Test touchIT: AKG Y10 – tradiční sluchátka za směšnou cenu

Test touchIT: AKG Y10 – tradiční sluchátka za směšnou cenu

Sluchátka s cenou pod 10 EUR s povězme méně tradičním in-ear designem vypadají, jako by zaspaly dobu. Opak je však pravdou.
Design a provedení
     Ve většině případů přešli výrobci na in-ear sluchátka s jiným vyhotovením. Silikonové návleky se přímo zasouvají do zvukovodu a zároveň slouží na rezonanci přenášeného zvuku. Testovat tedy sluchátka, která svým konceptem připomínají 90-té roky, bylo provázeno nedůvěrou. Nemají vyměnitelné náušníky a okolo samotného reproduktoru je jen tenké gumové lemování. Tvarově jsou mušle větší, ale mají ploché zakončení. Díky tomu jsou ideální pro ty, kteří hledají sluchátka na poslouchání vleže na uchu. Nebudou vás tlačit tak, jako oblé nebo ty kde je plocha na kontakt s polštářem podstatně menší.

AKG Y10

     Zpočátku jsme měli problém zvyknout si na to, že se nedají strčit do ucha ještě víc. Brání v tom jednak velikost reproduktoru a potom i kruhová konstrukce mušle. Kabel je stejně tak mírně netradiční a obě žíly na každý kanál jsou holé. Zatímco dnes je výrobci obalí do vizuálně jednoho kabelu, tadyvidíte oba. Konektor je typu I, což se nám líbí více než L-kový způsob vyvedení z kabelu. Na to, aby se mechanicky nenamáhal, použil výrobce zdvojené ukončení. To je dostatečně pružné a v této „objímce“ je kabel ještě dostatečně volný.

AKG Y10

Hudební projev
     Nebudeme si hrát na to, že sluchátka za necelých 10 EUR chtějí konkurovat špičkovým modelům na trhu. Avšak je potřeba zdůraznit, že za danou cenu získáte velmi dobrý zvuk. Ač se to nezdá, stejně tak i podání basů. V některých případech jsou výšky zastřené a středy občas vydávaly křiklavý až rezonující zvuk. Řešením bylo buď je stáhnout přes ekvalizér, nebo snížit hlasitost.

Nepřehlédněte:
JBL Studio 230 a 290
AKG Y10

Výhody
+ Cena
+ Vhodné i při ležení na boku
+ Silné basy
+ Zřetelné přehrávání v režimu stereo

Nevýhody
- Během chůze mohou někomu vypadávat z uší
- Pronikavé středy

Verdikt touchIT.sk
     AKG Y10 jsou levná sluchátka. Nehrají si na hudobního adepta roku. To však ani nebyl výrobcův záměr. Podařilo se ale skloubit dobrý zvuk do cenově dostupných sluchátek. Při této ceně si je můžete koupit bez zdlouhavého rozmýšlení. Budete tak mít sluchátka na doma nebo do kanceláře. Také jsou vhodná pro ty, kterým vysoká zvuková izolace jiných in-ear modelů překáží.
comments powered by Disqus