Trio do sterea

Trio do sterea

Zatímco zvukových kanálů v multikanálové reprodukci utěšeně přibývá, v hardwarové výbavě homo sapiens se toho mnoho nezměnilo - stále máme k dispozici jen dvě uši. Zřejmě i to je důvod, proč většina posluchačů zůstává stále u dvoukanálové reprodukce. Právě pro ně je určena dnešní stereofonní sestava americké společnosti Harman sdružující kromě jiných i Harman/Kardon a JBL. Je logické, že výrobky těchto značek jsou navzájem kompatibilní. Při pohledu do katalogů obou značek se přímo nabízí sestava, kterou tvoří stereofonní receiver Harman/Kardon HK 3770, CD přehrávač Harman/Kardon HD 3700 a reprosoustavy JBL Arena 170.
Stereofonní receiver HARMAN/KARDON HK 3770
     Přístroj byl podrobně představen už v letním čísle minulého roku, připomeňme si tedy jen jeho základní vlastnosti a podrobněji se budeme věnovat CD přehrávači a reprosoustavám. Technickou zajímavostí HK 3770 je použití spínaného zdroje na napájení receiveru (technologie Green Edge™). To umožnilo dosažení vysokého výkonu receiveru 120 W na kanál při zachování kompaktních rozměrů a maéj hmotnosti přístroje. Receiver má výstupy na dva páry reprosoustav a subwoofer. Prostřednictvím kabelového připojení k síti umožňuje přehrávání internetových rádií přes službu V-tuner. Označení DLNA na přístroji prozrazuje možnost síťového přehrávání audio souborů. Zvládá soubory mp3, wma, aac, flac a wav. K dispozici je připojení Bluetooth i aplikace pro android a iOS. Majitele vinylů potěší phono MM a všechny bez rozdílu zase na tuto cenovou kategorii vynikající detailní zvuk s pozoruhodným podáním prostoru a dynamikou. Aktuální cena receiveru je 16 170 Kč.

Harman/Kardon HK3770

CD přehrávač HARMAN/KARDON HD 3700

     Po nástupu multikanálových formátů stále více výrobců upouští od výroby klasických CD přehrávačů. Postupně je začaly nahrazovat DVD a později Bluray přehrávače. Harman Kardon obrátil kormidlo proti proudu a v podobě nového modelu s označením HD 3700 zacílil opět na majitele stříbrných kotoučků. Těch mám i já ve skříňkách plno a tak mě HD 3700 přinutil trochu je provětrat. Musím se totiž přiznat, že více využívám přehrávání po síti z domácího úložiště, protože kromě pohodlí mi takové přehrávání nabízí často i lepší zvuk, než moje starší domácí diskové přehrávače. Z designové stránky HD 3700 přesně kopíruje rozměry a design stereoreceiverů HK 3700, resp. HK 3770. Jelikož v nabídce Harman Kardon absentuje plnokrevný stereozesilovač, počítá se s tím, že HD 3700 bude sekundovat jednomu z nich. U mně to byl teda k dispozici vyšší model HK 3770. Podobně jako receiver má i CD přehrávač ovládací prvky nenápadně integrované do rozhraní mezi spodní a horní částí. Je jich minimum a slouží k ovládání základních funkcí přehrávače. Všechno ostatní ovládá přiložený dálkový ovladač. O indikaci stavu zapnutí se stará LED zapuštěná vlevo do zaobleného boku přístroje. Podle aktuálního stavu mění svou barvu podsvícení. Ve stredě dominuje velký a dobře čitelný bíle podsvícený bodový display. Dobrá čitelnost se hodí, CD přehrávač umí zobrazovat CD text, resp. názvy složek a ID3 tagy k mp3-kám. Celá světelná show se však dá úplně vypnout, např. pro nerušený noční poslech, a to společně s receiverem. Skvělou zprávou se zdá přítomnost USB 2.0 vstupu na pravé straně čelního panelu. Připojené USB či HDD musí být naformátovány na FAT32. Nadšení z vás opadne, když zjistíte, že CD přehrávač opravdu přehrávájen soubory mp3 a wma, tak jak se uvádí v návodu. Podobná informace je sice i v návodu k receiveru, ale ten toho naštěstí dokaže přečíst mnohem víc. Podobně vám receiver poskytne i sluchátkový výstup, který by možná mohl někomu na CD přehrávači chybět.
Ze zadní strany přehrávač poskytuje dostatečný počet výstupů v podobě analogových RCA (CINCH), optického a koaxiálního digitálního výstupu. Přítomné jsou i systémové konektory 3,5 mm na propojení vícerých komponentů Harman/Kardon, což umožní ovládání CD přehrávače ovladačem od receiveru.

Harman/Kardon HD3700

Z hlediska vybavení přehrávače funkcemi HD 3700 nechybí vůbec nic. Kromě klasických možností ovládání mi osvěžila paměť např. možnost naprogramovat si vlastní sestavu tracků. To jsme kdysi hojně využívali ve snaze vtěsnat určitý počet písniček na omezenou kapacitu magnetofonové kazety či minidisku (vzpomene si na to ještě někdo?). Nechybí možnost opakování tracku, alba či úseku a náhodné přehrávání. Co jsme tehdy na CD přehrávačích neměli, je možnost výběru zdroje (CD/USB) a prohledávání složek na USB.
Samozřejmě, i funkcie, které poskytuje CD přehrávač, jsou důležité, prioritou je (nebo by alespoň vždy měl být) kvalitní zvuk. Na ten má vliv více faktorů. Důležitou je samotná disková mechanika. Tady i vzhledem k ceně (9 420 Kč) nečekejte nic robustního. Klasický plastový vozík se však vysouvá svižně, stejně tak načítání disku je poměrně rychlé. Kromě originálů pozná i ty podomácku vytvořené CD-R, resp. přepisovatelné CD- RW. Přijal bch asi jen trochu větší vysunutí vozíku pro pohodlnější vkládání disku. Samotná konstrukce celého šasi se jeví jako dostatečně robustní, hmotnost téměř 4 kg vzbuzuje důvěru. Srdcem elektronické části je digitálně-analogový převodník renomované značky Cirrus Logic® se sídlem v Texasu. Tentokrát Harman sáhl po čipu WM8740 s parametry 24-bit/192 kHz. Jeho kvalita se zřejmě v rozhodující míře podílí na tom, že reprodukce cédečka přímo v přehrávači je lepší než reprodukce toho jistého alba po síti. Zvuk je přesnější, čistější, dynamičtější a měkčí. Porovnání digitálního a analogového propojení CD přehrávače s receiverem dopadlo jasně ve prospěch analogu. DA převodník v CD přehrávači je rozhodně kvalitnější než v receiveru. Doporučuji propojená klasickými CINCH kabely. Navíc se tím otevře prostor k dalšímu experimentování. 

Nepřehlédněte:
Za málo peněz hodně muziky
Reprosoustavy JBL Arena 170
V minulém čísle H&S jsme nahlédli do nabídky nejnovější série reproduktorů JBL nazvané Arena. Konkrétněji šlo o největší sloupy Arena 180 a nejmenší regálovky Arena 120. Součátí našeho dnešního recenzovaného tria jsou menší sloupovky Arena 170. Menší neznamená malé – rozměry (v x š x h) sou 959 mm x 217 mm x 283 mm. Arena 170 jsou, podobně jako 180-ky, dvojpásmové. Oproti nim nemají jeden středobasový měnič. Zůstala tak kombinace palcového textilního výškáče a papírového středobasu s průměrem 178 mm. Osazené jsou v ozvučnici se zkosenou horní stěnou a zadním basreflexovým otvorem. Vinylová fólie imituje dřevěný povrch. Nejprodávanější bude určitě černé vyhotovení, ale k dispozici je i netradiční bílé. Platí to, mimochodem, pro všechny reprosoustavy série Arena. Krycí plastová mřížka s průzvučnou tkaninou je ozdobená kovovými lištami. Tuhost ozvučnice je opět dostatečná a celkové vyhotovení na velmi dobré úrovni. Standardně je Arena 170 vybavená gumovými nožičkami, do jejichž středu můžete našroubovat přiložené hroty. Vcelku pdobná koncepce k modelu Arena 180 dávala dopředu tušit, že zvuk menších stosedemdesátek by mohl být podobný. Pohled do parametrů podle výrobce prozrazuje, že spodní hranice Arena 180 je o 5 Hz nižší, ale to je způsobené větším objemem reprosoustav, ne zdvojením středobasů. Ty ovlyvňují především intenzitu akustického tlaku zdojnásobením plochy membrán. Pro Arena 170 to může znamenat handicap hlavně při reprodukci burácejícího symfonického orchestru či při použití ve velkých posluchových prostorách. Při použití v menších a středních prostorách může být menší objem dokonce výhodou. Poslechové testy prvotní předpoklady v podstatě potvrdily a při popisu zvuku Arena 170 se musím v podstatě opakovat. (To mi připomíná jistou nervy trhající televizní reklamu, ve které neustále opakují, že se opakují). JBL Arena 170 tedy produkují zvuk typický pro vydařené dvojpásmové regálovky. Reprodukce je mimořádně čistá, detailní, živá, přesná, plná detailů. Zásadní vlastností je na sloup nezvykle otevřený zvuk, žádná opona se nekoná. Vzhledem k uvedenému charakteru zvuku není překvapením výborné pravolevé a středozadní podání prostoru. Bas je měkký a příjmný, takový "kulatý". Sem tam by mu nezaškodilo více přesnosti. Bas neleze do středů a pokud se i pohybujete mimo místnost, kde jsou reprosoustavy umístěny, stále uslyšíte i detaily, řečové pásmů zůstane nadále srozumitelné. Žádné bumcink typické pro komerční repro se nekoná. Oproti Arenam 180 bych asi trochu ofrflal ostřejší podání výšek. Pro krátkost času nedokážu posoudit, či bylo způsobené nerozehratostí. Arena 170 jsem totiž vybaloval první, zatímco Arena 180 měli už čosi na „tacháku“ natočené. Celkově však sloupy za 10 770 Kč s tímto zvukem – čelist dole a palec vysoko nahoře! Navíc sestava domácího kina složená z reprosoustav JBL Arena dostala ocenění EISA za rok 2015/2016, což též svědčí o její kvalitě.

JBL Arena 170

Závěr

Představená stereofonní sestava nabízí za souhrnou cenu zhruba 35 100 Kč poměrně komplexní řešení potřeb standardního příznivce hudby. Především velmi dobře hraje, ale nabízí i širokou funkcionalitu. Receiver HK 3770 ve svých útrobách skrývá výborný zesilovač a terestriální tuner. Síťové připojení umožňuje přehrávání internetových rádií a hudebních souborů z domácího úložiště. Přes bluetooth přehrajete hudbu z mobilů a tabletů. K receiveru připojíte dva páry reprosoustav, sluchátka, dokonce gramofón a přes USB externí disk. CD přehrávač přehrává kromě klasických i disky s mp3 soubory a přes USB taktéž mp3 a wma. No a všechno to nakonec přetaví na skvělou zábavu výborně hrající JBL Arena 170. A DSI Czech distributor značek JBL a HARMAN/KARDON v ČR připravil sety za akční příjemnou cenu.
comments powered by Disqus