TEST AKG Y30: i malá sluchátka zahrají velký koncert

TEST AKG Y30: i malá sluchátka zahrají velký koncert

Nejmenší z on-ear modelů řady Y dostanete za relativně sympatickou cenu. Čím vším si vás pokusí získat na svou stranu jsem se snažil shrnout níž. Vyplatí se tento entry-level model nebo je to jen další kousek do počtu? To se dočtete na následujících řádcích.
Design a konstrukce
AKG Y30 připomínají staré časy, když jsme měli doma kazeťáky, tzv. “Walkmany” a k tomu velmi jednoduchá oldschoolová sluchátka. Alespoň testované černé provedení působí skutečně sparťansky. Minimalismus někdy však není na škodu a kdo by potřeboval trochu extravagance, může sáhnout po jiném barevném provedení (černém, bílo-černém nebo červeno-černém).

AKG Y30

Použité plasty působí na první pohled levně, avšak sluchátka se po chvíli používání ukázala jako kvalitní. Nevržou, nepraskají a dokonce i klouby při skládání nemají vůli povolit. Pokud by AKG použil trochu kvalitnější materiály, určitě by Y30-ky vypadaly minimálně o třídu výš. I přes to ale nemám konstrukci co vytknout.

Z hlediska pohodlí jsou Y30 v pohodě. I přes chybějící polstrování a pěnové náušníky jsem necítil při testování nepohodlí. Líbí se mi možnost poskládat sluchátka do minimálních rozměrů, díky čemuž jsou dobře přenosná. Ve spojení s přibaleným pouzdrem jsou ideálním společníkem na cesty.

Nepřehlédněte:
IFA 2015: JBL Trip
AKG Y30

Hudební fajnšmekři ocení použitou konstrukci polootevřených náušníků, které nenápadně ústí ven přes výduchy pod textilní mřížkou na vnější straně. Co mi však radost neudělalo byl kabel. Vychází z obou mušlí, je tenký a má tendenci se zamotávat. Na zabudovaném ovladači mi chyběla možnost úpravy hlasitosti. Pochvalu si však zaslouží alespoň za to, že tu je. Navíc, AKG použilo oblíbené multifunkční tlačítko, které slouží na přijetí hovoru/pozastavení přehrávání a na posun mezi skladbami (2x, resp. 3x rychlé stisknutí tlačítka).

Zvuk
Jak jsem byl vůči Y30-kám v úvodu skeptický, tak mě prekvapily po nasazení na uši. Komfort jsem už chválil výše, avšak skutečným argumentem, proč do tohoto modelu jít, je jeho přednes. Od drobných měničů sem nečakal nic excelentního, jen standardní kvalitu levnějších AKG modelů. Jak sem se jen mýlil. Y30-ky hrají na jejich rozměry skutečně krásně a mnozí konkurenti si mohou brát příklad.

AKG Y30

Zvuk je nastavený s jemným důrazem na měkké a příjemně dynamické hloubky. Zbytek pásma je jasný a čistý, do popředí navíc dáva vokály. Y30-ky mi dělaly společnost při vícero večerech na přibližně střední hlasitosti, kdy dokáží přehrávat mou oblíbenou hudbu asi nejkrásněji. Pouštím Spotify a ve sluchátkách se začínají ozývat výrazné tóny piana skladby Made For You od talentované slečny jménem Niia. Průvodní basová linka příjemně duní a doplňuje melodičnost skladby. Melancholický vokál zpěvačky přichází do popředí a já zůstávám skutečně překvapený, jak si s touto skladbou (a vůbec s ostatními skladbami) sluchátka poradila. AKG tak opět potvrdilo kvality, kterými je známé hlavně ve vyšších modelových řadách.

Závěr
AKG opět ukázal, že dokáže stvořit i velká sluchátka v melém těle. A nemusí stát zase vůbec hodně. Pokud oželíte přešpekulovaný design či větší rozměry a vyhovuje vám právě skladnost a nízká hmotnost, potom vám model Y30 mohu jen doporučit. Po delším čase jsou to sluchátka, která mě dokázala překvapit a přesvědčit, že existuje i poctivá audio technika za dostupné peníze.  l

Nepřehlédněte:
IFA 2015: Harman/Kardon Esquire 2
AKG Y30
comments powered by Disqus