TEST Harman Kardon Nova: turbína, která potěší nejen oko, ale i ucho

TEST Harman Kardon Nova: turbína, která potěší nejen oko, ale i ucho

Po dlouhém čase se mi do ruky dostává zařízení, či spíš reproduktorový set Harman Kardon, který světlo světa uzřel ještě koncem roku 2013 na výstavě IFA v Berlíně. Tento 2.0 audiosystém se vyznačuje kromě kvalitního zvuku i zajímavým a netradičním provedením, které okouzlí hádám každého. Pojďme se tedy podívat na tento šikovný reproduktorový set.
Balení
V poměrně velké škatuli se ukrývá dvojice reproduktorů, napájecí kabel do elektrické sítě, propojovací kabel s 3,5 mm jackem pro klasické drátové připojení a též síťový adaptér pro britské zástrčky.

Harman/Kardon NOVA

Design a konstrukce
Silnou stránkou produktů značky Harman Kardon je právě design. A tím se vás pokusí získat i u modelu Nova.   Reproduktory totiž nabízí unikátní, turbínu připomínající vzhled pod průhledným plastovým ochranným krytem. Po vybalení a připojení reproduktorů k mému iMacu či později k televizoru, jsem nucen je neustále otáčet. Nezajímá mě totiž přední ochranná látka s logem výrobce, ale právě prostřední průhledná část s turbínou. Fascinující a pěkné zároveň. Klobouk dolu před designérem. Zajímavá je též zadní stěna do které ústí membrána reproduktoru. 

Harman/Kardon NOVA

Překvapilo mě, jak jsou reproduktory malé (průměr cca 15 cm), ale jaký přitom dokáží nadělat slušný humbuk.  Harman Kardon tak jako další vyvrací mýtus o tom, že dobrý a hlučný zvuk může vytvořit jen velký reproduktor. Oceňuji též měkkou gumovou podložku integrovanou do těla reprduktoru, která dokáže potlačit většínu rezonance, díky čemuž je zvuk čistější. Co mi však subjektivně občas překáží je dotykové ovládání na těle reproduktoru. Hlavně pokud si často hrajete s hlasitostí a posouvání na PC o úroveň nahoru-dolu nestačí, je neustále se dotýkání reproduktoru otravné. Primární reproduktor nabídne kromě tradičního ovládání hlasitosti i další tlačítka - jedním z nich je NFC na spuštění bezkontaktního rychlého párování, Bluetooth tlačítko na spuštění párování s využitím této technologie a doplňuje ho další dvojice - talčítko napájení a tlačítko BASS. Jeho vliv na přehrávanou hudbu si však přiblížíme později. Na připojení vášeho televizoru, blu-ray přehrávače či zvukové karty též můžete použít optický kabel, ten si však už budete muset obstarat sami. V balení se nenachází.

Nepřehlédněte:
Recenze: Harman/Kardon Nova
Harman/Kardon NOVA

Jako perfekcionistu a zarytého odpůrce kabelů mě trochu mrzí přítomnost až dvou nápadných kabelů. Jedním připojíte reproduktory do sítě, tím druhým propojíte levý s pravým, jelikož jsme si už zvykli, že právě ten pravý je kapitánem lodi a levý se na něj jen napojuje. Škoda, že alespoň vzájemné propojení reproduktorů není vyřešené bezdrátově.

Harman/Kardon NOVA

Zvuk
Jsme připojeni, můžeme začít přehrávat hudbu. Otevřel jsem si Spotify, spustil svůj oblíbený jazzový playlist a tehdy jsem si uvědomil, jak velmi se zvukově posunuly plastové stolní PC reproduktory. Harman Kardon Nova nabízí skutečně pěknou a čistou reprodukci, která se vyznačuje především dobrou jasností a zřetelností jednotlivých tónů. Zapomeňte tedy na nereálný přebasovaný zvuk, který bude slyšet ještě na druhé straně domu. Nova jde cestou čistoty.

Harman/Kardon NOVA

Samozřejmě, výrobce myslel i na druhou část posluchačů, a tak přibalil ono zmiňované tlačítko BASS, které se postará o to, aby byla rázem spokojená i tato cílová skupina. Jak jinak, toto tlačítko slouží ke zvýraznění basů, které potom lze jasněji identifikovat i na membráně na zadní stěně. Stisknutí tlačítka BASS je však dvojsečnou zbraní. Některým skladbám pomůže, jiným zase ublíží. Zesílení je totiž na můj vkus silné. Někoho to možná potěší, já jsem si někdy zbytečně dlouho hrál s přepínáním basů. Zatímco soulovej Jessie Ware, či u starších albumů Coldplay softwarová funkce pěkně zlepšila celkový dojem ze skladby, u hip-hopu spíš uškodí. Pusťte si něco s hlubokými basy a po chvíli je budete chtítť vypnout, protože dominovat bude především dunění. Naopak, silné basy jsem ocenil při groove-house či drum-n-bass, kdy si to přímo žádá výrazné podmazové dunění.

Harman/Kardon NOVA

Závěr
Takže jak tedy? Osobně se mi najvíce líbilo poslouchat právě v úvodu zmiňovaný jazz či různé chilloutové melodie, které preferuji při práci. Neruší mě a zároveň vyplňují ten správný podmaz pro pracovní nasazení. A proto to je ten správný setup, kde si umím Harman Kardon Nova představiž – pracovní stůl, samostatná kancelř, příjemná hudba, imidžový iMac a k tomu výkonné a imidžové reproduktory.

Nepřehlédněte:
Nejkvalitnější reproduktory na trhu, které vás překvapí svou velikostí
Harman/Kardon NOVA
comments powered by Disqus