TEST JBL Xtreme: Titán uvězněný ve válcovém těle

TEST JBL Xtreme: Titán uvězněný ve válcovém těle

Po delším čase se mi konečně objevil na stole i největší zástupce rodiny přenosných JBL reproduktorů. Masivní Xtreme už na první pohled vzbuzuje respekt, ale počkejte, až ho zapnete a spárujete se svým mobilem.
Design a konstrukce
Design vychází z rodiny přenosných reproduktorů, které jsme už v minulosti otestovali. Drobný Flip a větší Charge tak dostaly svého největšího a nejvýkonnějšího sourozence v podobě Xtreme. Ten působí mohutně a majestátně, už na první pohled je značně větší než Charge. Respekt vzbudzují hlavně dva 63 mm woofry po stranách, o jejichž výkonu si povíme níže.

JBL Xtreme

Design samotného reproduktoru je těžké hodnotit. Podle mého názoru je testované černé provedení pěkné, nemám mu co extra vytknout. Valcovitý design se lidem buď líbí nebo nelíbí. Neexistuje nic mezi. Já osobně se jemně přikláním k první skupině, a to i z hlediska praktičnosti. Válcovité tělo totiž dokáže vytvořit pěkný prostorový zvuk. Moje slova též potvrzují ocenění Red Dot a EISA, která reproduktor nedávno dostal.

JBL Xtreme se kromě jiného chlubí voděodolným tělem. Tedy, abych to upřesnil, určitě ho neponořujte pod vodu, ale nějaké polití či déšť bez problémů vydrží. Dokonce ho můžete i umávat pod slabším proudem vody. Ublížit byste mu neměli. Novinkou, které si můžete všimnout už z fotografií, jsou dva kovové úchyty na horní stěně. Slouží k připnutí přibaleného popruhu, díky čemuž si Xtreme můžete přenést prakticky kamkoliv a mít tak svou oblíbenou muziku s sebou například i na dlouhé procházce.

Nepřehlédněte:
JBL Xtreme: Špičkový zvuk, který si vezmete kamkoliv
JBL Xtreme

Ovládání probíhá pomocí šestice tlačítek na vrchní straně. Nachází se tu tlačítko sloužící ke spuštění párování přes Bluetooth, tlačítka na úpravu hlasitosti, Play/Pause (pozastavení přehrávání/přijetí hovoru), tlačítko vypnutí/zapnutí a JBL Connect, které umožní propojení vícero JBL reproduktorů dohromady. Vytvořit tak můžete opravdu neskutečný zvuk, pokud například spojíte rovnou dva modely Xtreme. 

Přední část spodní strany ukrývá pět LED diod informujících o stavu baterie. Vzadu dole se pod zipem ukrývá pět konektorů – servisní microUSB, AUX, dvojice USB výstupů (na dobíjení mobilu nebo tabletu, apod.) a nabíjecí kruhový konektor. Škoda, že se Xtreme nedá dobíjet přes microUSB konektor. Takto si na cesty budete muset nosit zvlášť nabíječku.

JBL Xtreme

Zvuk
Tak jak tento Titan hraje? Neskutečně dobře! JBL vytlačilo z relativně velkého těla maximum. Stačí si reproduktor dobře uložit a za chvíli se začne ozývat burácející zvuk. Basy jsou silně zastoupené i při nižších hlasitostech. Samozřejmě, snadno se vybudí i se zvyšující se hlasitostí. Xtreme udělá párty zkrátka kdekoliv. Silné dunění sice občas přebíjí a utlačuje středy, ale při té dávce, kterou i bez připojení do elektrické sítě chrlí, mu tento neduh snadno odpustíte.

JBL Xtreme

Pokojem se ozývá teneční Jamiroquai a jeho You Give Me Something a Xtreme krásně vykresluje podmazovou groovy basovou linku. Najvíc mu svědčí hlasitost okolo 65 – 80 %, později jdou basy trochu do pozadí, hlavně teda ty z nižšího frekvenčního pásma. Středy jsou i přes přítomnost dvojice wooferů a dvojice tweeterů reprodukovány dobře. Vokál se tlačí do popředí, kdežto zbytek zůstává stále dobře čitelný. Jak už jsem zmínil výše, sem-tam to u nabasovanějších skadeb přetlačí právě hluboký bas. Výšky jsou čisté a jasné.

Nepřehlédněte:
Vodě odolné JBL kvarteto se špičkovým zvukem
Chválit budu též prostorovost zvuku, která je díky valcovému tělu na výborné úrovni. Ať už se k Xtreme postavíte jakýmkoliv směrem, nepřijdete o nic signifikantního. Palec nahoru.

JBL Xtreme

Úplně najvíc sem si s Xtreme užil právě tanečnější muziku či žánry, které si zakládají na silnějších basech. Rap, R&B, electro soul, Drum&Bass či právě funk a electro-funk dokáže Xtreme v rámci svých možností povýšit na jinou úroveň.

JBL Xtreme

Závěr
JBL Xtreme mě bavil. Musím se přiznat, že asi najvíc z celé rodiny, i když Charge 3 byl dlouhodobě můj favorit z nabídky. Líbí se mi řešení s popruhem, voděodolnost, i relativně velké tělo, které v případě potřeby dokáže zvukem zaplnit větší místnost. Navíc, JBL to nepřestrelil ani cenovkou. Všechnu tuto srandu dostanete už od 6 720 Kč (249 eur). Tolik si výrobce říká za červenou nebo modrou variantu. Testovaný černy nebo momentálně limitovaný Squad (maskáčový) stojí 7 530 Kč (279 eur). Osobně bych sáhl po tom maskáči.

JBL Xtreme
comments powered by Disqus