TEST AKG N90Q: absolutní dokonalost

TEST AKG N90Q: absolutní dokonalost

AKG N90, fantastický kousek z dílny AKG a talentovaného Quincy Jonese, jsem testoval posledních několik dní, abych vám mohl přinést plnohodnotné dojmy z těchto úžasných sluchátek. Seznámit jste se s nimi mohli na výstavě Audio, Video a Domácí kino, která se odehrála začátkem listopadu v bratislavském Sheratone. Hned potom sluchátka putovala k nám do redakce. Jak zní absolutní dokonalost si můžete přečíst v následujících řádcích.
Balení
V balení se nachází: sluchátka AKG N90Q, kabel pro iPhone, kabel pro Android, 3-metrový propojovací kabel, nabíjecí USB kabel, powerbank, redukce na 6,3 mm jack, utěrka, pevné kovovo-plastové pouzdro, kožené pouzdro, redukce do letadla, potřebná dokumentace

AKG N90Q

Design a konstrukce

Ještě než se vůbec vrhnu na samotné hodnocení sluchátek, pozastavím se u obsahu balení a balení jako takového. Stojí totiž za pozornost. Kromě toho, že tak dlouhý seznam příslušenství nedostanete téměř k žádným sluchátkům na trhu mě překvapila jedna věc. Tou je samotný obal, nebo řekněme škatule, který slouží k uskladnění sluchátek a příslušenství. Pokud se dobře podíváte, najdete na zadní straně microUSB konektor. Ten končí uvnitř balení krátkým kabelem s microUSB samcem. Ptáte se, o čem to mluvím? Jednoduše, nabíječku můžete připojit přímo do škatule z vnější strany a ta odevzdává přes zmíněný kabel energii přímo do sluchátek, které jsou uskladněné v balení. Šikovné a efektivní!

AKG N90Q

Dalším překvapením pro mně byl krásny powerbank neznámé kapacity, který slouží k tomu, abyste si svá sluchátka mohli dobít prakticky kdekoliv a kdykoliv. Fantastické detaily, že? To jsou právě ty věci, které potěší a přesvědčí, že jste své peníze investovali dobře. 
Pojďme se tedy podívat konečně na vyhotovení samotných sluchátek. Tělo je vytvořené z prevážně kvalitních plastů (polykarbonát), kůže a kovu (hliník). Sluchátka působí robustně a kvalitně. Z hlediska komfortu sedí dokonale a netlačí ani po několika hodinách poslouchání. Uši uvnitř mušlí mají dostatek prostoru, takže se necítíte "utlačovaní". Nejdůležitější ovládací prvky a konektory najdete na pravé mušli. Právě tady se usídlilo tlačítko vypínání (bez energie sluchátka hudbu nepřehrávají), tlačítko TruNote (vysvětlíme si později), microUSB konektor a vstup pro 2,5 mm jack. Ano, AKG N90Q nepoužívají klasický 3,5 mm jack jako výstup ze sluchátek. Bát se však nemusíte, v balení je rovnou trojice kabelů.

Nepřehlédněte:
Quincy Jones Choice
AKG N90Q

Zmiňovaný microUSB konektor slouží kromě nabíjení i pro přímé propojení přes USB audio profil. V tomto případě využíváte zabudovaný DAC převodník, kterým AKG sluchátka vybavil. Připojením přes klasický jack můžete na DAC zapomenout. Další dva ovládací prvky jsou méně nápadné a nachází se přímo na mušlích. Kovová otočná kolečka slouží ke dvěma věcem. Na pravé mušli s ním nastavujete hlasitost, na levé přepínáte mezi - nazvěme to - profily. Tato tři naladění zvuku kladou důraz na tři části frekvenčního pásma. Můžete si tak aktivovat profil s důrazem na hloubky, středy nebo výšky. Rozdíl však není až tak výrazný.

AKG N90Q

Mnohem zajímavější je technologie TruNote. Tu si půjčím vysvětlivku z oficiálních textů a budu spíš citovat: “Technologie TruNote se skládá z nového, značkového softwarového řešení pro autokalibraci a měření frekvenční odezvy uvnitř náušníků v kombinaci s patentovaným dvoupěnovým náušníkem a ovladačem pistonic motion driver. Řešení autokalibrace využívá dva mikrofony v každém náušníku, aby měřily frekvenční odezvu, zatímco máte sluchátka na sobě. To generuje přesný opravný filtr, všechno v rámci sekund. Dvoupěnový náušník a optimalizovaný ovladač pistonic motion driver jsou požadovány proto, aby se předešlo nechtěným odrazům a tzv. “cavity effects”, což je podstatné pro optimální a bezchybnou reprodukci zvuku.“

Ano, těžko se to vysvětluje, ale snadno využívá. Stačí stisnout ono zlaté tlačítko na pár sekund a zvuk se nastaví sám. Rozdíl je citelný a sami budete překvapeni. Samozřejmě, k dispozici jsou i tři základní profily (přepínají se krátkým stliskem tlačítka) – Surround, Standard a Studio.

AKG N90Q

Zvuk
Není pochyb, že technologie ANC je dotažená v těchto sluchátkách na 100 %. AKG ukázalo už ve svýh ostatních modelech, že v potlačování okolního hluku patří k těm nejlepším a Bose šlapou na paty. Není tomu jinak ani v případě N90Q, která se po zapnutí změní na balzám pro vaše uši. Klimatizace ztichne, hlučné kolegy přestáváte vnímat a noříte se do relativního ticha a velmi vzdáleného okolního světa.

Nepřehlédněte:
AKG N90Q – sluchátka zaměřená na každičký detail
AKG N90Q

N90Q mají čistý a jasný zvuk. Instrumenty a vokály jsou reprodukované s vysokou precizností. Na sluchátkách jsem zbožňoval tu konzistenci celého frekvenčního spektra, které znělo od nejhlubšího basu po nejostřejší výšku. Na jedničku. Talentovaná Delilah a její Inside My Love dokáže i v běžných sluchátkách vyvolat husí kůži. Přes  N90Q se ale šířily jasné a čisté vokály s neuvěřitelně zretelnou artikulací. To všechno pěkně oddělené od zbytku melodické skladby doprovázené údernými basy.

Popověji laděná Florence Welsch a její Dog Days Are Over zní skutečně pěkně. Prostorové rozložení úvodní melodie, výrazný vokál zpěváčky a bicí s činely, to všechno dostává dostatek prostoru s jasnou vzájemnou separací. Díky tomu si dokážete skladbu užít jinak, než doposud. Velmi dobře se tu ukázal též Surround profil, který dodal ještě více prostoru na scénu.

AKG N90Q

Sluchátky jsem prohnal ještě několik skladeb -  Nuclear od Mikea Oldfielda, Electro Glide In Blue od Apollo 440 či Without You I’m Nothing od Placebo. Ať už fandíte jakémukoliv stylu, kvalita srší ze sluchátek neustále. Měniče na vás chrlí vaše oblíbené skladby a dokáží je zahrát tak, že odhalií jednotlivé hudební nástroje, podmazové melodie či průvodní vokály, kterých jste si doposud neměli šanci všimnout.

Závěr
Ano, vím. Existují i dražší sluchátka. Určitě i lepší. Audiofilštější. A tak dále. A s odhlídnutím  od relativně astronomické cenovky si dovolím tvrdit, že takto zní dokonalost. AKG a Quincy Jones tu odvedly skutečně fantastickou práci, díky které vznikly jedny z nejlepších sluchátek na našem trhu. Tak pokud jste ještě nepsali Ježiškovi, je nejvyšší čas…

Nepřehlédněte:
Poslouchají naše uši
AKG N90Q
comments powered by Disqus