Zvuk pod kontrolou

Zvuk pod kontrolou

Co napsat o nějakých obyčejných venkovních reproduktorech? Jejich úkolem je viset na terase a sem tam potichu šeptat. To tedy nebude velká zábava. Beru do rukou oražovo bílou krabici s logem JBL® a nápisem Control X. Nějaké Control One jsem už slyšel A nebylo to zlé. Uvidíme...
Krabice velká a uvnitř množství vzduchu. Krčí se tam jakési repráčky lichoběžníkového průřezu se zaoblenými hranami. Ozvučnice, pochopitelně, z plastu. Přední a zadní hrana chráněná gumovým lemem. Výška repráčku nějakých dvacet pět cenťáků, šířka a hloubka okolo patnácti. Ta díra vzadu není rukojeť na přenášení, ale basreflexový otvor. Na první potěžkání solidně těžké. Mřížky kovové. Musí totiž vydržet i nějaký ten déšť. Nač jsou jim však ty pozlacené konektory na připojení poctivých banánů? I matice zapuštěná v zadní stěně je z podobného kovu. Když je matice, musí být někde i protikus. Ano - tu jsou dva držáky s kulovitým čepem - dají se polohovat. Logo na mřížce se dá podle potřeby otočit. Přiložili i jistící lanko na uchycení o konzoli. Má zabránit případnému pádu. Možná i "šlohnutí". Určitě tušili, že se budou prodávat i v Česku.

JBL Control X

Zepředu upoutají velmi slušně vypadající středobasy s průměrem 133 mm. Podobají se měničům výborných "missionů". Tuším série 78... Podle rodného listu jsou z polypropylenu vystuženého karbonem. Ve středu černá kupolka na rozptýlení zvuku do širšího posluchového prostoru. Výškač je palcový. Typ CMMD™ Lite. Znám z reproduktorů koncernové značky Infinity. Hliníkový, pokrytý vrstvou keramiky. Lehký a přitom velmi pevný. Pro jistotu chráněný před lupeživými prssty terčíkem. Ten by měl zároveň zvuk rozptýlit do širšího kuželu.

JBL Control X

Dost bylo prohlížení, pojďme hrát. Do kelu, proč hraje tak dobře? Nestačilo by na ven i cosi horšího? Možná ano, ale na krabici je napsáno Indoor/Outdoor Speakers. Takže se počítá i s použitím v interiéru. Vyrábí se i v bílém. Pro umístění na stěnu velká výhoda. Dát je do kina nebo si je přeci jen nechat jen tak na stereo? Při blízkém poslechu hrají jako "z partesu". Nejlepší v poloze naležato. Díky skosenému průřezu směřují osy reproduktorů mírně nahoru, ale i tak bych je zvedl alespoň do úrovně uší. Zvuk parádně otevřený. Prostor víc než slušný. Hodně detailů. Všechno přesné a konkrétní. Žádná agresivita. Ten zvuk mi připomíná profi monitory. Není sice tak neúprosný k méně vydařeným nahrávkám jako pravé profesionálky, ale vzhledem k jejich určení by to asi ani nebylo vhodné. Trošku je vybudím. Příbývá bas, u velmi vysoké hlasitosti mírně i agresivita. Kolikže to snesou podle rodného listu? Dvěstě wattů špička, padesát trvale. Z pracovny mě hravě vyženou do obáváku s plochou cca cca 25 m2. Při větší vzdálenosti a malé hlasitosti basů ubylo. S rostoucím vybuzením se to zlepšuje. Udávaný spodek 90 Hz v pásmu -3 dB může být reálný. Komu bas chybí, může reprodukci doplnit subwooferem. Pozor při jeho nastavování. Škoda by bylo zahlušit úžasné středy plné informací. Výrobce avizuje technologii HDI (High Definition Imaging), která by měla zabezpečit stejně dobrý poslech z lubovolné pozícee. Základem je speciální vlnovod schovaný v ozvučnici. Do pitvy se raději nepouštím. Bloudim po místnosti – a zvuk je stejně srozumitelný, barva se nemění. Netvrdím, že všude slyším stereobázi. Pro terasu je však HDI jako stvořené. Ven nejdu. Je tam zima. Šupnu je zase do pracovny. Zpívá Jagger a plastové "trsátko" jemně hladí struny u legendární Angie. Ještě i vypalovačka Thunderstruck od AC/DC nabízí neznámé detaily. Dobře - nehádám se. Nějaký těžký spodek tam není, má to však drive. Zato v Diové Between Two Hearts je spodků (ne těch textilních) o poznání víc. I kdybyste měli na sobě jen ty spodky, Daft Punk spolu s Giorgiom Moroderem vás v podání JBL Control X donutí kmitat. Diana Krall a jej Departure Bay – to je přesně to, co tyto divotvorné krabičky potřebují. Ještě zkusím bicí. Hodí se Cyril Lutzelschwab a Martin Hess v audiofilské pecce Boxenkiller. Krásná činelka ve vysokém rozlíšení na úvod. Ostro ohraničený kopák. Velké bedny přinesou sice větší tělo a basový fundament, ale ta přesnost je obdivuhodná!

Nepřehlédněte:
JBL Studio 230 a 290
JBL Control X

Představte si – oni mi chtějí ty JBL Control X nakone sebrat! Takhle to dopadne vždy, když se do něčeho zaposlouchám. Jenže potěšení, které mi způsobily JBL Control X, mi zůstane. Spolu s poučením, že i zdanlivě běžná recenze jakýchsi reproduktorů „kamarádů do deště“ může být nakonec audiofilské hodování.

Hodnocení
+ zvuk, univerzální využití
+ variabilita umístění
+ voděvzdorné vyhotovení
+ cena
- možná příliš technický vzhled
comments powered by Disqus