Zámořské duo

Zámořské duo

Následující řádky jsou jakoby volným pokračováním článku o záchranářích zvuku plochých televizí - soundbarech, s kterými jste se  mohli setkat v "podstromečkovým"  High & Style 2014. Ke kolekci osmi produktů přibyly další kousky, tentokrát výlučně zpoza velké louže: Harman/Kardon SB 26 a JBL Cinema® SB 350. Jejich dražší sourozenci se přitom mezi zmiňovanou osmičkou už objevili.
Harman/Kardon SB26
     Levnější dvojice modelů soundbarů, které figurují v nabídce amerického výrobce, nemá s vyšším modelem Harman/Kardon Sabre 35 mnoho společného. U něj se Harman/Kardon zaměřil především na co nejanorektičtější design, včetně extrémně tenkého subwooferu s tloušťkou jen 86 mm. V zájmu udržení požadované kvality zvuku bylo nevyhnutelné použít dražší technologie, což se projevilo i na konečné ceně  Sabre 35. Soundbar SB 26 patří naopak k těm rozměrnějším. Jeho tvar je oválný a jeho rozměry jsou 110 mm x 920 mm x 89 mm (v x š x h). Díky tomu mohl výrobce použít na každý kanál dvojici středových měničů s průměrem až 75 mm. Z venkovní strany jim sekunduje pár palcových (25 mm) výškáčů. O napájení soundbaru se stará externí napáječ s maximálním výstupním výkonem cca 65 W, takže udávaný výkon 2 x 30 W se jeví jako jeden z těch nejméně přestřelených. Ozvučnice je z lesklého černého plastu s kovovou přední mřížkou. Zadní „neviditelná“ část je z matného plastu. V jejím středu je už tradičně výklenek s konektory a ovládacími prvky. Zatímco šířka je dostatečná, přivítal bych jeho větší výšku. Konektory kabelů se totiž zasouvají směrem nahoru a některé HDMI kabely s delším konektorem a tvrdším kabelem se vešly jen tak tak. Na počet přípojních míst se stěžovat nedá: 2 x HDMI vstup, třetí HDMI na připojení k TV včetně Audio Return Channel (ARC), optický digitální vstup a analogový AUX v podobě konektoru 3,5 mm. Vedlejší takový konektor slouží k připojení externího IR senzoru na příjem povelů dálkového ovladače. Samotný senzor s délkou 1m je přiložený. USB vstup slouží, bohužel, jen na upgrade softwaru. Malým přepínačem se nastavuje ekvalizér podle umístění na podložce, resp. na stěně. Držáky na montáž jsou přiloženy. Tlačítko na párování s bezdrátovým subwooferem přes Bluetooth jsem nemusel použít - vzájemná komunikace proběhla úplně automaticky po připojení subu do sítě. Navázání spojení vám hned prozradí modré LED umístěné na sounbaru i basáku. Přes Bluetooth můžete posílat do audiosystému i hudební soubory z vašich přenosných zařízení. Pokud jste použili na připojení zvukového panelu s TV přijímačem HDMI, komunikuje s vámi soundbar přes OSD. 

     OvládáníSB 26 je úplně jednoduché. Na horní straně zvukového panelu je pětice ovládacích prvků, které svým pukáním připomínají ty z JBL Cinema SB 400, i když se jeví stabilnější. (Těch podobností najdeme,konec konců, více). Naštěstí, přiložený dálkový ovladač je opět v rozměru kreditky a výborně se ovládá. Ovládání základních funkcí může převzít i ovladač vašeho televizního přijímače.

Harman/Kardon SB26

     Stejně velkoryse se postavil Harman/Kardon i ke konstrukci subwooferu. V 15-kilogramové otevřené ozvučnici (zadní basreflex) s čtvercovým půdorysem (320 mm x 320 mm) a výškou 365 mm se skrývá do země orientovaný 250 mm basák. Pokud bychom vzali do úvahy i testovanou "zimní" osmičku, tak jde o rekordní kousek. Podle očekávání produkuje příjemně měkký a dostatečně hutný bas. Jednoduše basák, který klidně může změřit síly se samostatně prodávanými subwoofery.  Popírá tak často užívaný tah výrobců, že v soundbarových systémech je basák popelkou, na které lze nejvíce ušetřit. Udávaný výkon wooferu je 100 W a jeho hlasitost můžete regulovat dálkovým ovladačem. Jelikož jsem nesloužil u dělostřelectva a zasávám názor, že má být slyšet bas, ne subwoofer, jeho potenciál jsem v místnosti s rozměry cca 16 m2 zdaleka nevyužil. Výkonová rezerva je však dobrá pro kvalitu zvukového podání, což tento subwoofer potvrzuje. Spodní hranice je podle rodného listu reálných 38 Hz, dělící frekvence je nastavitelná v rozsahu 100 Hz až 250 Hz. Potenciometr je na zadní stěně subwooferu, nedaleko přepínače fáze.

Nepřehlédněte:
Slovenské premiéry v expozícii DSI Slovakia
     Pokud jsem zmiňoval analogii s JBL Cinema SB 400, tak Harman/Kardon SB 26 se k němu velmi přibližuje jak ze zvukové stránky i podobnou výbavou, cena je dokonce úplně identická (14 39 Kč). Konec konců, jde o soukmenovce ze společnosti Harman. Když jsem popisoval zvuk SB 400 jako mimořádně otevřený, čistý a s množstvím detailů, tak reprodukce SB 26 v těchto parametrech mírně zaostává. Na druhé straně je to při ostřejších a agresivnějších nahrávkách někdy i přínosem. Sladění soundbaru s wooferem je jednodušší a zvuk je možno i kompaktnější než u JBL Cinema SB 400. Zatímco u stereofonní reprodukce se mi JBL líbilo více, v podání prostorového zvuku je situace minimálně vyrovnaná, pokud ne obrácená. I když oba soundbary používají ten stejný a jediný surroundový mód HDS (Harman Display Surround), u SB 26 mi přišlo jeho využití univerzálnějsí než u SB 400. Umělé vykreslení prostoru je opravdu pozoruhodné a scéna se výrazně rozšíří za hranice panelu. Výborná je i hloubka prostoru. Virtuální prostorový zvuk navíc netahá uši tak, jak se to v podobných případech nezřídka stává. Na vyrovnání rozdílné intenzity vstupních signálů a přiškrcení otravně vřeštících  reklam používá Harman/Kardon SB 26 technologii Harman Volume.

Hodnocení
+ výborný zvuk systému
+ On Screen Display
- USB vstup jen pro servisní účely

JBL Cinema® SB 350
     Samotný soundbar nejnižšího z modelů od JBL vzhledově jakoby z oka vypadl větší SB 400. Do štíhlého a velmi elegantního plastového těla s rozměry (š x v x h) 1 000 mm x 78 mm x 62 mm se tentokrát vešly po dvou 55 mm střeďáky a jeden až 32 mm výškový měnič. Krycí mřížka je z perforovaného kovu. Výrobci se tentokrát podařilo napočítat maximální souhrnný výkon celého audiosystému až 320 W, což je, samozřejmě, jen klasický marketingový tah. Znamenal by o 100 W vyšší hodnotu v porovnání s vyšším modelem SB 400. Výkon na papíře přitom není třeba uměl nafukovat, je totiž úplně dostatečný. Dobré víly při zrození nadělily soundbaru po jednom vstupu HDMI (ARC), optickém digitálním vstupu a analogovým AUX v podobě 3,5 mm konektoru. Sice skromnější, ale pro mnohé úplně dostatečná konektivita. Nejčastěji se bude využívat určitě propojení přes HDMI, které podporuje CEC, audiosystém se tedy vypíná a zapíná spolu s televizním přijímačem. USB slouží opět jen pro servisní účely. Podobně jako Harman/Kardon SB 26, i SB350 je vybavený dekodérem Dolby Digital. Zvukový panel má tentokrát v sobě zabudovaný i zdroj, síťový kábel je sundávací. Nesmí chybět ani tlačítko párování Bluetooth se subwooferem. Stejným způsobem můžete s SB 350 spárovat a do jeho paměti uložit až deset přenosných zařízení. Další výbava je typická "harmaňácká". K dispozici je tedy opět mód stereo a Harman Display Surround, stejně tak i Harman Volume. Ovládací prvky jsou na horní stěně panelu, barva jejich podsvícení signalizuje stav, ve kterém se soundbar nachází. Přiloženým ovladačem ovládáte všechny dostupné funkce, ovladač od televize zvládne jen zapnutí/vypnutí a úpravu hlasitosti soundbaru. Pro uchycení panelu na stěnu jsou připravené kovové držáky. Při takovém umístění je potřeba přepnout přepínač ekvalizace do správné polohy.

     Zatímco soundbar je jakoby zmenšeninou SB 400, subwoofer se vyhotovením a tvarem značně podobá subwooferu přiloženému k Harman/Kardon SB 26. Koncepce je úplně stejná, t. j. basový měnič ústící do spodní podstavy a basreflexový nátrubek směřující dozadu. Hrany ozvučnice jsou stejně zaoblené, jen tvar nožiček je mírně odlišný. Vypadá to tak, že zřejmě pochází ze stejné výrobní linky. Rozměry jsou podstatně menší: 242 mm x 242 mm, s výškou 320 mm. Hmotnost je téměř 11 kg. Průměr měniče je 165 mm. Začátek frekvenčního rozsahu by měl atakovat hranici 45 Hz.

Nepřehlédněte:
Výstava Audio, Video a Domácí kino 2015
JBL Cinema SB350

     Dělící frekvence není nastavitelná, ale subwoofer je se soundbarem sladěný na jedničku. Přepínač fáze a tlačítko párování Bluetooth zůstavo zachované. Hlasitost subwooferu se ovládá přímo na dálkovém ovladači a navzdory malým rozměrům opět není třeba jít s úrovní příliš vysoko. Sub je totiž velmi výkonný, přesný a rychlý. Považuji ho dokonce za vydařenější část  JBL Cinema SB350. Soundbar určitě nehraje na svou cenovou hladinu  (10 890 Kč) špatně, ale při reprodukci lidského hlasu bylo cítit "plastový" nádech, který je znatelnější, hlavně pokud reprodukuje samotný dialog. Oproti JBL Cinema® SB400 je zvuk stísněnější a uzavřenější, což je způsobeno menším objemem ozvučnice. Barva zvuku hudebních nástrojů, dynamika, detailnost je jinak v pořádku. Uvedené nedostatky dokáže celkem slušně maskovat tradičně výborný virtuální mód Harman Display Surround.

     Oba dodatečně představené soundbarové systémy potvrzují charakteristické vlastnosti tohoto v současnosti populárního segmentu spotřební elektroniky. Jejich zvukové hodnocení vychází ze vzájemného porovnání těchto produktů. Porovnání se zvukem klasických reprosoustav zapojených v domácím kině by ani nebyl na místě. Podstatné však je, že doplní váš zážitek při sledování tenkých "dvourozměnrných" telek o třetí rozměr - kvalitní zvuk. 

Hodnotenie
+ elegantní design a kvalitní vyhotovení
+ výborný prostorový mód
- reprodukce středů
comments powered by Disqus