Streamování hudby je budoucností hudebního průmyslu. Stále nevíte proč?

Streamování hudby je budoucností hudebního průmyslu. Stále nevíte proč?

Určitě jste si už všimli, že moderní elektronika spěje k minimalizaci všelijakých kabelů a drátů. Nastupuje éra bezdrátového řešení a technologií umožňujících posílat data vzduchem bez fyzického, nebo chcete-li hmatatelného spojení dvou a více zařízení. A co se audia týče, streamování hudby a obecně zvuku právě zažívá svůj boom.
V hlavní roli estetika i funkčnost
     S kabely a dráty byly už od jejich počátku 2 problémy. Za prvé – kabely i dráty se často lámaly a bylo nutné shánět jiné, v horším případě celé zařízení, které bylo závislé na kabelu, aby vůbec šlo propojit s jiným přístrojem. Za druhé – estetika. Dobám, kdy jsme měli za skříňkou v obývacím pokoji smotané celé metry nejrůznějších kabelů, už odzvonilo. Teď jich stačí nezbytné minimum, to ostatní cestuje vzduchem díky novým technologiím přenosu a přenosovým službám. Jediné, co tedy musíte fyzicky zapojit, je kabel, jímž bude proudit energie do přístroje (reproduktoru), ať už trvale, nebo jen po dobu nabíjení baterie.

Streamování – technologie a služby
     Streamování je ve své podstatě bezdrátový přenos zvuku či videa z jednoho zařízení (vysílače) do druhého (přijímače). Nepotřebujeme při něm cokoli stahovat z internetu, streamování je vlastně online přenos ze serveru, pouze si vybereme, co chceme přehrát. Na takovém principu funguje i televizní vysílání, ale na rozdíl od něj při streamování téměř nejsme limitováni a můžeme si vybrat, co chceme zhlédnout nebo poslouchat.

     Existuje samozřejmě více možností, jak dostat zvuk z mobilního zařízení (telefonu, tabletu či notebooku) do reproduktoru, z něhož si dokonale vychutnáme hudbu i mluvené slovo. Mezi osvědčené technologie patří bezpochyby roky prověřená WiFi, nestárnoucí Bluetooth, ale i novější AirPlay, která skvěle poslouží pro spojení reproduktoru se zdrojem hudby poháněným operačním systémem iOS.

Nepřehlédněte:
Kvalita bez kabelů a bez kompromisů: Harman/Kardon OMNI
     Co se služeb na streamování hudby týče, nemusíme si dnes vystačit s klasickými online rádii, protože máme k dispozici další a další, například Spotify nebo Deezer. Každá z těchto služeb je legální alternativou poslechu hudby k nelegálnímu stahování skladeb i celých alb. Soubory s daty se nikterak nestahují, pouze je za určitý měsíční poplatek „přivádíme“ prostřednictvím mobilního zařízení do reproduktoru a užíváme si je. Rozdíl je ve službách, kvalitě, celkovém provedení a koneckonců i v předplatném. Vybrat si nakonec musíte sami.

Streaming

A co domácí kina?
     To je trochu jiná věc. Zatímco k přenosu zvuku z mobilního zařízení stačí jeden kabel, ten, díky němuž je v provozu reproduktor, u domácích kin je celá snaha o co nejméně kabelů v domácnosti více k zamyšlení. Naštěstí se zamysleli i vývojáři v Harman/Kardon a JBL a dospěli k polovičnímu řešení – nabízejí bezdrátové subwoofery a bezdrátové připojení reproduktorů při řešení 5+1 a více.

Jde vždy o nejlepší řešení?
     Zní to sice lákavě, že bychom si mohli usnadnit téměř jakýkoli přenos zvuku z mobilního zařízení do reproduktoru bez kabelů, ale na druhou stranu si uvědomme, že při propojení smartphonu s reproduktorem za pomocí audiokabelu s klasickým jackem můžeme dosáhnout nižší spotřeby. Záleží tedy na tom, co primárně chceme a co od svého řešení očekáváme.

Podívejte se na video, které vás dost možná přesvědčí o kouzlu streamování zvuku!

Nepřehlédněte:
Bezdrátový multiroomový hudební systém Harman/Kardon OMNI
     Nezapomeňte, že streamovat hudbu lze i v autě – mnoho moderních autorádií už má i Bluetooth, přes který je můžeme spojit s Deezerem nebo Spotify a užívat si online streamování i za volantem.

Už víte, proč tkví budoucnost hudebního průmyslu právě ve streamování?
comments powered by Disqus