TEST AKG N20: bohatý zvuk v elegantním těle

TEST AKG N20: bohatý zvuk v elegantním těle

AKG je známé svým vytříbeným zvukem. Jedním z posledních zástupců jsou i in-ear sluchátka N20, která reprezentují vyšší střední třídu, pyšnící se nejen špičkovým zvukem, ale i kvalitním zpracováním.
Design a konstrukce
Na úvod se přiznám, že nerad testuji sluchátka do uší. Paradox, že? Ale mám l tomu jeden jediný důvod. Většina z nich ani po zvolení toho nejvhodnějšího nástavce nesedí pořádně v uších. Po delší době jsou zde však AKG N20, jedny z mála sluchátek, které jsem neměl problém nosit zastrčené v uších i delší dobu. A to je (alespoň pro mně) dobrým znamením. Tolik ke komfortu těchto drobných, 18 gramů vážících sluchátek.

AKG N20

Po designové stránce jde o vydařený model. Černé provedení (existuje i bílá varianta) s lesklým lemováním vypadá elegantně. Dojem trochu kazí plastové provedení (i když se pod ním nachází hiníková nibody konstrukce), které sice snižuje celkovou hmotnost sluchátek, ale výrobce mohl použít kov pro zlepšení celkové image.  Oceňuji však tvar sluchátek, hlavněsříznutou část, díky níž sluchátka zkrátka mnohem lépe vypadají po nasazení do uší.

AKG N20

Na kabelu vycházejícím z levého sluchátka najdete zabudovaná ovladač. Má tři tlačítka (pozastavení přehrávání/přijetí/ukončení hovoru a ovládání hlasitosti/posunu mezi skladbami), mikrofon a malý posovník s písmenky "i" a "A". Ta symbolizují  “iOS” a “Android”, takže si na sluchátkách jen přepnete, jaký smartphone používáte, aby vám ovládání fungovalo správně. Šikovné řešení od AKG, které si zaslouží pochvalu. Zbytek kabelu je obalený textilií, díky níž nemá tendenci se zamotávat.

Nepřehlédněte:
Recenze: AKG N20U
AKG N20

Pochvalu si výrobce zaslouží i za skutečně bohaté balení, které v této cenové kategorii nebývá běžné. Kromě adaptéru do letadla tu najdete i kvalitní pouzdro a nástroj na čištění sluchátek.

AKG N20

Zvuk
Zvukový projev sluchátek je typický pro značku AKG. Těžko se to popisuje slovy, ale když si projdete vícero modelů této značky, dokážete přednes snadno indentifikovat. Je totiž kvalitní, velmi detailní a s tím správným nastavením frekvenčního pásma. Spodní část pásma není laděná stylem “basy na prvním místě”. Je spíš nastavena relaxačně, tak, aby hloubky doplňovaly a dotvářely celkový obraz přehrávané skladby. Nechybí, ale obvykle ani nedominují.

AKG N20

Střední část pásma zvládají N20-ky příkladně. Nechybí bohatá reprodukce s množstvím detailů. Zkrátka, středy jsou plné a vděčí tomu i mírně potlačeným basům. Výšky jsou čisté i mírně potlačenějším basem. Výšky jsou čisté a jasné, společně tak N20-ky dokáží vytvořit pěknou spolupráci mezi jednotlivými částmi pásma. Zvuk je sytý a uspokojí hlavně náročnější publikum.

AKG N20

Závěr
Škoda plastové vnější konstrukce sluchátek. Výrobce by použitím kovu zexkluzivněl N20-ky a mohl si za ně klidně říct i víc. Sluchátka totiž po zvukové stránce hrají výborně, příjemně se nosí a nemám jim celkově co vytknout. Snad jen to, že nemají Bluetooth a musel jsem je ke svému iPhonu 7 připojovat vždy přes redukci. Ale tato výčitka patří spíš Applu, než AKG. Pokud tedy patříte k náročným posluchačům, ale neradi nosíte u sebe velká sluchátka, prosím, AKG N20 jsou jedním z kandidátů pro vás.
comments powered by Disqus