TEST Harman Kardon Onyx: špička i po čase

TEST Harman Kardon Onyx: špička i po čase

Onyx patří mezi stálice na našem trhu. Představen byl už dávno, dokonce se dočkal i sesterského modelu Onyx Studio a Onyx Studio 2, avšak u nás se stále prodává původní Onyx vcelku dobře. Najít ho můžete ve vícero e-shopoch i kamenných prodejnách, proto jsme se mu rozhodli podívat na zoubek i po tak dlouhé době.
Specifikace:
Výkon: 60 W
Reproduktory: 4 x 15 W reproduktor
Baterie: 2 500 mAh, výdrž do 6 hodin
Připojení: 3,5 mm jack, Bluetooth, NFC, Wi-Fi, DLNA, AirPlay
Rozměry: 274 x 299 x 163 mm
Hmotnost: 3,6 kg

Balení
Ve větší škatuli se nachází rozměrný a ne příliš lehký reproduktor (3,6 kg). Kromě něho v balení najdete napájecí adaptér, krátkou dokomentaci a adaptér pro britské zásuvky. 

Harman/Kardon Onyx

Designn a konstrukce

Jedním z prvotních a hlavních lákadel reproduktoru je jeho podařený design. Ať už máte domácnost či kancelář zařízenou jakkoliv, Onyx bude zkrátka tím moderním, oko-poutajícím kusem doplňku, který ten celek zkrášlí. Unikátní kruhový design s mírným nahnutím, masivní kovový úchyt, kůže. To všechno bude poutat vaši pozornost, abyste Onyxu věnovali chvíli. Harman Kardon při výrobě tohoto kusu opět nezklamal a použil jen ty nejkvalitnější materiály. Díky tomu se sice cena vyšplhala trochu nahoru, avšak za svoje peníze dostanete solidní kus hardwaru.

Nepřehlédněte:
Harman/Kardon Onyx Studio 2
Harman/Kardon Onyx

Přední straně dominuje ochranný potah s logem výrobce, pod kterým se ukrývá čtveřice reproduktorů - dva trojpalcové woofery a dva 3/4-palcové tweetry. Onyx též disponuje dvěma pasivníma záříčema, díky nimž se z něho line pěkný, vyrovnaný zvuk. Ale o tom později. Otáčím reproduktor a odhaluji zadní stranu. Naskýtá se mi pohled na koženou, designově čistou stěnu, na které se zespodu ukrývá série konektorů. Čeká tu na vás  AUX IN, USB sloužící k nabíjení připojených zařízeí, vlatní nabíjecí konektor a tlačítko WPS pro bezdrátové připojení reproduktoru do vaší domácí sítě.

Harman/Kardon Onyx

Ovládací tlačítka se usídlila na vrchní straně a jsou dotykové a LED podsvícené. Najdete tu tlačítko napájení, ovládání hlasitosti, Bluetooth a WiFi tlačítko. Ovládání je jednoduché a intuitivní. Škoda však, že Harman Kardon nepřibalil k reproduktoru i malý ovladač. Já si větší reproduktory obvykle umisťuju na polici na opačné straně pracovny a kvůli vypínání či párování dalšího zdroje zvuku se mi občas nechce vstávat. Částečně to řeší aplikace pro smartphony (iOS aj Android), která poslouží jako dálkové ovládání, i to však limitovaně. Můžete jejím prostřednictvím ovládat hlasitost reproduktoru či vidět zbylou kapacitu baterie nebo například měnit zdroj zvuku   (Bluetooth, DLNA, AirPlay).

Harman/Kardon Onyx

Nastavení a spuštění reproduktoru je v případě využití Bluetooth/NFC jednoduché a přímo bleskové. Žádná věda. Možností připojenií je tu však vícero. Zvuk můžete též streamovat přes Wi-Fi prostrednictvím AirPlay (iOS) nebo DLNA (Android, PC, …). Takový druh připojení je však už trošku náročnější a i já sám jsem musel sáhnout po manuálu.

Harman/Kardon Onyx

Zvuk
Pokud byste si mysleli, že Harman zaujme jen vzhledem, tak jste na omylu. Po úspěšném připojení jsem nahodil oblíbený playlist a spustil parádu. Celkový dojem? Paráda! Díky dvěma wooferům jsou basy hutné a dunivé, oto víc, kdyžsi reproduktory správně umístíte. Já jsem ho po dobu destování měl na dřevěné polici, díky čemuž se zvuk ještě znásoboval. Líbí se mi, že Onyx neměl vůli "cestovat" ani milimetr, i když duněl a hrál skutečně nahlas. Konstrukční stabilita ve spojení s mohutným zvukem ho pasuje do role kandidáta na domácí "minisystém". 

Nepřehlédněte:
Hudební a designová chuťovka
Harman/Kardon Onyx

Onyx je kromě toho hlučný, blízko maximálky dokáže ozvučit i sto metrů čtverečných obytného či kancelářského prostoru. Je tak dobrým společníkem nejen na mejdany, ale i na pokojné večerní chilloutové poslouchání. Při většině poslouchaných skladeb vykazoval Onyx špičkovou kvalitu zvuku, pěkný soundstage a jasné středo-výšky.

Závěr
S reproduktorem jsem byl po dobu dlouhého testování spokojený a fungoval jako primární audiosystém v naší domácnosti, jelikož ze všech testovaných produktů nabízel nejvyšší kvalitu. Co však může odradit je stále vyšší cena. Za 12 600 Kč sice dostanete pořádnou dávku zvuku, kvalitní a odolné tělo, pěkný design, avšak stále je to relatívně dost. Z konkurenčních produktů lze zmínit Bang & Olufsen BeoPlay A6, který však stojí jednou tolik co Harman Kardon Onyx a Bose SoundTouch 20, který zase seženete približne o 1300 Kč levněji, ale nenabídně srovnatelnou kvalitu zvuku.
comments powered by Disqus