorádia. U CarPlay jsou to aplikace telefonování, zprávy, mapy, hudba, podcasty a AndroidAuto nabizí mimo to i známé komunikační aplikace jako Skype a ICQ. Ovládání aplikací funguje přes dotykový display autorádia, ovládací tlačítka v autě, nebo pomocí hlasových asistentů Apple Siri a Google Now, takže řidič nemusí na svůj telefon ani sáhnout. Obě platformy dokázala využít japonská značka ve svém produktu Kenwood DDX9902S. Pryč tedy s obavami, že se řidič musí při výběru nového telefonu řídit platformou, kterou má ve svém čtyřkolém miláčkovi. CarPlay se spojuje s iPhony s Lightning konektorem (iPhone 5 a výš) a AndroidAuto s většinou zařízení s operačním systémem Android 5.0 Lollipop. V případě, že máte starší, nekompatibilní telefon, na spojení s autorádiem Kenwood lze stále využít HDMI vstup, Bluetooth nebo klasický jack vstup.

     Díky Kenwoodu můžete získávat i aktuální informace o dopravě díky spolupráci autorádia s aplikací Inrix. Více informací ve videu.


     Autorádio Kenwood podporující CarPlay i AndroidAuto se na český trh dostane začátkem roku 2016. Do té doby vám můžeme nabídnout nejlepší multimediální jednotku Kenwood DNN-9150DAB s HDMI vstupem, WiFi přijímačem, Bluetooth a DAB tunerem. I ta stojí za to!
comments powered by Disqus